Sealed Air Cryovac ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowe wydarzenie – seminarium pt.: „Innowacje i wyzwania w pakowaniu drobiu”, które odbędzie się 28 marca br. (wtorek) w godz. 9:00 – 18:00 w Warszawie, w Centrum MCB przy ul. Księcia Trojdena 4 (Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN)

Globalny rynek stawia przed branża spożywcza wciąż nowe wyzwania. Szczególnemu wyzwaniu musi dzisiaj stawić czoła branża drobiarska. Najważniejszym kryterium, które producenci żywności powinni obecnie spełnić jest bezpieczeństwo produktu. Ponadto, bez względu na to, czy ich docelowym rynkiem jest handel detaliczny czy gastronomia, firmy te musza zagwarantować konsumentom także produkty wysokiej jakości, w szerokim wyborze, świeże, o atrakcyjnym smaku i wygodne w użytkowaniu, jednocześnie zwiększając swoja opłacalność kosztowa.

Czerpiąc z ponad 50-letniego doświadczenia w dziedzinie pakowania żywności, firma Sealed Air Cryovac pragnie przedstawić rozwiązania, które pozwolą Państwu osiągnąć powyższe cele, a zarazem obniżyć koszty, zwiększyć zyski i odnieść sukces na tym wymagającym rynku. Sealed Air Cryovac ma zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie – seminarium pt.:

„Innowacje i wyzwania w pakowaniu drobiu”

Seminarium odbędzie się 28 marca br. (wtorek) w godz. 9:00 – 18:00 w Warszawie, w Centrum MCB przy ul. Księcia Trojdena 4 (Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN). Spotkanie to będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami w pakowaniu drobiu i do przedyskutowania ich w gronie profesjonalistów z branży drobiarskiej i handlu detalicznego. Po południu będą Państwo mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, w czasie których nasi eksperci odpowiedzą na pytania i przedstawia innowacyjne projekty opakowań do drobiu oraz zaproponują najlepsze rozwiązania dla Państwa firmy.

Program Seminarium

Udział w seminarium jest bezpłatny. W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt z Przedstawicielem Handlowym Cryovac lub z biurem Sealed Air Polska:

p. Iwona Sochaj, tel: (22) 721 75 10, fax: (22) 721 75 11


Źródło: ''