W ostatnim okresie oferta firmy Stora Enso została rozbudowana m.in. o biokompozyty DuraSense, ligninę Lineo oraz e-TALES – rozwiązania dedykowane sprzedaży detalicznej przez Internet. Są to kolejne innowacyjne, a zarazem konkurencyjne cenowo rozwiązania w jej portfolio, które bazują na surowcach odnawialnych.

DuraSense to bazujące na włóknach drzewnych biokompozyty, wprowadzone na rynek w tym roku. Według firmy mogą one zastąpić oparte na surowcach kopalnych tworzywa sztuczne, które wciąż powszechnie stosowane są w opakowaniach na dobra konsumpcyjne, jak i w wielu aplikacjach przemysłowych. DuraSense są wytwarzane w zakładach Stora Enso w Hylte (Szwecja), oferujących największe w Europie moce produkcyjne w zakresie kompozytów bazujących na włóknach drzewnych. Potencjalnymi ich odbiorcami są firmy produkujące meble, palety, urządzenia ręczne, części samochodowe, wyroby pielęgnacyjne i typu lifestyle, zabawki oraz produkty takie jak przybory kuchenne (wprowadzone ostatnio na rynek np. przez firmę Orthex) czy zakrętki do butelek. Początkowo Stora Enso planuje wypromować DuraSense wśród firm z branż meblarskiej, magazynowej i logistycznej. Poza redukcją zużycia tworzyw sztucznych i śladu węglowego, wśród kluczowych zalet biokompozytów należy wymienić możliwość poddania ich recyklingowi, ponownej obróbce i zastosowania w innych produktach bądź wykorzystania do produkcji energii.

Biokompozyty DuraSense - propozycja dla przedsiębiorstw poszukujących zaawansowanych, proekologicznych biokompozytów, będących alternatywą dla tworzyw sztucznych

Biokompozyty DuraSense - propozycja dla przedsiębiorstw poszukujących zaawansowanych, proekologicznych biokompozytów, będących alternatywą dla tworzyw sztucznych (fot. Stora Enso)

 

W odpowiedzi na rosnący trend i zapotrzebowanie względem zakupów detalicznych realizowanych online, Stora Enso wprowadziła do oferty szereg rozwiązań noszących wspólną nazwę e-TALES. Według jej zapewnień oferują one wysoką funkcjonalność z punktu widzenia konsumenta oraz wiele zalet ekonomicznych i ekologicznych, istotnych dla sprzedawcy. Kluczowe cechy, które je charakteryzują to zastosowanie materiałów odnawialnych, które można ponownie wykorzystać, redukcja ilości generowanych odpadów i napełniaczy, a także zoptymalizowana obróbka. Wśród przykładowych udoskonaleń, wprowadzanych w handlu online, Stora Enso wskazuje m.in.: zastosowanie przenośnych uchwytów, prostsze otwieranie i wielokrotne używanie tych samych systemów zamknięć czy odpowiednio dopasowane rozmiary opakowań. Zdaniem firmy te niewielkie udogodnienia mogą zarówno w znaczący sposób poprawić komfort klientów dokonujących zakupów, jak i wesprzeć e-detalistów w ich działaniach. Temu służą oferowane przez Stora Enso rozwiązania. Pakiet e-TALES składa się z dwóch kluczowych obszarów. Z myślą o usprawnieniu systemów workflow w centrach dystrybucyjnych stworzono rozwiązania oferowane pod nazwą e-TALES Utilities. Z kolei e-TALES Services koncentruje się na rozwiązaniach służących automatyzacji procesów i wdrażaniu tzw. inteligentnych opakowań.

Kolejną propozycją Stora Enso, zgodną z ideą przekształcania się firmy w producenta rozwiązań bazujących na surowcach odnawialnych jest Lineo. Produkt ten opiera się na jej bogatych doświadczeniach w zakresie udoskonalania oferowanej na rynku ligniny oraz produkcji wysokojakościowej ligniny typu kraft na skalę przemysłową w zakładach Sunila w Finlandii. Lineo to wykonana z drzewa alternatywa dla bazujących na olejach materiałów fenolowych, używanych w żywicach znajdujących zastosowanie przy produkcji sklejki, płyt wiórowych typu OSB (oriented strand board), laminowanych elementów konstrukcyjnych (LVL), papierów laminowanych czy materiałów izolacyjnych. Z badań dotyczących wpływu ligniny i fenolu na środowisko naturalne wynika, że zastosowanie pierwszego z wymienionych materiałów redukuje tzw. ślad węglowy nawet o 80% względem drugiego. Nowe rozwiązanie firmy Stora Enso zostało dostrzeżone przez ekspertów rynkowych: Lineo otrzymała tytuł „Bioproduktu roku” w konkursie Bio-Based World News Innovation Awards 2018.

Jak podaje Stora Enso, systematycznie rośnie też popyt rynkowy na proekologiczny karton Natura Life. Został on wprowadzony na rynek w drugiej połowie ub.r., jako rezultat współpracy skandynawskiego koncernu z jednym z jego kluczowych klientów i zarazem odpowiedź na rynkowe zapotrzebowanie na proekologiczne i organiczne produkty. Karton ma brązowy kolor (charakterystyczny dla włókien drzewnych) i widzialną strukturę włókien. Z uwagi na niższą gramaturę, do wykonania opakowania z udziałem Natura Life potrzebna jest mniejsza ilość surowca. Można go w 100% poddać recyklingowi, także w obecnie stosowanych ciągach przetwórczych. Zdaniem Stora Enso karton ten pozwala na redukcję śladu węglowego o 24% w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.

W ubiegłym roku, gdy firma świętowała 40-lecie wprowadzenia na rynek papieru Multicopy, w sprzedaży pojawiła się też jego proekologiczna wersja – Multicopy Zero, dedykowana urządzeniom biurowym. Redukuje ona znacząco ilość dwutlenku węgla emitowanego podczas wytwarzania i dystrybucji, co zmniejsza wpływ na środowisko naturalne w całym cyklu życia tego produktu. Z punktu widzenia użytkownika Multicopy Zero to możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji poprzez zastosowanie rozwiązań redukujących ślad węglowy.

 Multicopy Zero - dedykowana urządzeniom biurowym, proekologiczna wersja papieru Multicopy

 Multicopy Zero - dedykowana urządzeniom biurowym, proekologiczna wersja papieru Multicopy (fot. Stora Enso)

 

Polityka zrównoważonego rozwoju znajduje zastosowanie także w rozwiązaniach Stora Enso, które dedykowane są na rynek budowlany. Bazując na swoich doświadczeniach w zakresie innowacyjnych elementów konstrukcyjnych stosowanych w wielopoziomowych budynkach mieszkalnych, firma pracuje nad podobnym projektem, tym razem z myślą o biurowcach. Zadaniem działu Stora Enso Building Systems jest promowanie wśród klientów z branży budowlanej stosowania dedykowanych, drewnianych elementów konstrukcyjnych w rodzaju CLT czy LVL.

Zdaniem firmy wykonane z ich udziałem budynki oferują szereg zalet: czystszą i bardziej wydajną konstrukcję, mniejszą ilość odpadów generowanych podczas powstawania, są przy tym cichsze z perspektywy przebywających w nich osób. Co istotne, zastosowanie elementów wykonanych z drewna przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla podczas budowy, umożliwia obniżenie kosztów logistycznych (gdyż drewno waży mniej niż zbrojony beton) i redukcję śladu węglowego w całym cyklu życia produktu.

 

Dowiedz się więcej o Stora Enso

 

Źródło: Stora Enso