Hiszpański producent oliwek stołowych i artykułów delikatesowych Grupo Angel Camacho S.L. zwrócił się do RPC Containers Corby, prosząc o opracowanie innowacyjnego słoika plastikowego do pakowania żywności dla sektora gastronomicznego, który zastąpiłby używane dotąd opakowanie szklane, zapewniając lepszą funkcjonalność i większe bezpieczeństwo.

Firma rodzinna Grupo Angel Camacho S.L. jest wiodącym na świecie dostawcą oliwek stołowych o łącznej rocznej produkcji wynoszącej okolo 40 tys. ton. Grupa z siedziba w Moron koło Sewilli rozpoczęła działalność w 1897 r., a obecnie posiada różne przedsiębiorstwa i fabryki w Hiszpanii oraz w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polsce. Oprócz oliwek grupa pakuje i sprzedaje różne inne artykuły spożywcze, m.in. marynaty, oliwę, przetwory, przyprawy i herbaty ziołowe.

Ze względu na wymagania swoich licznych klientów w sektorze gastronomicznym, żądających bezpiecznych, wygodnych, a przy tym niedrogich opakowań do oliwek i marynat, firma musiała porzucić używane dotąd tradycyjne opakowania szklane i znaleźć inne praktyczne rozwiązanie do długoterminowego przechowywania żywności niechłodzonej.

Produkowane przez RPC Corby słoiki Thermic Ultra do zastosowań w gastronomii oferują szereg istotnych zalet. Są znacznie lżejsze niż ich szklany odpowiednik, łatwiejsze w użytkowaniu, a ponadto z ich stosowaniem wiąże się możliwość obniżenia kosztów transportu, co stanowi dużą korzyść w przypadku produktów eksportowanych. Zastosowanie słoików Thermic Ultra eliminuje przy tym potrzebę zgodności z procedurami HACCP w razie stłuczeń opakowań szklanych zarówno na liniach konfekcjonujących, jak i w ruchliwych zakładach gastronomicznych.

Grupo Angel Camacho odniesie jeszcze inne korzyści z pakowania oliwek i marynat w słoiki Thermic Ultra, ponieważ są one przystosowane do wysokich temperatur w procesach pasteryzacji i sterylizacji. Ich wielowarstwowa struktura PP/EVOH/PP – od dawna ceniona ze względu na swoje doskonale właściwości barierowe zapewniające długą trwałość produktów niechlodzonych – wykorzystuje oryginalne karbowanie termiczne, które jest wystarczająco elastyczne, aby umożliwić rozszerzanie się słoików podczas podgrzewania, a następnie kurczenie podczas stygnięcia. Projekt ten pozwala wiec na ruch tworzywa podczas gotowania, ale materiał jest odpowiednio mocny i odporny na powstawanie zniekształceń.

Nowym opakowaniem są 2,4-litrowe słoiki Thermic Ultra RPC Corby oklejone naokoło etykieta z wieczkami dostarczanymi przez Panocap Europe.

Źródło: RPC
Źródło: ''