Technologię ważenia firmy Ishida cechuje najwyższa dokładność, która pozwala wiodącemu producentowi płatków z Polski na uzyskanie doskonałej wydajności utrzymując stałą pozycję marki w zakresie bogatej oferty granoli, crunchy, muesli, płatków oraz powiązanych produktów.

Zakład Sante, mieszczący się w Sobolewie, nieopodal Warszawy, dziennie produkuje ponad 100 ton płatków śniadaniowych. Aktualnie firma dysponuje kilkunastoma naważarkami wielogłowicowymi Ishida, w tym dwoma najnowszymi wiodącymi modelami CCW-RS-216B, 16-to głowicowymi w konfiguracji potrójnej, które mogą obsługiwać trzy osobne produkty dozowane do jednego opakowania.

 

Ishida Europe: SANTE zyskuje dzięki dokładności ważenia 


Wprowadzenie technologii naważania wielogłowicowego Ishida w miejsce poprzednio stosowanych systemów liniowych przyniosło firmie Sante szereg korzyści. Przede wszystkim nieporównywalnie wzrosła dokładność, z ilością odpadu ograniczoną z ok. 5 gramów na opakowanie do ok. 1 grama. Jednocześnie proces naważania wielogłowicowego zapewnił bardziej skuteczne zmieszanie różnorodnych składników w każdym produkcie, podczas gdy metoda liniowa powodowała układanie się poszczególnych składników w osobne warstwy w opakowaniu.

 

Ishida Europe: SANTE zyskuje dzięki dokładności ważenia

 

- „Równie istotny jest fakt - mówi Paweł Kander - że mieszane naważarki Ishida pozwalają zachować jednorodność przepisu dla każdego rodzaju produktu. Jest to znaczący aspekt naszego sukcesu, gdyż, jako dla lidera rynku, bardzo ważne jest dla nas zagwarantowanie klientom dokładnie takiego produktu, jakiego oczekują - wyjaśnia. - Tak wysoki poziom jednorodności minimalizuje ryzyko niezadowolenia klientów.”

Co równie istotne, dokładność naważania pomogła firmie Sante ograniczyć koszty, poprzez eliminację odpadów droższych składników, takich jak suszone owoce i czekolada. 

Wyjątkową funkcją naważarek Ishida używanych w firmie Sante jest ich specjalna konstrukcja przystosowana do podajników promieniowych, które pracują z produktami czekoladowymi. Firma zauważyła, że zwyczajna konstrukcja podajnika powoduje nagromadzenie się elementów czekoladowych, w wyniku czego do zasobnika i lejów naważających kierowane są zbyt duże ich ilości. Aby rozwiązać ten problem, inżynierowie Ishida zaprojektowali specjalną konstrukcję w kształcie litery V, która w większym stopniu kontroluje proces podawania produktu. Tłoczone powierzchnie oraz powłoka z Teflonu w częściach naważarek mających styczność z produktem, usprawniają przemieszczanie się czekolady oraz innych lepkich składników poprzez kolejne etapy procesu ważenia.  

Naważarki Ishida obsługują różne ciężary docelowe od 50 g do 1 kg. Poszczególne odważone ilości są następnie łączone i transportowane przez lej naważający do różnego rodzaju formatów opakowań, takich jak saszetki, torebki klockowe, torebki z zamknięciem strunowym i opakowania poduszkowe. Prędkości dla wszystkich formatów wynoszą około 55 – 65 opakowań na minutę.

Kolejną zaletą naważarek mieszanych Ishida jest ich możliwość pracy zarówno z produktem jednoskładnikowym jak i z mieszankami dwóch lub trzech składników. 

 

Ishida Europe: SANTE zyskuje dzięki dokładności ważenia

 

- „Co jest niezwykle ważne, jesteśmy w stanie być jak najbardziej elastyczni i spełniać zmieniające się wymagania naszego rynku” - stwierdza Paweł Kander.

