Plastikowe opakowania nie dają odpowiedniej ochrony przed psuciem zapakowanej żywności oraz nadal są jednym z większych problemów dla ekologów.

Innowacyjne opakowania z białek mleka

Grupa naukowców z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa opracowała innowacyjną metodę ochrony żywności. Dotychczasowe opakowania mają być w przyszłości zamienione na ekologiczne, wykonane z białek mleka. Naukowcy zdecydowali się na ten krok, gdyż każda żywność musi posiadać opakowanie, które może wydłużać jego przydatność do spożycia. Rezygnacja z opakowań foliowych to ratunek dla środowiska naturalnego, gdyż tego typu materiał rozkłada się przez wiele lat. 

 

Oparta na mleku, nowa metoda ochrony żywności ma zapewnić znacznie dłuższą przydatność do spożycia. Białko mleka poddawane jest specjalnej obróbce, by wytworzyć cienką, jadalną i całkowicie biodegradowalną folię. Wykonane z niej opakowanie przepuszcza tlen nawet 500-razy lepiej niż dotychczas stosowane folie. Innowacyjna folia może być wykorzystywana do pakowanie zup w proszku, kawy, cukru, płatków itp. Wystarczy zalać je wrzątkiem, a opakowanie samoczynnie się rozpuszcza. Obecnie materiał jest jadalny, w swoim wyglądzie przypomina plastik, lecz jest mniej rozciągliwy. Najważniejszą zaletą jest jednak brak smaku, co pozwala zastosować go do różnych produktów.

 

Zanim opakowanie trafi na rynek, konieczne jest jednak przeprowadzenie bardzo wielu badań. Dopracowanie samej metody pakowania, a także sprawdzenie ewentualnych skutków ubocznych to nie lada wyzwanie dla ekspertów z branży. Materiał obecnie wykonany jest niemal wyłącznie z białek. W przyszłości możliwe jest jednak, że jego skład zostanie uzupełniony o witaminy czy probiotyki.