Działanie zgrzewarki impulsowej polega na przepływie prądu elektrycznego przez materiał oporowy w momencie nacisku, co powoduje jego nagrzewanie. W zgrzewaniu tą metodą, elektrodą najczęściej jest taśma metalowa. Folia ułożona na taśmie jest dociskana od góry szczęką, powodując jej stopienie i wytworzenie mocnego zgrzewu.

Jak działa zgrzewarka impulsowa?

Zgrzewanie impulsowe polega na uplastycznieniu materiału zgrzewanego. Ciepło, które powstaje w tym procesie dostaje się bezpośrednio do miejsca spojenia. Działanie zgrzewarki oparte jest na krótkim impulsie prądu elektrycznego, który przekazywany jest z dużą mocą. Metodą tą zgrzewa się takie materiały jak folie jednostronne o grubości maksymalnej 2mm lub do 5mm w przypadku zgrzewania dwustronnego. Po nagrzaniu przepływ prądu zostaje przerwany, taśma stygnie i chłodzi zgrzew. Nacisk szczęk zostaje przerwany dopiero po ochłodzeniu zgrzewu i dopiero wtedy proces można uznać za zakończony.

Do zalet zgrzewania impulsowego bezdyskusyjnie możemy zaliczyć schłodzenie złącza już w trakcie docisku. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko uszkodzenia zgrzewu. Pozwala to na natychmiastowe dodanie do zgrzanego opakowania produktów, także płynów i materiałów sypkich. Zgrzewanie impulsowe jest właściwie podstawą działania zgrzewarek nożnych, ręcznych, automatów pakujących, automatów przeznaczonych do produkcji torebek, pakowarek próżniowych i innych sprzętów tego typu. Ze względu na to, że metoda ta bazuje na krótkim impulsie prądu elektrycznego jest to bardzo szybki proces. Wśród znanych producentów zgrzewarek impulsowych znajdziemy markę Hacona. Jednym z dystrybutorów serii tych maszyn jest firma Zenter. W ofercie dostepne są modele: HACONA S 320, HACONA S 420, HACONA S 620, HACONA S 820 oraz HACONA S 1020.

Zamów zgrzewarkę impulsową firmy Zenter

Przy zgrzewaniu impulsowym niezwykle istotne jest wykorzystanie odpowiednich materiałów. Szczególnie istotne jest wykorzystanie wysokiej jakości taśm zgrzewających i cerat teflonowych. Ma to wpływ na nieprzywieranie materiałów do listew. Teflon przystosowany jest do pracy przy wysokich i szybko zmieniających się temperaturach. Elektrody do zgrzewania są wykonywane najczęściej z płaskowników mosiężnych. Ponadto są one pokryte specjalnymi środkami antyadhezyjnymi, dzieki którym materiał nie przywiera do listew.

Zgrzewanie impulsowe zaliczane jest jako odmiana zgrzewania kontaktowego. Zgrzewanie kontaktowe to najcześciej stosowany sposób łączenia opakowań wykonanych z folii tworzyw sztucznych. Metoda ta polega na zetknięciu nagrzanej elektrody z materiałem w miejscu łączenia. Ogrzanie materiału termoplastycznego powoduje, że uplastycznia się on. Nacisk wytworzony przez elektrodę pozwala na połączenie materiałów i sprasowanie zgrzewu. Następnie elektrody rozsuwają się i proces zgrzewania zostaje zakończony. Ochłodzenie zgrzewu w przypadku zgrzewania kontaktowego następuje poza urządzeniem w warunkach naturlanych. 

Źródło zdjęć: Zenter