Pod koniec stycznia Grupa Kęty uruchomiła kolejny nowoczesny zakład mieszczący się na terenie spółki Alupol w Tychach. Produkowane w nim będą opakowania w oparciu o nową technologię druku fleksograficznego.

Nowy zakład został wybudowany w ciągu 6 miesięcy i kosztował ponad 20 mln zł. Wyposażony jest m.in. w 8-kolorową drukarkę oraz przygotowalnię form drukowych, w skład której wchodzi laser wraz z urządzeniami pomocniczymi niezbędnymi do wykonywania płyt fotopolimerowych. Do obsługi tych urządzeń Kęty zatrudniły doświadczonych drukarzy.

- Jesteśmy po pierwszych próbach. Myślę, że szybko opanujemy nową technologię i wkrótce rozpoczniemy normalną produkcję. Zainteresowanie, aby u nas drukować laminaty techniką fleksograficzną, jest duże. Spodziewamy się wielu zamówień zarówno od największych odbiorców, jak również drobnych klientów, którzy będą mogli składać znacznie mniejsze zamówienia: już od 0,5 tony. Oprócz większej elastyczności nowa technologia umożliwi nam rozszerzenie oferty handlowej o zadrukowane folie polietylenowe, których nie mogliśmy drukować w technice rotograwiurowej - mówi Rafał Lechowicz, dyrektor Segmentu Opakowań Giętkich. Zakład osiągnie pełne zdolności produkcyjne na początku 2006 roku.

Nowa technika pozwoli Kętom zdobyć nowe obszary rynku i dostarczać opakowania między innymi dla branż: koncentratów spożywczych (opakowania na płatki śniadaniowe, przyprawy ziołowe, mrożonki), artykułów higienicznych i chemicznych (zadrukowane folie polietylenowe do pakowania chusteczek higienicznych, pieluch oraz opakowania na proszki do prania oraz inne detergenty), a także artykułów budowlanych. Poszerzenie oferty handlowej o nowe opakowania wpłynie także na wzrost eksportu i pozyskanie nowych zagranicznych odbiorców.

W nowym zakładzie, oprócz drukarki fleksograficznej i przygotowalni form drukowych, uruchomiono także urządzenie służące do metalizacji tworzyw sztucznych i papieru. Jego praca polega na napylaniu cienkiej warstwy aluminium na te materiały, w wyniku czego powstają folie metalizowane. Są one tańsze i w wielu wypadkach mogą zastąpić droższą folię aluminiową w laminatach stosowanych do pakowania wyrobów o niższych wymaganiach barierowych.

- Do tej pory zlecaliśmy wykonanie metalizacji firmom zewnętrznym. To nie tylko podwyższało koszty, ale wydłużało czas produkcji. Obecnie zaoferujemy naszym klientom opakowania w bardziej konkurencyjnych cenach i w krótszych terminach realizacji. Dodatkowo posiadanie możliwości metalizacji w całym procesie produkcyjnym umożliwi nam wprowadzenie na rynek zupełnie nowego typu opakowania, tj. dwuwarstwowego metalizowanego laminatu na bazie folii polietylenowej z nadrukiem wewnętrznym - mówi Rafał Lechowicz.

Inwestycja w Tychach jest częścią realizacji strategii rozwoju Grupy Kęty. Firma działa na polskim rynku opakowań giętkich i w ramach tego segmentu produkuje równocześnie: folie aluminiową i polietylenową, a także narzędzia do produkcji opakowań (cylindry drukarskie). Firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, liniami: galwaniczną do produkcji cylindrów drukarskich kilkoma maszynami do druku rotograwiurowego i urządzeniami laminującymi.

Zobacz także:

Cele finansowe na lata 2005 - 2009
Źródło: ''