Zaklejanie kartonów to proces kończący pakowanie produktów do kartonów lub pakowanie do zbiorczych opakowań. Działanie to możliwe jest przy użyciu odpowiedniej kartoniarki, case packera do opakowań zbiorczych lub za pomocą osobnej maszyny zwanej zaklejarką.

Jak pracuje zaklejarka do kartonów?

Zaklejarka do kartonów może pracować z taśmą samoprzylepną, która podawana jest z rolki i najczęściej wykorzystuje się ją przy pakowaniu produktów zbiorczych. Inną możliwością jest wykorzystanie specjalnego dozownika kleju. 

Jednym z częstych rozwiązań jest zintegrowanie procesu pakowania z zaklejaniem. Możliwe jest to dzięki maszynie case packera. Rozwiązanie to jest bardzo ekonomiczne, gdyż eliminuje konieczność dostawienia dodatkowego urządzenia oraz zmniejsza powierzchnię zajmowaną przez linię pakowania. Ponadto możliwe jest ograniczenie zużycie energii, w przypadku, gdy do napędzania mechanizmu maszyny używany jest napęd głównej maszyny pakującej. Przy wyborze maszyny do pakowania zbiorczego należy przyjrzeć się jakości taśmy. Często stosowanie tańszych rozwiązań może skutkować gorszym efektem, np. popękaną taśmą.

Sprawdź ofertę Optipack

Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku zaklejania kartonów dzięki kartoniarce. W tym przypadku konieczna jest instalacja modułu dozownika kleju. Jeśli dozownika nie będzie, wytworzone kartony będą opuszczały maszynę otwarte. Może to spowodować deformacje krawędzi oraz wypadanie pakowanego produktu przy dalszym transporcie przenośnikowym. Przy wyborze kartoniarki należy zwrócić uwagę na jakość i ilość dozowników kleju. Istnieją modele, które zapewniają kilka modułów realizujących proces zaklejania.

Zobacz produkty Marflex – M.J. Maillis

Korzystanie z zaklejarki do kartonów zapewnia szybkie i tanie pakowanie gotowych wyrobów oraz przygotowywanie ich do wysyłki w krótkim czasie. Maszyny te mogą działać samodzielnie oraz być częścią linii do pakowania. Większość zaklejarek daje możliwość regulacji i dostosowania maszyn do rozmiarów opakowań. 

Skorzystaj z oferty RSC Auto ID