Przykładem inteligentnego opakowania na napoje jest jednorazowe wieczko stosowane do papierowych bądź tworzywowych kubków do kawy. Wieczko zostało wyprodukowane przez firmę Smart Lid Systems™ (www.smartlidsystems.com).
Innowacyjne opakowanie ma za zadanie dostarczyć konsumentowi informację na temat temperatury napoju znajdującego się w kubku, - wieczko zmienia swój kolor od brązowego koloru niezaparzonej kawy, do czerwonego po zalaniu kawy wrzątkiem. Zmiana koloru wieczka może również informować o prawidłowym zamknięciu kubka, jeśli został on zamknięty nieprawidłowo zmiana koloru wieczka jest nierównomierna. Pomysł z wieczkiem jest znacznym ułatwieniem dla konsumentów, którzy niejednokrotnie nie potrafią oszacować wysokości temperatury napoju znajdującego się w kubku ze względu na jego właściwości termoizolacyjne.

Poszczególne fazy zmiany koloru wieczka Smart Lid Systems™

Prawidłowa zmiana koloru wieczka
Nieprawidłowa zmiana koloru wieczka w przypadku niepoprawnego zamknięcia kubka

Rozwiązanie firmy Smart Lid Systems™ chronione jest patentem. Wieczko wykonane jest z polistyrenu - PS z odpowiednimi dodatkami firmy Matsui Intl. (www.matsui-color.com) zapewniającymi zmienność koloru tworzywa pod wpływem temperatury.
Źródło: ''