Już w przyszłym tygodniu odbędzie się Jubileuszowa 25. Akcja Sprzątanie świata - Polska. W tym roku towarzyszyć jej będzie hasło: "Akcja - segregacja. 2 x więcej, 2 x czyściej". Jej celem jest promocja i wsparcie segregacji odpadów w gminach, tak aby przyczynić się do zwiększenia poziomu odzysku i recyklingu odpadów. Już za niecałe dwa lata Polska musi odzyskiwać 50% z odpadów komunalnych, podczas gdy aktualnie poziom ten sięga zaledwie ok. 13%. Zapraszamy do udziału w Akcji!

Jubileuszowa 25. Akcja Sprzątanie świata - Polska


W tym roku Akcja Sprzątanie świata – Polska i Fundacja Nasza Ziemia mają swój jubileusz.

- „Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przez te 25 lat organizowali i brali udział w Akcji – sama przecież niewiele bym zrobiła. Szczególnie serdecznie dziękuję dziennikarzom wszystkich mediów – znakomicie rozpowszechniliście przesłanie Akcji na całą Polskę. Chciałabym przypomnieć i podkreślić, że każdy z nas powinien dbać o środowisko, bo przecież środowisko to nasz wspólny dom. Akcja jest dobrowolna i apolityczna. I dlatego tym bardziej mnie cieszy, że przez 25 lat ponad 20 milionów Polaków – wspaniałych wolontariuszy – zaangażowało się w Akcję i razem działamy dla natury. Chciałabym też, aby każdy z nas pokochał swój najmniejszy kawałek Ziemi, tak po prostu, na codzień…” - powiedziała Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji w Polsce i założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

 

Prosimy - z okazji Jubileuszu - sadźcie drzewa!!!

To będzie najlepszy dar - zarówno dla Ziemi, jak i dla ludzi. I koniecznie nam to zgłoście - zrobimy wspólną Galerię Drzew Jubileuszu. Fundacja Nasza Ziemia swoje Jubileuszowe Drzewo – dar od firmy Drewsmol - zasadzi 2 października w Parku Saskim w Warszawie.

 

Celem tegorocznej edycji jest wsparcie segregacji odpadów w gminach.

To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz oszczędność energii i wody. Surowce naturalne nie są przecież nieograniczone, mamy ich coraz mniej i dlatego musimy wykorzystywać surowce wtórne! Bardzo ważne jest też, że polskie gminy już w tym roku muszą osiągnąć poziom 30% recyklingu, a w roku 2020, czyli już za niecałe dwa lata, nasz kraj musi osiągnąć poziom 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych. Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, musimy zatem zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę prawie trzykrotnie więcej!

 

Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej. Dzięki temu zaoszczędzimy surowce naturalne dla następnych pokoleń.

 

Segregacja odpadów jest zatem bardzo ważna – i musimy ją stosować. Dlatego w tym roku w Akcji Sprzątanie świata – Polska proponujemy odpadowe Wyzwania – w kolorach odpowiadającym pojemnikom do segregacji odpadów.

Promujmy segregację odpadów i jej zasady – szczególnie to, aby odpady trafiały do właściwych pojemników, bo kiedy trafiają do nieodpowiedniego pojemnika, stają się zanieczyszczeniem, zamiast wstępnie posegregowanym surowcem wtórnym.

Jeśli więc już dobrze segregujecie swoje odpady – to gratulujemy Wam! Brawo! A jeśli jeszcze nie – to najwyższy czas zacząć!

Zapraszamy! Przyłączcie się do nas i podejmijmy – każdy z nas – choć jedno Wyzwanie! :)

 

Odwiedzajcie również stronę www.naszaziemia.pl i śledźcie co nowego w Akcji – a najlepiej zarejestrujcie się, aby otrzymywać powiadomienia o wszelkich nowościach.

 

  • Wyzwanie 1 – NIEBIESKIE (jak pojemniki do zbiórki papieru)

„Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej!” - kampania informacyjna dla lokalnej społeczności 

Cel: przeprowadzenie kampanii promującej zasady segregacji odpadów na 5 frakcji i podkreślenie wagi poprawności segregowania odpadów.

Liczymy, że dzięki tym kampaniom w Waszej lokalnej społeczności (gminie, miejscowości, dzielnicy, firmie) zwiększy się ilość odpadów zbieranych w segregacji, i że odpady będą trafiać do właściwych pojemników np. odpady z tworzyw sztucznych będą wrzucane do żółtego pojemnika, a nie będą do niego wrzucane np. papier czy szkło (bo wówczas będą to zanieczyszczenia mocno utrudniające lub wręcz uniemożliwiające właściwą segregację i recykling).

Kampania może mieć dowolną formę: happeningu, przemarszu, badania opinii publicznej, instruktażu przy zestawach pojemników… Liczymy na Waszą inwencję!

Dla kogo: przedszkola, szkoły, organizacje i każdy zainteresowany - we współpracy z urzędem gminy

 

UWAGA! Dla szkół i przedszkoli – Wyzwanie ma formę konkursu.