Precyzyjne planowanie produkcji w Sante oznacza przeznaczenie linii dla indywidualnych produktów i długich cykli, co nie wyklucza bardzo szybkiej zmiany formatu dzięki ustawieniom zapisanym i wywoływanym na panelu sterowania zdalnego każdej naważarki. Naważarki ponadto łatwo można zdemontować w celu czyszczenia, a stacje myjące zlokalizowane są nieopodal urządzeń. 

 

Ishida Europe: SANTE zyskuje dzięki dokładności ważenia

 

Zakład pracuje zwykle w trybie 24-godzinnym przez pięć dni w tygodniu, a naważarki Ishida gwarantują pełną niezawodność, zapewniając wypełnienie takiego harmonogramu produkcyjnego.

Każda linia produkcyjna zakładu Sante wyposażona jest także w wagi kontrolne Ishida, które współpracują z detektorami metali CEIA, w tym w najnowsze modele Ishida DACS-W-030. Wagi kontrolne Ishida skalibrowano tak, aby móc uzyskać pożądaną dokładność a wykorzystanie krótkich przenośników podawczych zmniejsza zużycie przestrzeni produkcyjnej. Oprócz precyzyjnego monitorowania wagi kontrolne posiadają także pionierskie narzędzie oprogramowania Ishida IDCS (system rejestracji danych Ishida), zapisujące dane każdego opakowania, które przechodzi przez wagę kontrolną i generujące analizy w czasie rzeczywistym oraz raporty, które mogą posłużyć jako dane dla zapewnienia zgodności. 

Obecnie IDCS realizuje ważne zadanie dodatkowej funkcji kontroli jakości, umożliwiając Sante zagwarantowanie swoim klientom, że każde opakowanie niespełniające norm zostało usunięte z procesu pakowania. W przyszłości Sante planuje wdrożyć więcej funkcji oprogramowania IDCS w tym ekrany produkcyjne umożliwiające realizację dodatkowego monitorowania, co pozwoli na polepszenie ogólnej wydajności. 

Paweł Kander twierdzi, że naważarki Ishida to urządzenia dobrej jakości a ich dokładność i wydajność pomaga w uzyskaniu szybkiego zwrotu z inwestycji. Podkreśla on także silną relację, jaka łączy firmę Sante z polskim agentem Ishida, firmą Fenix Systems, jako równie ważny element ciągłości wyboru przez firmę Sante urządzeń Ishida.

 

Ishida Europe: SANTE zyskuje dzięki dokładności ważenia

 

- „Pierwszego zakupu dokonuje się w oparciu o specyfikacje techniczne maszyny i jej cenę - wyjaśnia. - Jednak potem, równie ważnym czynnikiem do rozważenia staje się poziom serwisu oraz wsparcia ze strony dostawcy. Nasza współpraca z firmą Fenix jest niezwykle owocna; firma gwarantuje nam doskonały serwis oraz wsparcie, które stanowią istotny komponent procesu podejmowania decyzji w sprawie zakupu.”

 

O Sante

Firma Sante założona została w Polsce w 1992 roku. Specjalizuje się ona w produkcji zdrowej żywności i jest jednym z największych producentów płatków śniadaniowych typu crunchy, muesli i granola w Europie, zaopatrując zarówno rynek krajowy jak i kraje na całym świecie. Obecnie firma produkuje ponad 200 SKU, które oprócz produktów śniadaniowych obejmują żywność z soi, otrębów, kaszy gryczanej i ziarna, cukru trzcinowego, batony i ciasteczka owsiane. 

W roku 2002 zbudowano zakład produkcyjny Sante w Sobolewie. W roku 2010 i kolejnych przeszedł on program rozbudowy i obecnie jego budynki zajmują niemal 50 000 m2. Zakład zatrudnia kilkaset osób. 

 

Dowiedz się więcej o Ishida Europe

 

Źródło: Ishida Europe