Basell Orlen Polyolefins (BOP) w lipcu zakończył montaż reaktora z czterema pętlami na placu budowy w Płocku. Jest to podstawowa struktura do polimeryzacji propylenu, z którego wytwarzane będą bazowe produkty BOP.

Reaktor ma imponujące rozmiary – każda pętla jest wysoka na 62 metry i waży 120 ton. Wraz z łączącą wszystkie elementy stalową konstrukcją waży 500 ton. Operacja montażu trwała 6 dni i wymagała użycia jednego z największych dostępnych w Europie samobieżnych dźwigów o maksymalnym udźwigu 800 ton. Przed ustawieniem reaktora przez blisko miesiąc trwało naziemne scalanie elementów układu produkcyjnego i konstrukcji nośnej. Ze względu na ogromne rozmiary, niektóre części składowe spławione były barkami z Gdańska.


Montaż reaktora pętlicowego na terenie nowobudowanych instalacji BOP
"Montaż reaktora jest najbardziej spektakularnym i widowiskowym elementem całego procesu konstrukcyjnego. Reaktor będzie sercem instalacji polipropylenu i najwyższym obiektem na terenie nowych zakładów BOP, widocznym z odległości kilkuset metrów. Dzięki reaktorowi czteropętlicowemu w BOP będzie można polimeryzować do 1 200 ton propylenu na godzinę. Jest to jedna z najbardziej wydajnych tego typu konstrukcji w Europie" – powiedział Karol Marek Sęp, Wice-Prezes, Dyrektor ds. Produkcji i Techniki BOP.


Montaż reaktora pętlicowego na terenie nowobudowanych instalacji BOP
Budowa nowych instalacji BOP weszła w decydującą fazę, w czasie której nastąpi kulminacja prac montażowych. Przed wykonawcami jest jeszcze pracochłonne instalowanie setek mniejszych aparatów, urządzeń i orurowania całej instalacji. Te prace zdominują najbliższe miesiące.


Reaktor pętlicowy BOP

Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. buduje w Płocku dwie największe na świecie bliźniacze instalacje do produkcji polipropylenu i polietylenu, których uruchomienie przewidziane jest na połowę 2005 roku.
Więcej informacji o BOP znajdą Państwo na stronie www.basellorlen.pl
Źródło: ''