Prace nadsyłać można do 15 października 2018 roku, czyli do dnia, kiedy swoją premierę na kanale Cartoon Network będzie miał nowy serial "Craig znad potoku" o aktywnym i bardzo twórczym chłopcu i gronie jego przyjaciół, spędzających prawie cały swój wolny czas ciekawie i pożytecznie właśnie w Naturze - "na dworze" lub "na polu" jak to mówi się w różnych częściach Polski. Do wygrania łącznie 6.000 PLN na doposażenie szkolnych pracowni przyrodniczych lub edukację odpadową oraz dodatkowo upominki dla zwycięskich koordynatorów konkursu. Regulamin i formularz rejestracji na www.naszaziemia.pl

 

Fundatorami konkursu są Fundacja PlasticsEurope Polska i Cartoon Network.

Jubileuszowa 25. Akcja Sprzątanie świata - Polska

 

  • Wyzwanie 2 – ZIELONE (jak pojemniki do zbiórki szkła)

Zbieramy - sprzątamy - nie śmiecimy

Cele:

- zorganizowanie zbiórki niepotrzebnych telefonów komórkowych (w porozumieniu z Fundacją Nasza Ziemia)
- zorganizowanie zbiorki odpadów (w porozumieniu z gminą lub firmą zbierającą odpady)
- promowanie wśród rolników płukania i zwracania opakowań po środkach ochrony roślin do sklepów, w ramach akcji specjalnej Systemu Zbiórki Opakowań Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR). Szczegóły na fanpage'u na Facebooku: @liczysiekazdeopakowanie

Dla kogo: przedszkola, szkoły, organizacje, firmy, urzędy, rolnicy

 

  • Wyzwanie 3 – BRĄZOWE (jak pojemniki do zbiórki bioodpadów czyli roślinnych odpadów z naszych domów)

Razem ułatwiajmy segregację odpadów - podpisz petycję do Ministra Środowiska i Producentów o oznakowanie opakowań kolorem pojemnika, do którego należy je potem wrzucić.

Cel: obywatelski głos domagający się praktycznego ułatwienia selektywnej zbiórki odpadów

Dla kogo: organizacje, firmy, urzędy, osoby indywidualne

Jak: petycja w internecie i listy podpisów

>> Dowiedz się więcej

 

  • Wyzwanie 4 – CZARNE (jak pojemniki na odpady resztkowe, czyli to czego się nie da posegregować)

Pokaż, że segregujesz! I pokaż jak segregujesz!

Cel: pokażmy, że jest wiele osób, które segregują odpady - i robią to właściwie. Dajmy dobry przykład!

Dla kogo: posiadacze kont na social mediach

Jak: polub profil FB/naszaziemia, zrób sobie zdjęcie lub nagraj filmik jak segregujesz, opublikuj je oznaczając nasz profil w komentarzu... i w ten sposób zainspiruj i motywuj innych do segregacji. A na autorów najfajniejszych zdjęć już czekają upominki - niespodzianki :)

Do kiedy: do końca października

>> Dowiedz się więcej

 

  • Wyzwanie 5 – ŻÓŁTE (jak pojemniki na odpady z tworzyw sztucznych, metalu i opakowań wielomateriałowych)

Gmino – w ramach kampanii „rePETa” pozyskaj od Fundacji Nasza Ziemia nieodpłatnie żółte pojemniki do selektywnej zbiórki i efektywnie zbieraj do nich właściwe odpady!

Cel: wzmocnienie infrastruktury do segregacji odpadów w przestrzeni publicznej (np. na terenach turystycznych, na plażach lub dojściach do plaż, w kurortach, na pasażach, promenadach, itp.). Kampania „rePETa” - projekt pilotażowy realizowany przez Fundację Nasza Ziemia w ramach Akcji Sprzątanie świata - Polska, finansowany jest ze środków Fundacji Coca Cola (The Coca Cola Foundation)

Dla kogo: urzędy gminy

>> Dowiedz się więcej

 

WAŻNE! Zachęcamy do rejestracji swojego udziału w Akcji – prosty formularz znajdziecie na www.naszaziemia.pl

Ułatwi to kontakt Fundacji Nasza Ziemia z uczestnikami Akcji i usprawni wydawanie certyfikatów uczestnictwa.

Plakat w tym roku jest w wersji elektronicznej, gotowy do wydruku w trzech formatach, na stronie: http://naszaziemia.pl/programy/ssp/edycja-2018/plakat-1/

 

Zapraszamy wszystkich dziennikarzy na:

- sprzątanie brzegów Wisły z Ambasadorami akredytowanymi w Warszawie i wolontariuszami, 21 września 2018 r. o godzinie 10:00 (Plaża Poniatówka).
- sadzenie Drzewa 25-lecia Akcji Sprzątanie świata – Polska i Fundacji Nasza Ziemia, 2 października 2018 roku, w Parku Saskim w Warszawie. Szczegóły organizacyjne podane zostaną później.

