Data publikacji: .

Prowadzisz biznes i zastanawiasz się jakie opakowania kartonowe będą odpowiednie dla Twoich produktów? Chcesz zagwarantować im bezpieczny transport, ale jednocześnie szukasz ekonomicznego rozwiązania? A może zależy Ci nie tylko na bezpieczeństwie, ale także na oryginalnym i w pełni funkcjonalnym kartonie? W końcu, nie od dziś wiadomo, że dla wielu firm, wyróżniające się opakowanie to element strategii marketingowej. Dlatego dziś poruszymy temat tego, na jakie opakowania kartonowe postawić w zależności od specyfiki Twojego biznesu. Omówimy różne opcje oraz wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Jakie opakowania kartonowe w sprawdzą się w Twojej firmie? Różne branże!

Opakowania kartonowe dla różnych branż 

 

Nie ulega wątpliwości, że opakowania kartonowe są wykorzystywane na masową skalę w wielu różnych branżach i nie sposób byłoby się bez nich obejść. Można je podzielić według różnych kryteriów - rozmiaru, sposobu składania, wytrzymałości albo zastosowania. Prześledźmy sobie teraz kilka popularnych branż i omówmy, jakie rozwiązania są tam często praktykowane. 

 opakowania kartonowe

Opakowania kartonowe w branży e-commerce 

 

Przedsiębiorcy, prowadzący sklepy internetowe i sprzedaż wysyłkową, stoją przed wieloma wyzwaniami związanymi z opakowaniem. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:  • dopasowanie rozmiarów opakowań do różnych produktów z oferty sklepu. O ile w przypadku firm, które sprzedają niewiele typów towarów, jest to zadanie stosunkowo łatwe, o tyle, w przypadku dużych multi-brandów, nie będzie to łatwe. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu rozmiarów kartonu, firma może oszczędzać na wypełniaczu. 
  • pakowanie w duchu eko - pudła kartonowe są ekologiczne, ponieważ powstają z tektury, a ta, z kolei, jest produkowana z masy papierniczej. W związku z tym, wiele marek decyduje się nie tylko na użycie opakowania kartonowego do wysyłki, ale także sam produkt od razu bywa pakowany w eko pudełka. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć ilość odpadów i wpisać się w panujące trendy.
  • reklama w social mediach - w przypadku prowadzenia działalności jaką jest e-commerce, z pewnością warto zwrócić szczególną uwagę na stronę wizualną opakowania. Użytkownicy coraz chętniej dzielą się relacjami z rozpakowywania przesyłki. Tym samym, zastosowane opakowanie kartonowe ma wpływ na wizerunek Twojej marki. Powinno być trwałe, dopasowane do produktu, wygodne do rozpakowania, estetycznie zaklejone i wypełnione. W branży e-commerce szczególnie ważna wydaje się przyjemność płynąca z rozpakowywania produktów. 

opakowania kartonowe

Opakowania kartonowe dla branży motoryzacyjnej 

 

Branża motoryzacyjna wymaga odpowiedniego zabezpieczenia części o bardzo różnych rozmiarach, kształtach czy też wadze. Często są to stosunkowo ciężkie produkty, dlatego trzeba postawić na bardzo solidne i wytrzymałe pudełka kartonowe. Opakowanie powinno być wykonane z tektury 3-warstwowej lub 5-warstwowej. Dla przykładu, do pakowania i transportowania felg, dostępne są na rynku dedykowane kartony klapowe z tektury 5-warstwowej o fali BC. Tego typu opakowanie składa się z dwóch warstw zewnętrznych i dwóch warstw pofalowanych. Dodatkowo, gramatura około 650-690 g/m2 zapewni produktom odpowiednie bezpieczeństwo. 

