Sąd Rejonowy w Rzeszowie wydał decyzje o połączeniu Huty Szkła Gospodarczego w Tarnowie i Krośnieńskiej Huty Szkła "Krosno" SA. Scalenie obu firm jest jednym z elementów strategii rozwoju KHS "Krosno", zaplanowanej na ten rok.

"Połączenie zredukuje koszty obu spółek, zwłaszcza w sytuacji, w której oba podmioty produkują ten sam asortyment i są dla siebie wewnętrzną konkurencją. Centralizacji uległ handel, zakupy, finanse, logistyka, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz marketing. Połączenie oznacza dla nas jednolity system cen, raportowania, a także zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym oraz spójną politykę handlowo-cenową" - poinformował PAP prezes KHS +Krosno+ SA Jacek Sołtys. Kolejnym elementem strategii, jaką zarząd KHS zamierza zrealizować w tym roku, jest sprzedaż udziałów w spółce zależnej Krosglass. Zajmuje się ona produkcją włókna szklanego. KHS jest jedynym właścicielem tej spółki. Debiut giełdowy Krosglassu zaplanowany jest na 23 stycznia tego roku.

"Krosglass to najbardziej rentowna spółka w grupie kapitałowej, dlatego zachowujemy sobie pakiet akcji (35 proc. -PAP), dzięki któremu będziemy wpływać na jej dalsze działania. Krosglass jest i pozostanie bardzo istotnym podmiotem w grupie" - powiedział Sołtys. W ramach oferty publicznej Krosglassu oferowanych jest 11,1 mln akcji istniejących serii A sprzedawanych przez KHS oraz 11,75 mln akcji nowej emisji serii B. Grupa KHS chce pozyskać poprzez sprzedaż udziałów w Krosglassie około 60 mln złotych.

"Potrzebujemy funduszy na działania, dzięki którym zyska cała grupa kapitałowa, a co za tym idzie wzrośnie jej atrakcyjność dla inwestorów. Planujemy rozbudować nasz asortyment w grupie produktów, w której jesteśmy najsilniejsi - czyli w szkle gospodarczym mechanicznie i ręcznie wytwarzanym. Planujemy przejąć także firmę zagraniczną, co pozwoliłoby na wzmocnienie naszej spółki na rynku europejskim i utrzymanie pozycji jednego z najsilniejszych graczy" - powiedział prezes KHS.

Pieniądze z giełdy mają być także przeznaczone na modernizację i rozbudowę mocy produkcyjnych Krosglassu.

Grupa "Krosno" SA to największy i najbardziej znany producent w branży szklarskiej w kraju. Grupa jest najważniejszym w Polsce dostawcą szkła gospodarczego formowanego ręcznie i mechanicznie (w tym szklanek i kieliszków). Produkty KHS "Krosno" SA trafiają m.in. do USA, Wielkiej Brytanii, na rynek niemiecki, szwedzki, hiszpański, francuski i grecki.

Grupa kapitałowa "Krosno" SA osiągnęła po III kwartałach 2007 r. 283,8 mln zł przychodów, czyli 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Źródło: PAP
Źródło: ''

Komentarze

  • zniszczenie huty ktora przynowila durze pieniadze

    Huta szkła "TARNÓW" która przynosiła zysk, ZATRUDNIAŁA PONAD 1000 LUDZI, została zniszczona przez Krośnienską Hutę Szkła Machlojki Prezesa Huty Szkła Krosno który ma układy w rządzie kupi i zniszczył hutę utrzymał ja kilka lat na rynku a potem upadek.<to był zamierzony cel zniszczenie konkurenta>
    A ludzi którzy pracowali w niej na bruk.To jest polityka Pańswa Polskiego do tej pory by huta istniała i dobrze się miała.Powstala 1991 roku Krosno przeję 2001 roku i już pozwalniało mnóstwo ludzi.A zamknęli ja bo przejeli wszystkich klientów po co trzymać ludzi można w Krośnie produkować.SKANDAL I DO TEGO PRZYCZYNIA SIĘ POLITYKA POLSKA WZROST BEZROBOCIA NIEDLUGO LUDZIE WYJDĄ NA ULICE.

  • Tarnów

    Tak dzięki Tarnowie wydoili co się dało a teraz plajta !!!!