Inżynierowie z międzynarodowej grupy konsultingowej Sweco zrealizują wart ponad 25 milionów złotych kontrakt związany ze zwiększeniem zdolności produkcyjnych fabryki papieru w Ostrołęce, jednego z największych zakładów z tej branży w Polsce. Projekt jest częścią inwestycji fińskiej firmy Stora Enso w maszynę do produkcji nowego typu papieru, której łączny koszt to ponad miliard złotych.

Firma Stora Enso zainwestuje 285 milionów Euro w maszynę papierniczą, która produkowała będzie nowy asortyment papierów przeznaczonych do produkcji tektury falistej. Jej roczne zdolności produkcyjne wynosić będą ok. 450 000 ton, będąc tym samym jedną z największych w branży. Inwestycja przeprowadzona zostanie w fabryce celulozy i papieru Stora Enso w Ostrołęce, największej fabryce koncernu w Polsce.

Eksperci Sweco będą odpowiedzialni za działania inżynieryjne w zakresie: procesu, layout’u, instalacji rurowych, instalacji elektrycznych, automatyzacji, HVAC oraz instalacji przeciwpożarowej. Wsparcie w projekcie Stora Enso zapewnią pracownicy oddziału Sweco Industry z siedzibą w Finlandii oraz wybrane firmy podwykonawcze z Polski. Wdrożenie projektu zajmie około dwóch lat i ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2013 roku.

- Fakt, iż Stora Enso zdecydowała się na współpracę z nami pod kątem zwiększenia produkcji w swojej fabryce w Ostrołęce daje nam dużą satysfakcję. Przeprowadzenie tak znaczącej inwestycji świadczy o tym, że rynek podnosi się po długim okresie przestoju, który w szczególności dotknął fabryki celulozy i papieru położone w Europie - mówi Kari Harsunen, dyrektor Sweco Industry.


Od zeszłego roku szwedzka firma konsultingowa Sweco działa również na terenie Polski, zatrudniając blisko 200 specjalistów z dziedziny infrastruktury, hydrotechniki i architektury. Obecnie Sweco Polska odpowiedzialna jest za projekty m.in. zabezpieczenia przeciwpowodziowego na Nysie Kłodzkiej, a także ponad 16 km odcinka drogi DK47, tzw. „zakopianki”. Firma zakończyła również planowanie modernizacji rezerwatu Łężczok, jednego z najcenniejszych rezerwatów w Polsce.

- Międzynarodowe doświadczenie Sweco wykorzystujemy obecnie także podczas realizacji polskich projektów. Zainteresowanie, jakim cieszą się polskie spółki należące do Sweco udowadnia, że skandynawskie doświadczenia w prowadzeniu technologicznie zaawansowanych i zrównoważonych projektów mogą z powodzeniem być przenoszone także na polski grunt - mówi Grzegorz Rolski, dyrektor zarządzający Sweco Polska.

###
O Sweco
Sweco świadczy międzynarodowe usługi doradztwa technicznego. Zatrudnia niemal 6000 inżynierów, architektów i specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska, którzy wspólnie pracują nad tworzeniem społeczeństwa żyjącego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Specjaliści Sweco udzielają specjalistycznych porad o dużej wartości merytorycznej często na wczesnych etapach projektów. Sweco jest członkiem OMX Nordic Exchange w Sztokholmie.

O Sweco Polska
Sweco Polska świadczy kompleksowe usługi w zakresie doradztwa technicznego. Firma zatrudnia ponad 200 wysoko wyspecjalizowanych inżynierów, architektów i ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska,
których projekty realizowane są w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju. W skład Sweco Polska wchodzą trzy firmy z wieloletnim doświadczeniem na polskim rynku: Sweco Architekci (dawniej: APA Markowski
i Architekci), Sweco Hydroprojekt Kraków (dawniej: Hydroprojekt Kraków) oraz Sweco Infraprojekt (dawniej: Transprojekt Kraków). Głównym obszarem działań Sweco Polska jest projektowanie obiektów infrastrukturalnych, hydrotechnicznych oraz architektonicznych. Szeroki wachlarz kompetencji specjalistów Sweco Polska pozwala na realizację projektów w oparciu o najwyższe światowe standardy.

O Stora Enso
Stora Enso - producent o zasięgu globalnym wyrobów papierniczych , opakowaniowych i drzewnych z historią ponad 700 lat. Produkuje papiery do druku, wysokiej jakości papiery graficzne, opakowania konsumenckie i przemysłowe produkty drzewne.Zatrudnia około 27 000 pracowników w ponad 35 krajach świata.

O Stora Enso Poland
Stora Enso Poland posiada w Polsce 4 zakłady. Zakład w Ostrołęce jest największym w grupie Stora Enso Poland. Jego historia sięga roku 1959r. W Ostrołęce, w jednym kompleksie przemysłowym zlokalizowane są: Zakład Celulozy i Papieru, Zakład Tektury i Pudeł oraz Zakład Worków Papierowych. Większość produkcji opiera się o własną celulozownię i papiernię gdzie powstają papiery pakowe, workowe oraz do papiery produkcji tektury falistej. Zakład Tektury i Pudeł produkuje tekturę falistą 3 i 5 warstwową we wszystkich rodzajach fali. Z tektur wykonywane są różne rodzaje pudeł klapowych i fasonowych o wymiarach, konstrukcji i szacie graficznej wg wymagań klienta. Zakład Worków Papierowych wyposażony jest w 5 pełnych ciągów workarskich i jest obecnie uważany za jeden z najnowocześniejszych w Europie środkowo-wschodniej. Wytwarza wiele asortymentów worków: otwarte klejone, otwarte szyte, wentylowe, w rolach. Nasze możliwości techniczne pozwalają na ogromne zróżnicowanie ich pojemności i wielkości (od 2kg – 50 kg). Kompleks zakładów produkcyjnych uzupełnia wybudowane w ostatnich latach centrum logistyczne z nowoczesnymi magazynami, zintegrowanymi z systemem zarządzania SAP. Za najbardziej rozległe, kompleksowe wdrożenie SAP firma w 2000r. otrzymała nagrodę za „Najlepiej zinformatyzowane przedsiębiorstwo przemysłu drzewno-papierniczego”. W Stora Enso Poland S.A. od 2004r. funkcjonuje zintegrowany system zarządzania - zarządzanie jakością – norma ISO 9001, zarządzanie środowiskiem – norma ISO 14001, zarządzanie bezpieczeństwem – specyfikacja OHSAS 18001. Tylko w samej Ostrołęce firma zatrudnia ponad 1000 pracowników.

Stora Enso Poland przywiązuje wagę do odpowiedzialności społecznej angażując się w pomoc społeczną i akcje charytatywne. Od 13 lat wspiera fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy produkując jako dar ponad


Źródło: ''