Polagra - Food 2008: Sealed Air Cryovac wyprzedza rynkowe trendy, oferując coraz bardziej innowacyjne rozwiązania opakowaniowe dla branży spożywczej.

Dania gotowe oraz gastronomia to ostatnio dwa najszybciej rozwijające się segmenty w przemyśle spożywczym. Nowe trendy społeczne zwiększają popyt na wygodę, dlatego też dania gotowe (zarówno te dostępne na półce w supermarkecie, stanowiące odpowiednik domowego posiłku, jak i te wykorzystywane przez kucharzy do przyrządzenia wyrafinowanych potraw w restauracji) stanowią dzisiaj wyjątkowo obiecujący potencjał dla branży spożywczej.

Jednak bez względu na to, czy docelowym rynkiem jest handel detaliczny czy gastronomia, producenci żywności pragnący odnieść sukces muszą zapewnić konsumentom produkty najwyższej jakości, w szerokim wyborze, świeże, smaczne i wygodne do przygotowania. Dostrzegając to wielkie wyzwanie, firma Sealed Air Cryovac, specjalista w dziedzinie pakowania świeżej żywności, wychodzi naprzeciw potrzebom firm działających w tych obszarach, oferując im wciąż nowe i coraz bardziej innowacyjne rozwiązania opakowaniowe.

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych i Gastronomii Polagra-Food w Poznaniu, firma Sealed Air zaprezentowała bogate portfolio rozwiązań opakowaniowych dla branży spożywczej, w tym szereg nowości dla sektora gastronomii i branży detalicznej:

Cryovac® VPP: system umożliwiający pakowanie żywności płynnej i półpłynnej w super-wytrzymałe foliowe woreczki typu pouch o pojemności od 0,5 do 10 litrów, które są formowane, napełniane, a następnie zgrzewane na specjalnych maszynach do pakowania pionowego VFFS. Rozwiązanie to ułatwia pracę szefom kuchni, pozwalając na błyskawiczne przygotowanie wyszukanych dań z przyrządzonych wcześniej gotowych składników, a nawet całych potraw.

W systemie Cryovac® VPP można zapakować m.in. zupy, gulasze, bigos, dania z makaronu lub ryżu (np. risotto), sosy, warzywa w zalewie, pikle, sałatki, a także kremy, budynie, nadzienia do ciast, polewy oraz koncentraty soków owocowych. Dostępne są również woreczki ze specjalnym otworem umożliwiającym podłączenie do higienicznego i wygodnego systemu ręcznego dozowania – idealne do podawania sosów do kanapek i sałatek, musztardy, keczupu, śmietany czy jogurtu. Nowością w tym systemie są woreczki Flavour Mark® Retort – umożliwiające pasteryzację produktów po zapakowaniu oraz Flavour Mark® Aseptic – do produktów pakowanych aseptycznie.

Cryovac® Simple Steps®, czyli opakowanie próżniowe typu „skin” do dań gotowych przeznaczonych do przyrządzania w kuchence mikrofalowej. System ten stanowi innowacyjne połączenie zalet technologii sous vide z wygodą przyrządzania potraw w kuchence mikrofalowej. Funkcja samoistnego uwalniania pary wodnej pozwala na przygotowanie potrawy w hermetycznie zamkniętym opakowaniu, bez potrzeby zdejmowania bądź przekłuwania górnej folii.

Opakowanie Cryovac® Simple Steps® zostało opracowane z myślą o zabieganych i zapracowanych konsumentach ceniących czas i wygodę i jest przeznaczone do pakowania dań gotowych, marynowanych mięs, drobiu oraz ryb, oferowanych w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych, m.in. szpitalach, stołówkach, firmach świadczących usługi cateringowe, czy też w restauracjach, sklepach i na stacjach benzynowych oferujących dania na wynos. Zapakowane produkty można poddać pasteryzacji, dzięki czemu dłużej zachowują świeżość.

