Data publikacji: .

Folia bąbelkowa potrafi skutecznie ochronić przedmioty przed rozmaitymi uszkodzeniami mechanicznymi. Nic więc dziwnego, że ten materiał pełen pęcherzyków powietrza jest tak często stosowany do pakowania paczek do wysyłki. Warto jednak wyrobić sobie kilka nawyków, które znacznie ułatwią pracę. Sprawdź, jak pakować w folię bąbelkową różnorodne przedmioty.

Kiedy przydaje się folia bąbelkowa?

Lekka i elastyczna folia bąbelkowa może być wykorzystywana właściwie w każdej branży: od przewozu wielkogabarytowych mebli, aż po transport elektroniki czy urządzeń AGD i RTV. Umieszczone w materiale bąbelki powietrza skutecznie zamortyzują i ochronią przed uszkodzeniem również elementy delikatne, takie jak leki, szkło czy ceramika. Dzięki skutecznej izolacji cieplnej w folię pęcherzykową można zapakować też gorące posiłki.


Dobierz właściwy rodzaj folii bąbelkowej

Aby folia bąbelkowa do pakowania spełniła swoje zadanie, odpowiednio dobierz jej wielkość do kształtu i typu przedmiotów:

  • Wąska folia z małymi wypustkami doskonale sprawdzi się do pakowania niewielkiego towaru – np. małych dekoracji do domu, akcesoriów biurowych, kosmetyków, leków, elementów szklanych czy produktów spożywczych.
  • Szeroka i duża folia bąbelkowa lepiej sprawdzi się do osłaniania sprzętu elektronicznego, mebli czy większych przedmiotów stanowiących wyposażenie domu. Większe wypustki wypełnione powietrzem będą skuteczniej amortyzować wstrząsy podczas transportu.

Istotną kwestię stanowi również ilość warstw. Na rynku najpopularniejsza jest folia bąbelkowa trójwarstwowa oraz dwuwarstwowa. Pierwsza z nich – nieco mocniejsza – przyda się do cięższych i bardziej wymagających produktów. Ma też większą wytrzymałość na rozerwanie. 3-warstwowa folia bąbelkowa to materiał często używany do zabezpieczania mebli, urządzeń sportowych czy sprzętu AGD i RTV.

Ponieważ niektóre produkty są wrażliwe na wyładowania atmosferyczne, do ich zabezpieczenia przyda się specjalna folia bąbelkowa – antystatyczna. Do produktów, które powinny być zapakowane w ten materiał, zaliczane są tablety, smartfony, podzespoły komputerowe, a także sprzęt audio czy wideo.

Folia bąbelkowa – jak pakować bezpiecznie?

Jak pakować towar, aby minimalizować wstrząsy i chronić przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi podczas transportu? Niezależnie od wielkości oraz rodzaju przedmiotu, zwróć uwagę na dwie strony arkusza folii bąbelkowej. Jedna jest płaska, a druga pokryta wypustkami wypełnionymi powietrzem. Którą stroną pakować? Bąbelki powinny mieć bezpośredni kontakt z pakowanym przedmiotem, co w praktyce ma ogromne znaczenie. To powietrze jest bowiem odpowiedzialne za izolację. Dodatkowo wypustki minimalizują ryzyko przemieszczania się elementów podczas transportu.

Kolejną zasadą, którą powinno się przyjąć w czasie pakowania za pomocą folii bąbelkowej, jest owinięcie każdego przedmiotu osobno, zanim włożysz je do kartonu. Należy to zrobić minimum dwukrotnie, bo jedna warstwa arkusza może nie ochronić powierzchni skutecznie. Warto to wziąć pod uwagę, kiedy będziesz zastanawiać się, ile folii bąbelkowej potrzebujesz.

Aby skutecznie zapakować przesyłkę, warto też wypełnić pustą przestrzeń w kartonie, a na koniec zabezpieczyć samo opakowanie.

Jak owijać przedmioty folią bąbelkową?

Na pakowanie zarezerwuj odrobinę wolnego miejsca na stole lub podłodze. Dzięki temu, że folia bąbelkowa najczęściej znajduje się w rolce, sama aplikacja materiału nie powinna sprawić Ci problemów.

