Etykieta powinna być z założenia głównym zbiorem informacji o produkcie dla konsumenta. 13 grudnia 2016 roku producenci będą musieli podawać na opakowaniu także wartość odżywczą, w tym energetyczną danego produktu.

Jak czytać etykiety? Sprawdź najczęściej mylone elementy oznakowania produktów spożywczych

Oznakowania na produktach spożywczych przedstawiają nam dane dotyczące źródła energii i różnorodnych cennych składników, które należy spożywać w odpowiednich ilościach każdego dnia. Warto jest więc umieć odróżnić od siebie te najczęściej mylone, czyli tabelę wartości odżywczych od listy składników produktu. Świadomy zakup towaru wpływa przecież na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Etykieta produktu spożywczego musi zawierać:

  • nazwę wyrobu, 
  • jego ilość w danym opakowaniu, 
  • datę przydatności do spożycia, 
  • informację o sposobie przechowywania, 
  • oznaczenie partii produkcyjnej, 
  • dane identyfikujące podmiot odpowiedzialny (np. producenta, dystrybutora), 
  • listę składników, 
  • wartość odżywczą, w tym energetyczną danego wyrobu.

Istnieje już pewna grupa producentów, która dostosowała się do nowego wymogu. Są nią producenci soków, którzy umieszczają tabelę wartości odżywczych na opakowaniach. Nowe zasady zapewnią możliwość planowania naszej codziennej diety. Ponadto wiele osób ma problem z prawidłowym odczytywaniem tabeli wartości odżywczych i odróżnieniem ich od listy składników, z jakich produkt został wytworzony.

 

Z niedawno przeprowadzonych badań wśród mam wynika, że 73% deklaruje, że sprawdza informacje zawarte w tabeli substancji odżywczych. Przy czym jednak 39% mam nie potrafi odczytać informacji zawartych w tej tabeli, z czego 11% interpretuje je błędnie. Wśród nich 16% twierdzi, że w etykietach są wymienione tylko substancje znajdujące się w surowcach. Natomiast 12% uważa, że wymienione są w nich jedynie substancje, które zostały dodane w czasie procesu produkcji.

W tabeli substancji odżywczych znajduje się natomiast całkowita wartość odżywcza gotowego produktu. Daje nam to pełen obraz towaru, gdyż wymienione substancje to zarówno te, które występują w surowcach, jak i te, dodane w procesie produkcji. 

 

 

Lista składników produktu zawiera wszystkie elementy wykorzystane do jego wyrobu. Zawartość poszczególnych składników wymieniana jest w kolejności malejącej. Wartość odżywcza produktu to informacja o konkretnych składnikach odżywczych zawartych w 100 g lub 100 ml wyrobu gotowego w danym opakowaniu, a wartość energetyczna to liczba kilokalorii. Zdarza się także, że dane dotyczące wartości odżywczej podawane są w odniesieniu do porcji. Taka tabela zapewnia szczegółowe wskazówki dotyczące tego, w jakich proporcjach dany produkt zawiera substancje odżywcze, które pozwolą nam pokryć nasze codzienne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze.

 

Różnicę między elementami oznakowania w etykietach najłatwiej wyjaśnić na przykładzie zawartości cukru. Wiele osób widzących w tabeli odżywczej zawartość cukru, uważa, że został on dodany dodatkowo przez producenta. Nie jest to jednak zawsze prawdą. Może się okazać, że producent nie dodał cukru, a i tak w tabeli wartości odżywczych będzie on wymieniony. Dzieje się tak w przypadku soków owocowych, ze względu na owoce, które zawierają naturalny cukier – fruktozę, glukozę, a nawet sacharozę. W takim przypadku nie znajdzie się on na liście składników soku. Ponadto na opakowaniach soków nie powinny znajdować się informacje, że nie zawiera on cukru lub konserwantów.