Termotransferowe taśmy barwiące wykorzystywane są do zadruku zmiennych informacji na wszystkich rodzajach opakowań foliowych. Technologia Inline printing jest szczególnie atrakcyjna dla producentów artykułów spożywczych.

Inline printing – codziennie gorący druk
Na gorąco
Druk w technologii termotransferowej pozwala na samodzielne nanoszenie bezpośrednio na opakowanie informacji w postaci zmiennej numeracji, prostej grafiki, a nawet kodów kreskowych. Metodę działania wyjaśnia Krystyna Dziewanowska, dyrektor sprzedaży w spółce ORION Znakowanie Towarów.
– Taśma termotransferowa powleczona jest czułym na temperaturę barwnikiem. Taśma przesuwa się po głowicy drukarki, która nagrzewa się w ułamku sekundy i powoduje przenoszenie farby na powierzchnię opakowania. Ponieważ druk następuje pod wpływem wysokiej temperatury cechują go dobra jakość i wysoka odporność na ścieranie, zdrapywanie oraz działanie środków chemicznych.

Drukujemy do potrzeb

Inline printing umożliwia uzupełnienie uniwersalnego opakowania foliowego (przed zapakowaniem w nie towaru) o informacje, które ulegają częstej zmianie. W szybki i bezpieczny sposób można nanieść np. aktualną datę ważności, kod kreskowy, skład produktu. Na rolce nawinięta jest folia z uniwersalnym projektem, na nią nadrukowywane są dodatkowe informacje w zależności od konkretnego produktu. Nie trzeba zmieniać całego opakowania, znakowanie dostosowane jest do aktualnych potrzeb.

Bezpieczne taśmy
Do druku w technologii Inline Krystyna Dziewanowska poleca taśmy woskowo-żywiczne typu Codpack lub Flexpack . Jeśli nadruk ma być wyjątkowo trwały lepiej zastosować taśmy ResinPack. Proponowane materiały to cienkie poliestrowe folie, szczególnie atrakcyjny pomysł dla producentów żywności. – Taśmy Codpack posiadają atest i mogą być używane w bezpośrednim kontakcie z żywnością. Są więc bezpieczne, można je do nadruków wewnątrz opakowania np. jeśli chcemy zamieścić tam kod promocyjny, hasła lub informację o konkursach – podpowiada Dziewanowska.

Stare na nowe

Warto dodać że podobny efekt można uzyskać dzięki technologii Ink-jet lub Hot-stamping. Podobny, ale z pewnością nie taki sam. W Ink-jet materiałem eksploatacyjnym jest czarny tusz, który umożliwia charakterystyczny, mało estetyczny, punktowy nadruk. Hot-stamping wymaga zastosowania matryc co wydłuż proces produkcji. W obu przypadkach nadruk możliwy jest tylko w jednym wierszu i nie można nadrukować kodu kreskowego. Technologia Inline printing pozwala efektywnie obejść te ograniczenia.

W ofercie firmy ORION są również głowice umożliwiające druk w technologii Inline do drukarek: MARKEM Smartdate, ICE ZODIAC, ALLEN CODING, OPENDATE, VIDEOJET.


Artykuł przygotowała firma ORION
Źródło: ''

Komentarze

  • brak podstawowej wiedzy

    Szanowna Pani, proszę najpierw zorientować się w temacie, jak pracują drukarki ink-jet!! Na pewno pozwoli to Pani na niewypisywanie bzdur technicznych! Mało tego, nie musi Pani nawet sprawdzać jak działają takie drukarki, wystarczy, że weźmie Pani pierwszy z brzegu produkt ze swojej lodówki i zauważy Pani, że nadruk wykonany metodą ink-jet jest zrobiony w dwóch wierszach. A tak dla Pani informacji: coraz częściej standardowe drukarki różnych producentów pozwalają na zadrukowanie opakowania nawet w 4 wierszach, łącznie z czytelnym kodem kreskowym oraz prostą grafiką.
    Pozdrawiam