GTX HANEX Plastic – lider na rynku opakowań PET, jako jedyna firma w Polsce i jedna z pierwszych w Unii Europejskiej, uruchamia nową linię technologiczną do produkcji folii termoformowalnej. Linia Reifenhauser zwiększy dotychczasowe moce produkcyjne firmy o 110%. Dzięki tej inwestycji Hanex będzie w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania krajowego oraz wzmocni swój udział na rynku europejskim.

Aktualnie moce produkcyjne firmy w zakresie wielowarstwowych folii PET wynoszą 6500 t rocznie i pozwalają na pokrycie ok. 70% zapotrzebowania krajowego. Po uruchomieniu nowej linii technologicznej Reifenhauser, Hanex zwiększy swoją wydajność o 110% i będzie w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania krajowego rynku, przy jednoczesnym utrzymaniu eksportu na poziomie 40% całości produkcji.

„Pozycja lidera stawia przed nami coraz to nowe wyzwania. Aby sprostać rosnącym wymaganiom tak dynamicznie rozwijającego się rynku, niezbędne jest stałe inwestowanie w badania i rozwój. Wierzę, że zastosowanie innowacyjnych technologii pozwoli nam nie tylko umocnić pozycję na polskim rynku, ale także zwiększyć udział w rynku europejskim” – powiedział Janusz Stokłosa, Prezes firmy GTX Hanex Plastic.

W 2007 r. Hanex zamierza przeznaczyć na inwestycje ponad 20 mln zł, czyli dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Poza nową linią technologiczną Reifenhauser do produkcji folii firma planuje uruchomić nową linię produkcyjną preform PET.

Inwestycja w nową linię technologiczną do produkcji folii PET poza zwiększeniem mocy produkcyjnych pozwoli firmie rozszerzyć asortyment produkowanych obecnie typów folii: APET (produkowana w 100% z granulatu pierwotnego), RPET, GPET, GAGPET, GRGPET o laminaty folii barierowych takie jak: PET/PE, PET/EVOH/PE. Znajdują one szerokie zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym ze względu na wysoki stopień zabezpieczenia pakowanych produktów (szczególnie przed przenikaniem tlenu i dwutlenku węgla). Produkowane dotychczas przez Hanex folie PET stosowane są m.in. w opakowaniach typu „blister’ oraz w pudełkach sztancowanych, profilach zamykanych, kubkach, tackach, a nawet w nośnikach reklamowych.

Uruchomienie nowej linii technologicznej wpisuje się w proekologiczną działalność firmy. Pozwoli ona na blisko 100% odzysk własnych, jak i pozyskiwanych z zewnątrz, odpadów produkcyjnych zużywanych następnie do produkcji folii RPET. Ten typ folii posiada warstwę wewnętrzną w 80% wykonaną z materiałów wtórnych.

Rynek folii twardych jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w branży opakowań. Folie znajdują szerokie zastosowanie w takich branżach jak: spożywcza, budowlana i techniczna. Produkowane przez Hanex folie PET z przyczyn ekologicznych niemal całkowicie wyparły folie PCV.

GTX HANEX Plastic Sp. z o.o. rozpoczął działalność w 1992 r. i jest liderem na szybko rozwijającym się rynku opakowań w Polsce. Firma oferuje innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji folii termoformowalnej, preform oraz opakowań PET. Miesięczne zdolności produkcyjne Hanexu sięgają obecnie blisko 130 milionów różnego typu opakowań oraz 1000 ton folii PET.

Hanex stale inwestuje w badania, mające na celu wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Opatentował i wprowadził na rynek lekkie preformy od 14 do 50 g. Spółka uruchomiła też jedyną w kraju linię produkcyjną do wytwarzania wielowarstwowej folii poliestrowej PET, z możliwością zastosowania warstwy polietylenu. Ponad 70% udziału w tym rynku czyni z Hanexu niekwestionowanego lidera.

Jako pierwszy w Polsce Hanex uruchomił własną linię recyklingu opakowań i rozpoczął kompleksowe zagospodarowywanie odpadów typu PET oraz wytwarzanie na ich bazie wyrobów o charakterze rynkowym. Spółka realizuje zamówienia dla największych koncernów z branży spożywczej, chemicznej, kosmetycznej, budowlanej, technicznej.

Do klientów Hanexu należą firmy o charakterze globalnym, europejskim oraz najwięksi producenci krajowi z branży napojowej, wodnej, mleczarskiej, chemicznej, spożywczej i technicznej. Główna siedziba firmy oraz linie produkcyjne zlokalizowane są w Dąbrowie Górniczej.

Źródło: GTX HANEX Plastic
Źródło: ''