Paletyzacja jest powtarzalnym procesem, który ma na celu ułożenie warstw produktów na palecie i w jak największym stopniu zautomatyzowanie tych działań. Optymalizację pracy zapewnić może wykorzystanie robotów przemysłowych.

Jak zwiększyć wydajność paletyzacji?

Robot przemysłowy świetnie sprawdza się w przypadku produkcji powtarzalnej lub przenoszenia ciężkich elementów. Pozwala to znacznie usprawnić pracę oraz, co ważniejsze, obniżyć jej koszty. Wykorzystanie tych urządzeń zapewnia funkcjonalność, wydajność i łatwość w obsłudze. Spośród  zalet pracy z robotami wymienić należy:

  • szybkie tempo paletyzacji,
  • niewielkie ryzyko popełnienia błędu, w tym uszkodzenia produktu,
  • możliwość pracy 24 godziny na dobę,
  • zwielokrotnienie ilości przenoszonych elementów w jednostce czasu,
  • zmniejszenie zagrożenia utraty zdrowia przez pracowników,
  • oszczędność czasu i finansów,
  • mniejsze ryzyko dla pracowników,
  • dużą elastyczność produkcji.

 

Paletyzacja ma za zadanie usprawnić proces pakowania artykułów na paletach, lecz nie zawsze jest to łatwe. Zrobotyzowanie procesu paletyzującego zapewnia wydajność końcowego etapu produkcji, który decyduje o możliwościach produkcyjnych całego zakładu. Z biegiem lat opakowania produktów zmieniają kształty i materiały, z których zostały wykonane. W związku z tym konieczny jest wybór urządzeń elastycznych, a w tym przypadku bezkonkurencyjne okazują się roboty. Zrobotyzowana paletyzacja daje możliwość przenoszenia różnorodnych produktów. Poza samym urządzeniem, jakim jest robot, istotny jest także odpowiedni dobór wyspecjalizowanych i wielozadaniowych chwytaków oraz oprogramowania dedykowanego do paletyzacji. Dzięki temu możliwa jest łatwa zmiana ustawień na konkretne gabaryty czy rodzaje produktów.

 

Zobacz ofertę z zakresu paletyzacji od Alima-Pack

 

Dzięki wykorzystaniu specjalnych systemów wizyjnych, roboty mogą rozpakowywać paletę warstwami, a nawet osobno depaletyzować produkty. Roboty pracują nie tylko na płaszczyźnie, ale także w przestrzeni, a dzięki wizji kontrolują orientację miejsc pobierania produktu oraz samej palety. Zrobotyzowanie paletyzacji wpływa także na warunki pracy zatrudnionych w tym dziale osób. Troska o pracownika pozwala wyeliminować z jego obowiązków trudne i często wymagające prace fizyczne.

 

Sprawdź robota polatyzującego ABB z oferty firmy Vincent

 

Obecne spojrzenie na wydajną paletyzację to przede wszystkim jej zrobotyzowanie. Wiele firm decyduje się na wybór kilku niewielkich robotów, obsługujących poszczególne linie produkcyjne. Decentralizacja paletyzacji i jednoczesne włączenie tego procesu do pracy przy liniach produkcyjnych, jest obecnie kluczem do sukcesu. Rozwiązanie to jest szczególnie istotne w przypadku małych opakowań jednostkowych. Kilka robotów zapewnia redukcję wydatków na przenośniki oraz zwiększa wszechstronność w projektowaniu całych systemów. Wszystko zależne jest od linii produkcyjnej, jaką robot ma obsługiwać. Duże maszyny, o zasięgu ramienia powyżej 3 m, wykorzystywane są do obsługi nawet dwóch linii. Mniejsze urządzenia wspomagają zazwyczaj proces pakowania komponentów. Większość modeli robotów dostępnych na rynku, opracowane są w taki sposób, aby użytkownik miał pewien zakres tolerancji pracy urządzenia i mógł dostosować jej działanie do gabarytów przenoszonego produktu.