 

Opakowania kartonowe w branży spożywczej

 

W branży spożywczej najczęściej używa się opakowania z tworzyw sztucznych lub z tektury. W ostatnim czasie te drugie są coraz częściej wybierane ze względu na wspomniany wcześniej trend ekologiczny. Tektura, która jest stosowana do produkcji opakowań w branży spożywczej, musi być dostosowana do kontaktu z jedzeniem. Opakowania kartonowe stają się popularne nie tylko ze względu na fakt, że są przyjazne dla środowiska. Ich zalety to niska waga, dobra ochrona produktu przed światłem i łatwość w transportowaniu. Na rynku można otrzymać kartony dedykowane do poszczególnych produktów spożywczych np. do pizzy. Pudełko powinno być mocne i dobrze utrzymywać ciepło, dlatego wykonuje się je np. z tektury falistej 3-warstwowej. 

opakowania kartonowe

Opakowania kartonowe w branży RTV AGD

 

Produkty z kategorii RTV i AGD należą do szczególnie wrażliwych. Z tego względu wymagają zastosowania niezawodnego opakowania kartonowego. Nawet nieduże drgania czy uderzenia w trakcie transportu, mogą trwale uszkodzić sprzęt. Dlatego do pakowania np. laptopów wykorzystuje się tekturę o fali EB, czyli tekturę falistą 5-warstwową, która jest połączeniem cech fal B i E (podwójnej). Oznacza to, że takie opakowanie kartonowe jest niezwykle odporne na wszelkie oddziaływania mechaniczne. Dedykowane pudełka uwzględniają także specjalne miejsce np. na zasilacze. 

 

Przeczytaj więcej o opakowaniach kartonowych: https://opako.com.pl

 

Rodzaje opakowań kartonowych 

 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wiele opakowań kartonowych dostępnych na rynku jest do siebie podobnych. Jednak poszczególne ich rodzaje sprawdzają się w różnych sytuacjach, przy różnych produktach i zastosowaniach. Odpowiedni dobór opakowania kartonowego w Twoim biznesie, przyniesie dużo korzyści np. pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, będzie świetnie chronił przewożony towar i wpłynie na dobry wizerunek firmy. 

Kartony klapowe 

 

Są to bardzo popularne i uniwersalne produkty, zamykane zwykle na zakładkę albo przy użyciu taśmy pakowej. Kartony klapowe stanowią dobre rozwiązanie dla firm, które pakują duże liczby produktów. Tak jak wskazuje nazwa, ten typ kartonów, charakteryzuje się występowaniem klap. Mogą to być klapy górne, dolne lub obie jednocześnie. Są wygodne do złożenia i zajmują bardzo mało miejsca podczas przechowywania. Wśród kartonów klapowych znajdziesz różne ich typy w zależności od zastosowania. Mogą to być kartony przeznaczone do paczkomatów, wzmocnione kartony przeprowadzkowe ze specjalnymi uchwytami czy też kartony specjalistyczne np. dedykowane do sprzętu RTV.

 

Kartony fasonowe 

 

Ten typ opakowania kartonowego jest wykonany z wykrojnika. Jego cechą charakterystyczną jest specjalny rodzaj zamknięcia. Za sprawą zazębiających się klapek i skrzydełek, kartony fasonowe bardzo łatwo się składają. Nie wymagają przy tym zastosowania taśmy klejącej. Dzięki temu, kartony fasonowe są bardzo często wybierane w branży spożywczej np. do pakowania jedzenia na wynos. Stosuje się je powszechnie do archiwizacji dokumentów, jako opakowania ozdobne, a także w branży RTV. Warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami związanymi z oferowanymi przez Ciebie produktami. Na przykład, popularnością cieszą się dedykowane kartony fasonowe (wykrojnikowe) na smartfony. Tego typu opakowanie jest wykonywane z wysokogatunkowej tektury, a jego cechą charakterystyczną jest zastosowanie wewnątrz folii. Przytrzymuje ona zapakowany telefon w jednym położeniu. Dzięki temu nie trzeba stosować żadnych wypełniaczy, a dodatkowym atutem może być zastosowany pasek samoklejący.

 

Kartony ozdobne

 

W wielu branżach najlepiej sprawdzą się kartony ozdobne. Mają być one jak najbardziej estetyczne i dopasowane do oferowanego produktu. Funkcja ochronna schodzi tutaj na dalszy plan. Często będą to pudełka ozdobne z wiekiem lub z oknem, które wyeksponują produkt. Kartony ozdobne mogą przybierać najróżniejsze formy, od tubowych kartonów na kwiaty, przez pudełka z nadrukami na wino. Jeśli szukasz sklepu internetowego, w którym możesz zamówić jakościowe opakowania kartonowe, które sprawdzą się w Twojej firmie zajrzyj tutaj