W dniach 28-29 października 2009 r. po raz pierwszy w Polsce odbywa się Globe Forum. Jest to międzynarodowe spotkanie środowisk biznesowych, naukowych i politycznych na rzecz innowacji w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. W ramach Globe Forum, którego Grupa Żywiec jest partnerem, odbędzie się specjalny panel tematyczny „Recykling opakowań. Czy Polska robi wystarczająco dużo?” Grupa Żywiec, reprezentując branżę, chce otworzyć dyskusję na poziomie narodowym dotyczącą problemu odzysku i recyklingu opakowań w naszym kraju.

Dyskusję poprowadzi Michael McKeown, Dyrektor ds. Logistyki oraz Członek Zarządu Grupy Żywiec, który posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie zarządzania opakowaniami. Michael McKeown jest również Przewodniczącym Komisji ds. Środowiska Naturalnego, działającej w ramach Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. W debacie wezmą m.in. udział Jan Bruzelius – światowy autorytet w dziedzinie recyklingu, niezależny ekspert zajmujący się odzyskiem opakowań, współtwórca systemu recyklingu w Szwecji oraz Miloą Uzelac – przedstawiciel firmy Sekopak zajmującej się odzyskiem, posiadający doświadczenia w zakresie wdrażania systemów odzysku w Niemczech i Serbii.

Podczas sesji tematycznej paneliści postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy okres przejściowy ustalony dla Polski do roku 2014 jest wystarczający na realizację celów narzuconych Dyrektywą 94/62 UE. Na ile możemy liczyć na wsparcie legislatorów, czego potrzeba Polskim firmom odzysku i z jakich europejskich doświadczeń możemy skorzystać, by do roku 2014 system odzysku i recyklingu w Polsce był dostosowany do wymogów Unii Europejskiej.

Liczymy, że zaangażowanie się ekspertów na najwyższym poziomie w dyskusję zainspiruje ustawodawcę do podjęcia działań zmierzających do skutecznego i długofalowego rozwiązania tego ważnego problemu.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Lech Wałęsa, a wśród uczestników są między innymi: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, premier Łotwy Valdis Dombrovskis i Wicepremier Waldemar Pawlak.
Źródło: ''