Cryovac n’Oven® to innowacyjne opakowanie LID MAP o podwójnym zastosowaniu – umożliwia przygotowanie potrawy zarówno w kuchence mikrofalowej, jak i w tradycyjnym piekarniku. Jego cechą wyróżniającą jest tacka piankowa C-PET o niskiej wadze i większej odporności na czynniki zewnętrzne oraz doskonałych właściwościach termoizolacyjnych (uchwyty boczne pozostają zawsze chłodne w dotyku, co zmniejsza ryzyko oparzeń przy wyjmowaniu tacki z piekarnika). Sprawdza się doskonale w przypadku dań gotowych, pizzy i różnego rodzaju żywności wygodnej typu convenience.

„Dania gotowe stanowią niewątpliwie jedno z najbardziej interesujących zjawisk w branży spożywczej i w najbliższym czasie z pewnością pozostaną najbardziej dynamicznym segmentem tego rynku” – powiedział Maciej Gierszewski, szef działu Cryovac Food Solutions na Polskę, Czechy i Słowację w firmie Sealed Air. Równie szybko, jak rynek dań gotowych, rozwijać się będzie rynek gastronomiczny. Wraz z nowymi trendami konsumenckimi, stylami zachowań i sposobami spędzania wolnego czasu, będzie rosło zapotrzebowanie na posiłki spożywane poza domem.

Jednocześnie operatorzy restauracji, szefowie kuchni i ich dostawcy będą szukali nowych rozwiązań, które pozwolą im utrzymać jednorodną jakość i smak oferowanych potraw, uzyskać gwarancję świeżości i bezpieczeństwa żywności, a przy tym osiągnąć jak najlepsze wyniki finansowe. „Dzięki opakowaniom Cryovac® już dzisiaj możemy zaproponować im rozwiązania zapewniające znaczną przewagę konkurencyjną na tym wymagającym rynku” – podsumował Gierszewski.

Opisane powyżej rozwiązania zostały zaprezentowane na stoisku firmy Sealed Air Polska Sp. z o.o. podczas Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych i Gastronomii Polagra-Food 2008 w Poznaniu, w dniach 15-18 września br.

Cryovac® , Cryovac® VPP, Simple Steps®, n’Oven® oraz Flavour Mark® to zarejestrowane znaki handlowe firmy Cryovac Inc., należącej do Sealed Air Corporation.

Cryovac Packaging oraz Cryovac Food Solutions, działy należące do firmy Sealed Air, są światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych materiałów, systemów i urządzeń do pakowania żywności. W 2006 roku w światowym rankingu Fortune 1,000 firma Sealed Air została uznana przez liderów przemysłu za Najlepszą Firmę Produkującą Opakowania.

Firma Sealed Air Cryovac zatrudnia w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) ponad 3,000 pracowników. Zakłady produkcyjne firmy Sealed Air Cryovac zlokalizowane są we Francji (Arc-en-Barrois i Epernon), Niemczech (Norderstedt), Wielkiej Brytanii (St. Neots i Poole), we Włoszech (Passirana di Rho), w Hiszpanii (Buñol), Rosji (Wołgograd), Polsce (Ożarów Mazowiecki), na Węgrzech (Újhartyán), w Republice Południowej Afryki (Spartan) oraz w Botswanie (Lobatse). We Włoszech znajduje się Centrum Obsługi Klientów EMEA, natomiast w Szwajcarii w Root mieści się Techniczne Centrum Maszyn Pakujących EMEA. Sealed Air Cryovac posiada także pod Paryżem Centrum Techniczno-Wystawiennicze Packforum®.

Dążąc do zapewnienia najwydajniejszych plastikowych opakowań do żywności, Sealed Air kieruje szczególną uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Firma aktywnie dąży do minimalizacji zużycia surowców i materiałów do produkcji opakowań poprzez recykling lub powtórne wykorzystanie odpadów przemysłowych oraz odzyskiwanie energii poprzez właściwe spalanie.

Aby dowiedzieć się więcej o firmie Sealed Air Cryovac, zapraszamy na stronę www.sealedair-emea.com
Źródło: ''