Data publikacji: .

Problem związany z przeprowadzaniem kompleksowych kontroli obecności ciał obcych oraz z kontrolą jakości małych, lekkich opakowań cukierniczych i piekarniczych na szybkich liniach pakujących został rozwiązany poprzez wprowadzenie najnowszego systemu kontroli rentgenowskiej Ishida.

Nowy system Ishida IX-EN-2493-Compact łączy w sobie bardzo kompaktową konstrukcję, która z łatwością mieści się w istniejących liniach, oraz prędkość do 120 metrów na minutę. Jest to dwukrotnie większa prędkość niż w przypadku standardowego systemu kontroli rentgenowskiej.Kluczem do osiągnięcia tak wysokich prędkości jest unikalna konstrukcja dzielonego przenośnika IX-EN-2493-Compact. Tradycyjne systemy rentgenowskie mają pojedynczy przenośnik z osłonami ochronnymi, które zatrzymują wiązkę promieniowania rentgenowskiego wewnątrz urządzenia. Osłony te mogą jednak zakłócać ruch lekkich opakowań jednostkowych, powodując ich destabilizację i powstawanie zatorów.

W rozwiązaniu firmy Ishida osłony uniesione są nad przenośnikiem, aby nie utrudniać ruchu opakowań. Wiązka promieniowania rentgenowskiego jest zatem rzutowana przez opakowanie, gdy przechodzi przez szczelinę w przenośniku, gdzie jest wychwytywana przez dwie duże metalowe płyty, aby zapewnić, że wszelkie emisje tego promieniowania są zatrzymywane w urządzeniu.„Nasz nowy, kompaktowy system kontroli rentgenowskiej umożliwia producentom sprawdzanie opakowań pierwotnych, podczas gdy wcześniej duża prędkość linii uniemożliwiała kontrolę na tym etapie” – wyjaśnił Glen Oxborough, specjalista ds. sprzedaży kontroli jakości w Ishida Europe. „Dlatego wcześniej jedynym skutecznym rozwiązaniem było przeprowadzanie kontroli w opakowaniach wtórnych, gdy paczki były częścią opakowania zbiorczego lub w opakowaniu zewnętrznym gotowym do dalszej dostawy”.

„Oznaczało to jednak, że w przypadku wykrycia opakowania niespełniającego norm, całe opakowanie lub pudełko musiało zostać odrzucone, co prowadziło do niepotrzebnych – i kosztownych – odpadów produktowych i opakowaniowych”.

IX-EN-2493-Compact posiada sprawdzoną technologię algorytmu genetycznego (GA) firmy Ishida, która umożliwia operatorom optymalizację procesu kontroli rentgenowskiej w celu zwiększenia czułości na określone ciała obce. Oprócz niezawodnego wykrywania przedmiotów, takich jak stal, aluminium, cyna, szkło, kamienie, gęsta guma i teflon, urządzenie może również identyfikować problemy związane z jakością, takie jak uszkodzone lub zniekształcone przedmioty.
Ishida flow-pack
Inną wyróżniającą się cechą konstrukcyjną systemu rentgenowskiego Ishida są dwa oddzielne pojemniki na ciała obce i odrzuty jakościowe, do których można uzyskać dostęp z jednej strony przenośnika – dla maksymalnej wygody operatora. Pomaga to również zminimalizować całkowitą powierzchnię zajmowaną przez maszynę, ułatwiając tym samym integrację z liniami pakującymi.

„Jakość i bezpieczeństwo żywności to kluczowe kwestie, które mogą negatywnie wpływać na wizerunek marki i lojalność konsumentów”  – powiedział Glen Oxborough.

„Nasz IX-EN-2493-Compact zapewnia producentom spokój ducha dzięki rozwiązaniu, które może obsługiwać szybkie prędkości linii owijarek przepływowych, umożliwiając kontrolę opakowań pierwotnych”.


Pytania dotyczące zakupu maszyn Ishida:
Fenix Systems Sp. z o.o.
ul. Długa 40,
05-530 Góra Kalwaria
Tel: 605 212 210
E-mail: biuro@fenixsystems.eu                                                                 
Źródło: Ishida