Spółka Gastro Star AG, będąca wiodącym szwajcarskim producentem warzyw, jest w stanie pakować porcje świeżych, gotowych do spożycia produktów w opakowania stałowagowe. Mimo niewielkiej czasami wielkości wkładu, straty nadważeniowe są zminimalizowane. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowej linii pakującej zaprojektowanej przez spółkę Ishida Europe i jej szwajcarskiego dystrybutora, firmę Itech AG.

Ishida Europe z linią o wysokiej precyzji naważania opakowań stałowagowych dla warzyw

Linia ta dostarcza przede wszystkim doskonałą dokładność operacyjną i wysoką dostępność pomimo częstych cykli przezbrojeń (tj. zmiany obsługiwanego wkładu), co skutkuje obniżeniem kosztów operacyjnych oraz pozwala oczekiwać szybkiego zwrotu inwestycji.

W nowoczesnym zakładzie Gastro Star w Villigen na północy Szwajcarii warzywa są obierane, następnie pasteryzowane, stając się produktem gotowym do spożycia. Buraki, marchew, seler, ziemniaki, kukurydza na kolbie są oferowane w postaci siekanej, krojonej w plastry, w kostkę lub w całości. Zgodnie z nowym wymogiem stawianym przez detalistów, wszystkie produkty świeże muszą być oferowane w opakowaniach stałowagowych. Wcześniej, na dwóch liniach produkcyjnych warzywa były naważane ręcznie. Metoda ta jednak nie spełniała nowego wymogu. Firma Gastro Star stanęła zatem przed koniecznością wdrożenia całkowicie nowego rozwiązania w zakresie pakowania, najlepiej w pełni zautomatyzowanego oraz niegenerującego nadmiernych strat nadważeniowych systemu.

Opakowanie stałowagowe stanowi dość duże wyzwanie, ponieważ niewielka liczba elementów wkładu utrudnia przeliczenie odpowiedniej kombinacji przez naważarkę wielogłowicową. Idealnym przykładem jest sytuacja w Gastro Star, gdzie na tackę produktową o wadze 480 g mają trafić trzy kolby kukurydzy.

Nowa linia pakująca od firmy Ishida i firmy Itech (dostawcy wszystkich komponentów) zapewnia wyjątkowo elastyczne rozwiązanie oparte na wysokowydajnej naważarce 14-głowicowej serii CCW-RV z trzema różnymi punktami zasilania produktem. Całe warzywa są podawane do naważarki za pomocą przenośnika wznoszącego. Rozdrobnione produkty są podawane do naważarki za pomocą podnośnika i kosza zasypowego, a z kolei bezpośrednio po operacji łuskania są podawane ziarna kukurydzy.

Naważarka wielogłowicowa może być przemieszczana na swojej suwnicy w trzy różne pozycje. To pozwala napełnić drugą stację pakującą, która jeszcze znajduje się na etapie planowania. Trzecie, centralne położenie pomiędzy tymi dwoma liniami umożliwia łatwe czyszczenie naważarki.

System podawania można łatwo dostosować do różnych pozycji, co znacznie przyspiesza przezbrojenia produktowe w Gastro Star. To duża zaleta systemu, biorąc pod uwagę szeroką gamę produktów i stosowanych formatów opakowań. Zróżnicowane nachylenie stołów dyspersyjnych, zastosowane dla produktów lepkich i toczących się, pozwala zapewnić skuteczną dystrybucję produktu w górnej części naważarki. Stamtąd rynny wibracyjne przenoszą produkt do zasobników wstępnych. Te z kolei zasilają drugi pierścień zasobników naważających uzbrojonych w głowice wagowe Ishida. Układ mikroprocesora w ułamku sekundy przelicza kombinację wartości z zasobników naważających, po czym wybiera wartość najbardziej zbliżoną do wagi docelowej.

Następnie, usytuowany pod naważarką Ishida system dystrybucyjny przekazuje precyzyjnie odważone porcje produktu bezpośrednio do termoformowanych opakowań o wadze docelowej od 400 g do 5 kg. Ruchomy system napełniania jest specjalnie przystosowany do różnych zastosowań, w tym do pracy ze zsypem przenoszącym z serwonapędem o dowolnie programowanych pozycjach wyładunku, zasypując, położone poniżej, koryta zsypów napełniających. W zależności od formatu opakowania, zsypy te występują w różnych zestawach: 1x1, 2x2, 2x3 i 2x4. Oznacza to, że jednorazowo można napełnić do ośmiu opakowań w termoformiarce. Gastro Star eksploatuje linię w przedziale pomiędzy 10 a 60 paczek na minutę. Naważarka wielogłowicowa Ishida może z łatwością operować znacznie szybciej, ale w tym przypadku jest ograniczona tempem systemu termoformiarki.

Naważarka Ishida serii RV została zaprojektowana specjalnie by dostosować się do trudnych warunków pracy, takich jak wilgotne środowisko produkcyjne występujące w firmie Gastro Star. System posiada certyfikowany stopień ochronności klasy IP69K. Konstrukcja pozwala na łatwe utrzymanie jej w czystości i została zaprojektowana zgodnie z normami EHEDG (European Hygienic Engineering & Design Group) - która pozwala płynom na łatwe spływanie i zapobieganie zaleganiu pozostałości produktu. Na przykład, specjalnie zaprojektowane profile zasobników chronią przed gromadzeniem się pozostałości produktu, podczas gdy części kontaktowe są wykonane ze stali nierdzewnej obojętnej nawet dla zawartego w produktach Gastro Star kwasu owocowego. Zasobniki i koryta rynien, w celu mycia, można łatwo demontować bez użycia narzędzi. W tym celu umieszcza się je na specjalnej ścianie do spłukiwania, zaprojektowanej zaraz przy naważarce.

Linia jest eksploatowana nieprzerwanie przez dwie zmiany.

- "Korzystamy w szczególności z doskonałej precyzji tej naważarki wielogłowicowej" - mówi szef produkcji, Peter Gisi.

Dla przykładu, jak wyjaśnia, opakowania z ziemniakami o wadze 400 g są naważane z przepełnieniem poniżej 1 g, a opakowania 1 kg krojonych w kostkę buraków to przeciętnie wartość zaledwie 0,032 g. Kolejną zaletą linii pakującej jest jej szybka dostępność produkcyjna, jako że częste przezbrojenia produktów i mycie linii mogą być wykonywane szybko.

Koszt eksploatacji linii w porównaniu z poprzednią linią pakowania został zmniejszony o dwie trzecie. Johann Meier, odpowiedzialny za zakupy sprzętu i optymalizację procesów w firmie Gastro Star, oczekuje, że nowa linia pakowania zapłaci za siebie w ciągu 2,5 roku.

Ishida Europe z linią o wysokiej precyzji naważania opakowań stałowagowych dla warzyw

Fot. Gastro Star od lewej Beat Reist (Sprzedaż  Itech), Peter Gisi (Dyrektor Produkcji), Pascal Koller (Główny Inżynier), Johann Meier (Optymalizacje Procesów)

 

Poniżej linia Ishida Europe w firmie Gastro Star:

Ishida Europe z linią o wysokiej precyzji naważania opakowań stałowagowych dla warzyw

Ishida Europe z linią o wysokiej precyzji naważania opakowań stałowagowych dla warzyw

Ishida Europe z linią o wysokiej precyzji naważania opakowań stałowagowych dla warzyw

Ishida Europe z linią o wysokiej precyzji naważania opakowań stałowagowych dla warzyw

 

Źródło: Ishida Europe