 

Jubileuszowa 25. Akcja Sprzątanie świata - Polska


Akcja Sprzątanie świata – Polska realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju:

Jubileuszowa 25. Akcja Sprzątanie świata - Polska

 

Dziękujemy Partnerom Akcji Sprzątanie świata – Polska 2018 za pomoc i wsparcie:

 

The Coca-Cola Foundation

Fundacja Nasza Ziemia została beneficjentem grantu, przyznanego przez The Coca-Cola Foundation na realizację ogólnopolskiej kampanii wspierającej selektywną zbiórkę odpadów. Celem kampanii jest edukacja i budowanie świadomości społeczeństwa na temat segregacji i recyclingu, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań wykonanych z PET. Kampania realizuje i wspiera także cele Jubileuszowej 25. Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Kampania o nazwie „rePETa”, będzie realizowana przy współpracy z samorządami oraz szkołami. Poza dystrybucją pojemników przeznaczonych do zbiórki opakowań z tworzyw sztucznych, obejmie ona również cykl wydarzeń angażujących lokalne społeczności, oraz konkurs edukacyjny dla szkół ponadpodstawowych. 10 najlepszych szkół otrzyma w pełni wyposażone pracownie z drukarką 3D, wykorzystującą filament z przetworzonych opakowań PET i robotami, dzięki którym można uczyć się podstaw kodowania.

 

PlasticsEurope Polska

PlasticsEurope Polska, fundacja reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, jest częścią stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope z siedzibą w Brukseli. Działania Fundacji skupiają się na najistotniejszych zagadnieniach i relacjach związanych ze znaczeniem tworzyw sztucznych we współczesnym świecie, w oparciu o rzetelną wiedzę, z wykorzystaniem programów edukacyjnych, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań ochrony środowiska, zdrowia publicznego i w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. Więcej na www.plasticseurope.pl

 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR)

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR realizuje projekty mające na celu kompleksową informację i edukację na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin.

PSOR jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR. Narzędzie to pozwala użytkownikom środków ochrony roślin pozbyć się opakowań po środkach w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Uruchomienie Systemu PSOR realizuje cele zrównoważonego rolnictwa a tym samym cele zrównoważonego rozwoju. W imieniu firm wprowadzających na rynek środki ochrony roślin, prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”. Stowarzyszenie promuje również bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochrony”.

 

DB Schenker

DB Schenker w Polsce od wielu lat konsekwentnie prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju. Od ponad 15 lat wspiera Akcję Sprzątanie świata - Polska i współpracuje z Fundacją Nasza Ziemia. Jednym z jej najważniejszych założeń jest szacunek wobec środowiska naturalnego i ciągłe doskonalenie procesów i technologii uwzględniających potrzeby ekologiczne. Więcej o DB Schenker i zaangażowaniu społecznym na www.dbschenker-csr.pl

 

REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o.

REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o. posiada ponad 10-letnie doświadczenie w dziedzinie zbiórki, przetwarzania, odzysku oraz recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Zakłady przetwarzania prowadzone przez REMONDIS Electrorecycling prowadzone są m.in. w Austrii, Francji, Niemczech i Polsce. Od ponad pięciu lat firma współpracuje z Fundacją Nasza Ziemia w ramach Akcji Sprzątanie świata - Polska i w programie zbiórki telefonów komórkowych. Więcej: http://www.remondis-electro.pl

 

Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. należy do renomowanej Grupy REMONDIS działającej od lat w wielu krajach Europy i całego świata w zakresie kompleksowej gospodarki odpadami. Celem działania Electro-System jest organizacja przedsięwzięć związanych ze zbieraniem, przetwarzaniem, recyklingiem, odzyskiem oraz unieszkodliwianiem zużytego sprzętu, a także prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych. Więcej: http://www.electro-system.pl

 

Cartoon Network

Cartoon Network to kanał dla dzieci wypełniony ekscytującą mieszanką komedii i przygody. Seriale z ramówki stacji nawiązują do uniwersalnych motywów humoru, przyjaźni, wyobraźni, akcji oraz przygody. Angażujące i uznane na całym świecie produkcje Cartoon Network mają zachęcać dzieci do bycia sobą. Ramówka kanału obejmuje takie seriale komediowe jak: „Niesamowity świat Gumballa”, „Pora na przygodę”, „Zwyczajny serial”, „Clarence”, „Steven Universe” i „Wujcio Dobra Rada”, a także animowane seriale przygodowe: „Atomówki”, „Ben 10” i „Młodzi Tytani: Akcja!” Cartoon Network jest dostępny w 20 językach w ponad 174 milionach domów w 111 krajach. Z produkowanych przez kanał treści można również skorzystać dzięki wielokrotnie nagradzanej strony internetowej, a także poprzez gry, wideo na żądanie, urządzenia mobilne i szeroki wachlarz artykułów licencyjnych. Właścicielem marki Cartoon Network jest Turner, firma należąca do WarnerMedia.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału
w Jubileuszowej 25. Akcji Sprzątanie świata – Polska!
W tym roku pod hasłem
„Akcja - segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej!”
w terminie 21-22-23 września!

 

Źródło: Fundacja Nasza Ziemia