GTX HANEX Plastic – lider na rynku opakowań PET - zwiększył udział w polskim rynku folii PET do 70%. Hanex, jako jedyna polska firma, wykorzystuje technologie produkcyjne pozwalające na 100% wykorzystanie własnych odpadów w produkcji. W najbliższych dwóch latach firma planuje pozyskanie funduszy na rozwój poprzez debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Firma Hanex uruchomiła nowoczesną linię produkcyjną, która umożliwiła produkcję folii z surowców biodegradowalnych PLA oraz zwiększenie udziałów w polskim rynku folii PET do 70%. Zmodernizowany system produkcji pozwoli na wzrost przychodu firmy do 246 mln. PLN w 2008 roku. Do końca roku Hanex planuje zainwestować w rozwój 19,7 mln. PLN. Inwestycje te w dużej mierze będą skupiać się na proekologicznych rozwiązaniach pozwalających na ochronę środowiska. Firma planuje zakupić maszyny do produkcji preform, maszynę do produkcji folii oraz rozbudowę hali pod kątem nowych inwestycji. Obecnie miesięczne zdolności produkcyjne Hanexu sięgają blisko 130 mln. różnego typu opakowań. oraz 1000 ton folii PET.

- Rozwój i ekologia to priorytety firmy. Każdego roku przeznaczamy znaczące kwoty na badania, pozwalające na optymalizację procesu produkcyjnego - możliwie przyjaznego dla środowiska.

W tym roku ponad 1,5% naszego przychodu przeznaczymy na badania w kierunku proekologicznych rozwiązań. Jednym z etapów naszego rozwoju będzie wejście na parkiet, chociaż rozważamy także inne sposoby pozyskania kapitału – twierdzi Dariusz Lizak, Prezes Zarządu firmy GTX Hanex Plastic.

Polacy zużywają znacznie mniej opakowań w stosunku do krajów Europy Zachodniej, co oznacza, że rynek opakowań w Polsce nadal będzie dynamicznie rozwijał się. Tylko w naszym kraju rocznie zużywa się ponad 160 tys. ton samych butelek typu PET, czyli ok. 5,0 mld. sztuk. Wobec tych danych jednym z najistotniejszych kwestii jest odzyskiwanie odpadów. Polski system odzysku opakowań i segregacji śmieci dalece odbiega od rozwiązań w Europie Zachodniej. Zdecydowana większość materiałów recyklowanych, używanych do produkcji, kupowana jest w Niemczech, Austrii i Szwecji.

Hanex, jako pierwszy przetwórca w Polsce, uruchomił własną linię recyklingu opakowań i rozpoczął kompleksowe zagospodarowywanie odpadów typu PET oraz wytwarzanie na ich bazie wyrobów o charakterze rynkowym. Firma może poszczycić się niemal 100% odzyskiem własnych odpadów produkcyjnych. Dla porównania – przepisy Unii Europejskiej określają, że do 2014 r. obowiązkowy odzysk odpadów opakowaniowych i poużytkowych ma sięgnąć 60 %, a poziom recyklingu ma wynosić nie mniej niż 55 %. Wieloletnie proekologiczne działania Spółki zostały nagrodzone m.in. znakiem Zielone Płuca Polski.

- Oprócz wykorzystywania własnych odpadów, przetwarzamy także surowce pozyskiwane z zewnątrz, dzięki czemu jesteśmy niekwestionowanym liderem rozwiązań proekologicznych w branży producentów tworzyw sztucznych. To trudne zadanie, zwłaszcza, że w Polsce zbyt wolno następują zmiany zachęcające podmioty gospodarcze do inwestycji w proekologiczne rozwiązania – mówi Dariusz Lizak.

Poza odzyskiem surowców Hanex prowadzi również działania zmierzające do opracowania technologii, które pozwolą na zmniejszenie ilości zużywanych surowców przy zachowaniu stałego poziomu produkcji. Firma opracowała technologię wytwarzania i uruchomiła produkcję preform PET o 2,5 grama lżejszych od standardowych. Mniejsza gramatura produktu pozwala zaoszczędzić w skali roku tysiące ton surowca, nie zmieniając walorów użytkowych samego opakowania.

GTX HANEX Plastic Sp. z o.o. rozpoczął działalność w 1992 r. i szybko objął pozycję lidera na szybko rozwijającym się rynku opakowań w Polsce. Firma oferuje innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji folii termoformowalnej, preform oraz opakowań PET. Miesięczne zdolności produkcyjne Hanexu sięgają obecnie blisko 130 milionów różnego typu opakowań. Hanex stale inwestuje w badania, mające na celu wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Opatentował i wprowadził na rynek lekką preformę napojową PET – HANEX PCO. Spółka uruchomiła też jedyną w kraju linię produkcyjną do wytwarzania wielowarstwowej folii poliestrowej PET, z możliwością zastosowania warstwy polietylenu. Ponad 70% udziału w tym rynku czyni z Hanexu niekwestionowanego lidera.

Jako pierwszy w Polsce Hanex uruchomił własną linię recyklingu opakowań i rozpoczął kompleksowe zagospodarowywanie odpadów typu PET oraz wytwarzanie na ich bazie wyrobów o charakterze rynkowym. Spółka realizuje zamówienia dla największych koncernów z branży spożywczej, chemicznej, kosmetycznej, budowlanej, technicznej.Główna siedziba firmy oraz linie produkcyjne zlokalizowane są w Dąbrowie Górniczej.


Źródło: ''