Koncern Stora Enso zamierza przeznaczyć 9,1 mln euro na modernizację fińskich zakładów produkcyjnych Imatra i Ingerois oraz szwedzkiego zakładu Fors z myślą o dalszej komercjalizacji działań związanych z wytwarzaną przez niego celulozą mikrofibrylowaną (MFC). Firma planuje również przyspieszyć prace nad rozwojem tego innowacyjnego, odnawialnego materiału, by jak najszybciej wprowadzić go do sprzedaży rynkowej.

Inwestycja Stora Enso w dalszą komercjalizację celulozy mikrofibrylowanej (MFC) przeznaczonej do produkcji opakowań kartonowych

Zaplanowane inwestycje przyczynią się do zwiększenia dynamiki prac badawczo-rozwojowych nad nowymi zastosowaniami celulozy typu MFC, takimi jak barierowe materiały opakowaniowe (zabezpieczające przed działaniem powietrza czy brudu) oraz folie biodegradowalne, które w przyszłości mogą zastąpić aluminium przy produkcji opakowań kartonowych. Dzięki wyjątkowym właściwościom fizycznym, a w szczególności wysokiej wytrzymałości oraz zastosowaniu w 100% surowców odnawialnych, celuloza typu MFC będzie wg skandynawskiego koncernu charakteryzować się lepszymi parametrami od obecnie stosowanych materiałów, bazujących na surowcach kopalnych np. takich jak plastik. 

Realizując prace badawczo-rozwojowe nad celulozą MFC (zainicjowane w połowie 2011 roku w zakładach Imatra), początkowo Stora Enso koncentrowała się na segmencie opakowań na napoje. Stała się tym samym pierwszym na świecie producentem, który z powodzeniem wprowadził na rynek komercyjną wersję opakowania kartonowego z udziałem MFC. W roku 2015 materiał ten znalazł zastosowanie także w segmencie opakowań na produkty mleczarskie, pozwalając na obniżenie ilości wykorzystywanych surowców oraz poprawiając jakość samego kartonu.

Nowe inwestycje umożliwią dalszą redukcję ilości surowca znajdującego zastosowanie w produkcji (m.in. poprzez obniżenie wagi materiałów opakowaniowych). Kierownictwo firmy oczekuje, że moce produkcyjne fabryk Imatra, Ingerois i Fors w obszarze MFC zostaną dzięki temu zwiększone do 500 tys. ton.

- „Podejmujemy kolejne, ważne kroki w rozwoju i komercjalizacji produktów bazujących na celulozie MFC. Odpowiadamy tym samym na oczekiwania i zapotrzebowanie klientów na innowacyjne opakowania z materiałów odnawialnych. W przyszłości celuloza MFC ma szansę znaleźć zastosowanie w licznych, nowych produktach, także spoza obecnego portfolio Stora Enso” – mówi Karl-Henrik Sundström, CEO skandynawskiego koncernu.

Plany firmy zakładają, że produkcja celulozy MFC we wszystkich trzech fabrykach rozpocznie się przed końcem 2017 roku. Na przestrzeni 3-5 lat powinny one osiągnąć pełny potencjał, wzbogacając obecną ofertę Stora Enso, jak też poprawiając zyskowność realizowanej przez koncern działalności. 

 

Więcej o Stora Enso