Jak układać folię bąbelkową? Rozłóż ją na płaskiej powierzchni bąbelkami do góry, a potem umieść pakowany przedmiot w takiej samej odległości od górnej i dolnej krawędzi. Możesz to zrobić zarówno na środku arkusza, jak i po lewej czy prawej stronie. Warto w tym miejscu ocenić, ile folii bąbelkowej potrzeba do podwójnego owinięcia danego elementu, aby pozostawić jej wystarczającą ilość. Teraz odetnij arkusz i zawiń przedmiot jak roladę, a następnie zaklej folię bąbelkową taśmą klejącą. Gotowe!


Jak układać folię bąbelkową w kartonie?

Jeśli masz już prawidłowo zabezpieczony przedmiot w kartonie, kolejnym zastosowaniem folii bąbelkowej może być wypełnienie pustej przestrzeni. Wystarczy zwinąć ją w rulon albo zgnieść w dłoniach, a następnie ułożyć w opakowaniu, delikatnie dociskając. Podczas potrząsania kartonem towar nie powinien gwałtownie się przemieszczać.

Jak zabezpieczyć karton folią bąbelkową?

Masz dobrze zapakowany przedmiot do wysyłki w fabrycznym opakowaniu? Karton o regularnych kształtach z butami, elektroniką ochronioną styropianem w środku czy kosmetykami trzeba jeszcze zabezpieczyć do transportu. Najłatwiej owinąć opakowanie stretchem, ale dodatkowa warstwa folii bąbelkowej pod nim przyda się do izolacji od wstrząsów.

Jak pakować wielkogabarytowe przedmioty folią bąbelkową?

Ze względu na nieregularne kształty czy większe gabaryty pakowanie przedmiotów w folię bąbelkową nie zawsze będzie proste. Miejsca szczególnie narażone na połamanie czy zarysowanie warto owinąć trzecią, a nawet czwartą warstwą arkusza. W przypadku mebli – krzeseł czy stolików do kawy – możesz zabezpieczać powierzchnie partiami. W tym celu najpierw dwukrotnie owiń folią bąbelkową oparcie mebla i odetnij arkusz, a następnie zabezpiecz materiał taśmą. Potem powtórz tę czynność w przypadku siedziska oraz nóżek.

Folia bąbelkowa a pakowanie drobnego szkła i ceramiki

Zastanawiasz się, jak pakować w folię bąbelkową niewielkie, ale cenne towary? Do wyjątkowo kruchych przedmiotów, np. figurek dekoracyjnych ze szkła albo ceramicznego kubka, warto podejść ze szczególną ostrożnością. Jednym ze sposobów jest szczelne zawinięcie elementu w folię bąbelkową, zwracając uwagę na każdy szczegół, a następnie umieszczenie go dość ciasno w kartonie. Powinien być on niewiele większy od pakowanego przedmiotu i wraz z folią dotykać każdego boku pakowanego przedmiotu. Najlepiej skorzystać z fabrycznego opakowania, ale nie zawsze jest to możliwe. Tak zapakowane szkło czy ceramikę możesz umieścić w docelowym kartonie do wysyłki.

Drugą metodą jest podwójne zabezpieczenie – najpierw arkuszem papieru, a dopiero potem folią bąbelkową. Oczywiście nie możesz zapominać o wypełniaczach do kartonu, które będą zapobiegać obijaniu się delikatnych przedmiotów w transporcie.

Jak pakować w folię bąbelkową ekrany i lustra?

Aby bąble z powietrzem nie pozostawiły śladów na tabletach, smartfonach czy telewizorach, należy unikać bezpośredniego kontaktu folii z ekranem. Trzeba więc zadbać o dodatkową ochronę, do czego świetne będą warstwy bibuły, papier termokurczliwy czy styropian.

Jeśli chcesz ochronić lustro lub płaską powierzchnię ze szkła, warto najpierw zastosować folię bąbelkową z małymi wypustkami, a następnie – z większymi. Taka podwójna ochrona pozwala skuteczniej zabezpieczyć wrażliwe materiały, podatne na zarysowania czy pęknięcia.

folia bąbelkowa

Gdzie wyrzucić folię bąbelkową?

Pozostały Ci resztki folii bąbelkowej i zastanawiasz się, gdzie ją wyrzucać zgodnie z zasadami segregacji odpadów? Materiał ten należy umieścić w pojemniku żółtym, czyli przeznaczonym do metali i tworzyw sztucznych. Segregacja folii bąbelkowej pozwoli na późniejsze jej przetworzenie i wykorzystanie na nowo.