Drukarki stanowią cenny zasób w przedsiębiorstwach, wspomagając pracę magazynów, hal produkcyjnych czy linii pakujących. Poprzez druk trwałych etykiet przemysłowych, urządzenia te mogą przyczynić się do utrzymania porządku w przemysłowym środowisku biznesowym. Etykiety można przypisać do każdego produktu przechodzącego przez różne etapy w zakładzie produkcyjnym, co ułatwia śledzenie towaru aż do momentu jego dotarcia do miejsca przeznaczenia. Jak wybrać odpowiednią drukarkę przemysłową? Na jakie cechy produktu należy zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiada Piotr Miszczak, Sr Sales Engineer w firmie Zebra Technologies.

Jak wybrać odpowiednią drukarkę dla środowiska przemysłowego?

Wybór odpowiedniej drukarki

Jak dokonać wyboru odpowiedniej drukarki dla przedsiębiorstwa? Wymagania będą się różnić w zależności od danego środowiska przemysłowego. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować.

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę, gdzie w danej firmie odbywa się druk etykiet. Niektóre środowiska przemysłowe mogą być bardzo wymagające – mogą w nich panować trudne warunki pracy. W przedsiębiorstwach etykiety często drukowane są na halach produkcyjnych lub w magazynach. To sprawia, że urządzenia narażone są na wstrząsy i uderzenia. Drukarki klasy przemysłowej są bardziej wytrzymałe, wzmocnione, odporne na zabrudzenia, wilgoć, a nawet niektóre chemikalia, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w trudnych warunkach.

Kolejnym aspektem jest określenie ilości etykiet drukowanych każdego dnia i jakiego rodzaju są to etykiety. Niektóre przedsiębiorstwa tworzą ogromną liczbę wydruków, drukując praktycznie każdego dnia bez przerwy. Zdarza się również, że firmy muszą drukować bardzo małe etykiety – na przykład te używane przy produkcji układów scalonych. Na rynku dostępne są drukarki przemysłowe, które mogą tworzyć etykiety o wysokiej rozdzielczości z dokładnym zapisem, umożliwiające wysoką częstotliwość druku i długi czas pracy. W niektórych przypadkach drukarki przemysłowe są również wykorzystywane do nadruku informacji na specjalistycznych etykietach, które mogą być używane przez długi czas. Zasadnicze znaczenie ma również wybór etykiet spełniających różne potrzeby biznesowe. Ważne jest, aby firmy miały świadomość, jak ważne jest stosowanie wysokiej jakości materiałów, które mogą przyczynić się do zapewnienia bezproblemowego drukowania. 

Wreszcie, drukarki muszą być łatwe w zarządzaniu (w tym zarządzaniu wszystkich urządzeń jednocześnie oraz zdalnie) – ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy flota urządzeń jest rozmieszczona w różnych lokalizacjach. Takie podejście pomoże utrzymać koszty IT na niskim poziomie przez długi czas – jest to ważne, ponieważ drukarka przemysłowa może działać z pełną wydajnością od pięciu do siedmiu lat. Rozwiązania oparte na chmurze, takie jak usługa widoczności operacyjnej firmy Zebra (Operational Visibility Service), zapewniają szczegółowy wgląd w status, stan i sposób użytkowania każdego urządzenia drukującego w wybranej lokalizacji, umożliwiając działowi IT uzyskanie pełnego obrazu na drukarki oraz aktywne zarządzanie nimi i ich konfigurację. 

 

Wzbogacenie sprzętu o oprogramowanie

Nie wystarczy tylko dysponować drukarkami, trzeba również stale nimi zarządzać i je konserwować. Aby zapewnić maksymalną wydajność drukarek, firma Zebra stworzyła dedykowany ekosystem, który zasila drukarki firmy. Link-OS łączy w sobie innowacyjny system operacyjny, wydajny wieloplatformowy zestaw do tworzenia oprogramowania (Software Development Kit – SDK) oraz aplikacje, które ułatwiają integrację wszystkich drukarek – zarówno przemysłowych, mobilnych, jak i stacjonarnych – z resztą infrastruktury technologicznej. Niezależnie od tego, czy drukarki produkują etykiety z kodami kreskowymi, paragony czy pasywne tagi RFID, systemy operacyjne takie jak Link-OS zapewniają wgląd w czasie rzeczywistym w te urządzenia, podłączają je do chmury i skutecznie zarządzają bezpieczeństwem danych. W ten sposób administratorzy mogą łatwo i bezpiecznie gromadzić informacje takie jak lokalizacja urządzenia i wydajność pracy, a nawet przeprowadzać proaktywne konserwacje, żeby zapobiec przestojom. To sprawia, że wykorzystywane przez nich rozwiązania drukujące są bardziej ekonomiczne kosztowo, a ich cykl życia jest wydłużony. 

 

Dowiedz się więcej o Zebra Technologies

 

Źródło: Zebra Technologies