Technologia naważania wielogłowicowego Ishida to gwarancja prędkości i dokładności procesu dla dwóch formatów opakowań u jednego z najbardziej znanych producentów markowej kawy we Włoszech - firmy Illy.

ILLY - wyborna kawa na start - z ISHIDA

Wersja podstawowa naważarki wielogłowicowej Ishida, model CCW-SE-210 z zasobnikami dwulitrowymi odlicza, odważając, po 18 kapsułek z kawą Illy, które pakowane są do worków typu quadro, przeznaczonych na włoski rynek detaliczny. Model naważarki w wersji średniej - symbol CCW-RS-210, z zasobnikami 5 litrowymi jest z kolei dedykowany procesowi pakowania kawy ziarnistej Illy do puszek 3 kg, które trafiają docelowo na rynek gastronomiczny całego świata.

Przedsiębiorstwo Illy to firma rodzinna, która została założona w 1933 roku przez Francesco Illy. W 1934 roku wprowadziła ona swój pionierski system pakowania ciśnieniowego ziaren kawy. Opatentowany proces zapewnia zachowanie unikalnych aromatów i smaków starannie dobranych przez Illy ziaren kawy.

Firma Illy od początku wiedziała, że jakość produktu zależy również od jakości jego pakowania. Dlatego też produkuje ona własne 3 kg puszki. Odbiorcami tego formatu opakowań są restauracje i kawiarnie. Ponadto zespół techniczny firmy odpowiada za projektowanie linii napełniania. Wiele urządzeń produkowanych jest na specjalne indywidualne zamówienie według specyfikacji Illy.

Do tej pory firma dla puszek 3 kg stosowała jednogłowicowy system naważający. Jednak dostawca tych urządzeń zaprzestał działalności gospodarczej i bardzo trudne okazalo się pozyskanie części zamiennych. Illy stanęła wobec potrzeby rozwiązania alternatywnego.

Kluczową zaletą nowych naważarek Ishida jest prędkość operacyjna oraz dokładność w granicy 3-4 g masy docelowej (targetu wagowego), co pozwoliło Illy na wzrost wydajności pakowania z 10 do 25 puszek na minutę. Jednak w celu pełnego wykorzystania nowej prędkości operacyjnej firma obecnie inwestuje w nowy sprzęt końca linii produkcyjnej.

Obie naważarki Ishida uwalniają porcje kawy do specjalnie skonstruowanego dla Illy, systemu napełniania, na który składa się szereg obracających się lejów zasypowych, wprowadzających kolejne porcje ziaren kawy do podsuwających się puszek. 

Obecnie, poprzez zwiększoną prędkość operacyjną naważarek, dzienna wydajność linii wynosi około 45 ton kawy ziarnistej.        

Naważarki Ishida dzięki zastosowaniu zasobników 5 litrowych są w stanie osiągać wysoki poziom masy targetu wagowego już w pojedynczym zrzucie. Ponieważ po zakończeniu procesu palenia, niektóre ziarna kawy mogą zlepiać się ze sobą, zasobniki wstępne wyposażono w sita zaprojektowane przez Illy, które zapobiegają przedostawaniu się zlepionych ziaren do zasobników naważających.

Dwie naważarki wielogłowicowe do kawy ziarnistej eksploatowane są w trybie 24 godzinnym przez pięć dni w tygodniu. Carlo Valente, jako osoba odpowiedzialna za ten proces w Illy mówi, że systemy są łatwe w obsłudze i stwierdza, że główne korzyści płyną z ich niezawodności operacyjnej. 

- "Ustawienia obsługiwanych przez naważarki różnych odmian kawy są rejestrowane w pamięci oraz łatwo można je przywoływać z poziomu RCU (Remote Control Unit, tj. zdalnego pulpitu sterowniczego) umożliwiając szybkie przezbrajanie - wyjaśnia Carlo Valente. - Jesteśmy również bardzo zadowoleni z niezawodności naważarek Ishida, które od chwili instalacji pracują bezawaryjnie."

Obecnie na naważarkach Ishida serii RS w firmie Illy obsługiwane są cztery różne odmiany kawy w puszkach 3 kg, tj. - kawa standard, bezkofeinowa, ciemna i ciemna ekstra. Jednakże, elastyczność i wszechstronność urządzenia pozwala na łatwe dostosowanie go do nowych, ciągle opracowywanych odmian, które mogą być wprowadzone w dowolnym momencie. Naważarki są czyszczone po każdej zmianie, pomiędzy przezbrojeniami, a pod koniec każdego tygodnia poddawane są procesowi mycia głównego. Według Carlo, dzięki higienicznej konstrukcji z gładkimi liniami i powierzchniami bez zakamarków lub tzw. pułapek kurzowych oraz prostocie demontażu i montażu, bez potrzeby używania narzędzi, cały proces jest łatwy do wykonania.

Naważarka wielogłowicowa Ishida serii CCW-SE już w wersji podstawowej oferuje prędkość, precyzję i wydajność oraz stanowi idealne rozwiązanie dla wszystkich zastosowań z suchymi wkładami produktowymi. W firmie Illy, używana jest do porcjowania ekskluzywnego produktu Illy, tj. kapsułek systemu Iperespresso, pozwalającego na przygotowanie autentycznego espresso w każdym domu. Kapsułki charakteryzuje identyczna masa, a naważarka CCW-SE-210 jest w stanie odliczać po 18 kapsułek kawy trafiających do toreb typu quadro z płaskim dnem, w tempie 50 opakowań na minutę. System Ishida uwalnia ładunek do systemu transportującego, projektu Illy, który przenosi je do toreb.

Jakość dla firmy Illy zawsze była i jest czynnikiem motywującym rozwój produktu i jego pakowania i ona też zdecydowała o wyborze dla tych dwóch zastosowań właśnie naważarek Ishida. Maszyny zostały dostarczone przez wieloletniego włoskiego przedstawiciela spółki Ishida, firmę ITech.

- "Wybraliśmy sprzęt Ishida ze względu na jego, uznaną w świecie reputację i doskonałość - potwierdza Carlo. - Jak do tej pory jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników oraz uzyskanego wsparcia technicznego od ITech i Ishida."

 

Dowiedz się więcej o Ishida Europe

 

ILLY - wyborna kawa na start - z ISHIDA

ILLY - wyborna kawa na start - z ISHIDA

ILLY - wyborna kawa na start - z ISHIDA

ILLY - wyborna kawa na start - z ISHIDA

ILLY - wyborna kawa na start - z ISHIDA

ILLY - wyborna kawa na start - z ISHIDA

 

Źródło: Ishida Europe