Integralność zgrzewu opakowań jest w przypadku produktów bezglutenowych bardzo istotna. Opakowania z atmosferą modyfikowaną (MAP - Modified Atmosphere Packing) powinny być odpowiednio szczelne, aby uniknąć potencjalnego zanieczyszczenia krzyżowego. W przypadku produktów, które nie zawierają konserwantów, zachowanie warunków stałości atmosfery ochronnej jest niezbędne. Z myślą o nich powstał system detekcji nieszczelności Ishida AirScan.

Ishida AirScan gwarancją jakości produktów bezglutenowych pakowanych w technologii MAP

Szwajcarska firma JOWA AG, produkująca makarony i produkty wypiekane, zwraca szczególną uwagę na to, by cykl wytwórczy produktów bezglutenowych obejmował zaawansowany łańcuch procesów, począwszy od wyjątkowo surowego nadzoru doboru składników, przez rygorystyczne wymogi w zakresie bezpieczeństwa produkcji, aż po wymóg pakowania produktów w pomieszczeniu sterylnym (tzw. "clean room"). Procedury te chronią produkty przed zanieczyszczeniem glutenem. Jeśli warunki sterylności zostaną zachowane, konserwanty stają się zbędne.

W pełni nienaruszona atmosfera modyfikowana tj. MAP ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania żywności bez glutenu i zapewnia gwarantowany okres przechowywania do 180 dni. To niezwykle istotne, ponieważ, jak wyjaśnia Rochus Liniger, Dyrektor Produkcji JOWA, żywność bezglutenowa jest podatna na zmianę konsystencji jeśli atmosfera ochronna nie jest odpowiednia.

W firmie JOWA dla szerokiej gamy produktów (chleby, bułki i babeczki typu muffinka) stosuje się różne formaty tacek termoformowanych. Potrzeba skutecznego wykrywania nieszczelności pojawiła się w momencie wdrożenia przez firmę zautomatyzowanego procesu owijania folią na końcu linii pakowania. Wcześniej, w fazie ręcznego owijania folią, to pracownicy byli odpowiedzialni za przeprowadzanie wyrywkowych kontroli jakości według tzw. próbek losowych. Decyzja o wprowadzeniu zautomatyzowanego procesu wykrywania nieszczelności przyniosła duże zmiany.

- Szukaliśmy maszyny liniowej, która mogłaby pracować zarówno z dużą szybkością, jak i z pierwszorzędną niezawodnością oraz takiej, która w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów, byłaby w stanie wychwytywać pojedyncze wadliwe opakowania - mówi Rochus Liniger.

Firma Itech AG reprezentująca firmę Ishida w Szwajcarii była jedynym dostawcą, który był w stanie zaoferować odpowiednie rozwiązanie. Był to rewolucyjny system liniowy Ishida AirScan, zaprojektowany w celu detekcji wycieków w opakowaniach stosujących MAP. Wysokowydajny system do wykrywania nieszczelności i wycieku dwutlenku węgla (CO2) wykorzystuje technologię laserową, weryfikując każdą termoformowaną tacę produktową w czasie krótszym niż 20 milisekund.

AirScan Ishida jest w stanie wykryć otwory o średnicy zaledwie 0,25 mm przy wydajności do 180 paczek na minutę. Wszelkie opakowania ze zidentyfikowanym wyciekiem są odrzucane z linii za pomocą potężnego podmuchu z dyszy powietrznej odrzutnika wprost do zamkniętego pojemnika na odpady. Pomimo generalnie niskiego współczynnika odrzutów w JOWA, zawsze istnieje ryzyko, że drobiny produktu dostaną się w miejsce zgrzewu, powodując nieszczelność. Opakowania mogą również ulegać uszkodzeniom przez spieczone fragmenty wyrobów piekarniczych, których krawędzie potrafią być wyjątkowo ostre.

Maszyna Ishida AirScan jest bardzo łatwa w obsłudze i wymaga znikomej konserwacji. Nie ma potrzeby wprowadzania zmian w ustawieniach przy zmianie produktu, z wyjątkiem sporadycznych regulacji ramienia o regulowanej wysokości i czujnika dla różnych wysokości opakowań. Kolejną korzyścią jest spadek kosztów materiałowych, gdyż proces inspekcji jest całkowicie nieniszczący.

Proces integracji systemu AirScan z istniejącą linią pakującą w firmie JOWA przebiegł całkowicie bezproblemowo. Kompaktowy system został zainstalowany powyżej istniejącego przenośnika, bez konieczności czasochłonnych modyfikacji w konfiguracji linii. System jest eksploatowany w trybie dwuzmianowym. 

JOWA nie ukrywa zadowolenia ze swego wyboru. Licząc od momentu instalacji AirScan, firma odnotowała redukcję wskaźnika zgłaszanych reklamacji dotyczących spleśnienia produktu. Rochus Liniger przyznaje, że inwestycja firmy w tą technologię dała błyskawiczny zwrot.

Ishida AirScan gwarancją jakości produktów bezglutenowych pakowanych w technologii MAP

 

Dowiedz się więcej o Ishida Europe

 

O firmie JOWA AG

Spółka Akcyjna JOWA AG jest wiodącą szwajcarską firmą piekarniczą z siedzibą w Volketswil, w pobliżu Zurychu. Spółka obejmuje jedenaście piekarni regionalnych, młyn dla pszenicy odmiany durum, fabrykę makaronów, zakład produkujący produkty bezglutenowe i około 100 piekarni sklepowych w całej Szwajcarii. JOWA AG to jeden z najbardziej znanych producentów żywności w kraju, z poziomem zatrudnienia 3200 pracowników oraz asortymentem ponad 3000 różnych produktów i roczną produkcją przekraczającą 166 000 ton. Firma została założona w 1931 roku i jest spółką zależną od M-Industrie Deutschland GmbH, a ta z kolei jest spółką zależną Grupy Migros.

Bezglutenowe produkty firmy JOWA oferowane zarówno w postaci mrożonej, jak i w temperaturze otoczenia są sprzedawane przez supermarkety sieci Migros pod marką "aha!". Są również dostępne u różnych detalistów w internetowej sprzedaży on-line, gdzie występują pod marką "HUTTWILER glutenfree".

 

Źródło: Ishida Europe