Według najnowszych wyników badań, już 16% Polaków robi zakupy spożywcze przez internet*. Rośnie zarówno zaufanie do branży e-grocery, jak i tempo wzrostu tego rynku, które aktualnie szacuje się na 15-20% rocznie. Polacy mając coraz mniej czasu, chętnie korzystają z nowych modeli biznesowych, które zwiększają ich komfort życia. W branży e-grocery klienci doceniają oszczędność czasu oraz dostawę zakupów do domu. Udział tej branży w całości handlu spożywczego w kraju nie przekracza jeszcze 1% oraz funkcjonuje głównie w dużych miastach. Mimo wszystko, Polska coraz bardziej goni pod tym względem Europę Zachodnią, a oferta, jak i liczba e-sklepów są coraz większe.

Georg Utz: Pojemniki wielokrotnego użytku dla e-grocery


E-grocery to wymagający pod względem logistycznym rynek. Największym wyzwaniem jest dostawa. Oprócz szybkiej realizacji zamówienia, ważne jest aby dostarczany produkt był w nienaruszonym stanie i jakościowo nie odbiegał od tych, gwarantowanych w sklepie stacjonarnym. Szczególnie ważne jest to w przypadku produktów świeżych, takich jak warzywa i owoce, mięso czy nabiał. Możliwość otrzymania artykułów odpowiednio zabezpieczonych i pozbawionych jakichkolwiek uszkodzeń może przekonać klientów do regularnego korzystania z zamówień przez internet. Ważne jest przy tym uproszczenie i automatyzacja czynności na każdym etapie logistyki – od kompletacji produktów, aż po wygodny i ergonomiczny transport do klienta końcowego. Pomóc w tym mogą rozwiązania firmy Georg Utz, producenta opakowań, pojemników i palet wielokrotnego użytku z tworzywa sztucznego.

W ofercie Georg Utz są zarówno pojemniki do magazynów automatycznych, jak również do kompletacji, czy dostaw artykułów spożywczych do domu klienta. Rozwiązania firmy są bardzo trwałe i służą klientom zwykle wiele lat. Mogą występować w wybranym kolorze i posiadać np. logo klienta. Wykorzystanie systemu pojemników wielokrotnego użytku oznacza redukcję ilości kartonów, które zwykle po wypakowaniu towaru stają się dla odbiorcy zamówienia odpadem.

Przykładem pojemnika do magazynowania i transportu wewnętrznego jest EUROTEC. Produkt ten jest przeznaczony do automatycznej obsługi we wszystkich popularnych systemach magazynowych. Dzięki specjalnym wpustom, pojemniki EUROTEC są idealnie przystosowane do manipulacji przez roboty przemysłowe, umożliwiając precyzyjne zamocowanie na automatycznych przenośnikach. Pojemnik występuje w wielu wymiarach, kolorach oraz wariantach. Odpowiednio dobrany rodzaj dna do planowego obciążenia pojemnika, eliminuje ewentualną możliwość jego wygięcia oraz zapewnia właściwe przemieszczanie na przenośnikach. Dodatkowo pojemnik może zostać wyposażony w specjalne przegrody, dzielące na komory, dla ułatwienia przechowywania i kompletacji drobnych produktów spożywczych.

Georg Utz: Pojemniki wielokrotnego użytku dla e-grocery

Pojemnik EUROTEC

 

W zakresie pojemników wielokrotnego użytku, których Georg Utz jest producentem, branża e-grocery oczekuje często uniwersalnego rozwiązania, które m.in. będzie dobrze współpracować z przenośnikami i podajnikami automatycznymi, w które wyposażone są nowoczesne centra dystrybucyjne, gdzie odbywa się kompletacja zamówień. Taki pojemnik powinien również umożliwiać jak najbardziej ergonomiczne wykorzystanie podczas ręcznej obsługi przez kurierów, dostarczających zamówienia do klientów końcowych. Ogromnie ważna w tej branży jest ochrona przed zgnieceniem, wylaniem czy uszkodzeniem artykułów spożywczych. Dlatego pojemniki pochodzące z oferty Georg Utz posiadają specjalne uchwyty na reklamówki lub przegrody oddzielające od siebie różny asortyment. Dzięki takiemu rozwiązaniu torby wypełnione zakupami umieszczone są wewnątrz pojemników na specjalnych zaczepach, które gwarantują bezpieczeństwo przewożonej żywności. Jest to duża przewaga w stosunku do tradycyjnych, kartonowych opakowań, w przypadku których np. sytuacja rozlania czy zgniecenia produktu powoduje zniszczenie kartonu i jego zawartości, a często również sąsiadujących opakowań. Ponadto pojemniki plastikowe ustawiane w stosie, nie niszczą się pod wpływem dodatkowego ciężaru, co może mieć miejsce w przypadku opakowań z kartonu.

Do kompletacji i dostaw zamówień do domu klienta świetnie sprawdzają się tzw. pojemniki obrotowe o profilu trapezowym w wymiarach 600x400 mm, które można ustawiać w stos i przewozić jeden na drugim. Po wypakowaniu zawartości natomiast wystarczy pojemnik obrócić o 180 stopni, a ograniczymy powierzchnię załadunkową nawet o 85%.

Georg Utz: Pojemniki wielokrotnego użytku dla e-grocery

Pojemniki obrotowe


Kolejną propozycją z oferty firmy Georg Utz jest pojemnik Internesta, o wymiarach 600x400x243 mm. Jest to lekki i wytrzymały pojemnik, który z powodzeniem może być wykorzystywany w całym procesie obsługi zamówień online - od momentu kompletacji w sklepie lub magazynie, aż po dystrybucję do klienta. Innowacją w przypadku Internesty jest zastosowanie wymiennych przegród, umieszczonych wewnątrz pojemnika w specjalnych prowadnicach. W górnej krawędzi pojemnika zostały jednocześnie wykorzystane specjalne zaczepy na reklamówki. Dzięki tym rozwiązaniom można segregować zamówienia i oddzielać od siebie różne grupy produktów – np. świeże owoce i warzywa od środków do sprzątania domu, a także zwiększyć bezpieczeństwo produktów podczas transportu do klienta końcowego.

Georg Utz: Pojemniki wielokrotnego użytku dla e-groceryPojemnik Internesta

 

W przypadku wszystkich pojemników Georg Utz można zastosować etykiety z kodami kreskowymi, co umożliwi zarządzanie systemem dystrybucji i pełną kontrolę obiegu pojemników. W ofercie firmy znajdują się również wózki transportowe, kompatybilne z tego typu pojemnikami.   

 

*Raport e-grocery w Polsce – zakupy spożywcze online (Izby Gospodarki Elektronicznej)

 

Dowiedz się więcej o Georg Utz

 

Źródło: Georg Utz