Maszyny poziome przeznaczone są do pakowania produktów płynnych i suchych. Możliwe jest pakowanie produktów w torebki płaskie, stojące (doypack), wyposażone w zamknięcia typu strunowego (zipper) oraz zakrętki, zaworki.

Jak działają poziome maszyny pakujące? Zobacz ich zalety

Wyróżniamy pionowe i poziome maszyny pakujące. Linie pracujące w pionie wykorzystują podczas swojej pracy siłę grawitacji, proces pakowania poziomego opiera sie na zupełnie innych zasadach. Poziome maszyny pakujące zgodnie z nazwą są maszynami przesuwającymi się poziomo po linii pakującej.

Jak działają poziome maszyny pakujące?
Taśmy do przesuwania produktów są bardzo ważnym elementem w całym procesie pakowania poziomego. Towary początkowo owijane są w specjalną folię, by tak opakowane trafić do kolejnych etapów procesu w linii pakującej. Jednym ze sztampowych przykładów poziomej maszyny pakującej jest oczywiście foliarka. Maszyna ta przeznaczona jest do umieszczania produktu w folię, po czym nastepuję zgrzewanie jej z dwóch stron. W ten sposób powstają produkty hermetycznie zmaknięte. Wśród popularnych maszyn tego typu znajdziemy także zgrzewarki termokurczliwe, która poza zgrzewaniem mają możliwość umieszczenia wielu towarów w opakowaniu zbiorczym. 

Zobacz poziome automaty pakujące firmy Techno

Zalety poziomych maszyn pakujących
Poziome maszyny do pakowania sprawdzają się w niewielkich zakładach produkcyjnych oraz wielkich przedsiębiorstwach. Poziome linie pakujące sprawdzają się zarówno w branży spożywczej, jak i chemicznej. Są bardzo elastyczne, można z ich pomocą pakować pojedyncze towary oraz zestawy produktów. Zaletą maszyn jest także możliwość pakowania produktów płynnych i suchych w specjalne, szczelne torebki. Takie opakowania wyposażone są w różnego rodzaju zamknięcia wybierane i dostosowywane do konkretnych towarów. Inwestując w poziomą maszynę do pakowania firma gwarantuje sobie zwiekszoną wydajność i szybsze tempo pracy. Ponadto większość maszyn jest bardzo łatwa w obsłudze. Dzięki poziomym maszynom pakującym możliwe jest pakowanie produktów o różnych rozmiarach i kształtach.