Trwa czwarta edycja edukacyjnej Kampanii „Czyste Plaże”. Podobnie jak w poprzednich latach Fundacja RECAL uformowała Koalicję Czystych Plaż, która wspólnymi siłami podejmuje działania na rzecz poprawy czystości wybrzeża Bałtyku.

Celem Kampanii jest kształtowanie świadomości ekologicznej turystów i mieszkańców oraz poprawa czystości plaż wybrzeża Bałtyku poprzez aktywne uczestnictwo społeczeństwa w programie zbiórki i recyklingu aluminiowych puszek po napojach.

W ramach Kampanii Fundacja RECAL przygotowała plakaty i ulotki informacyjne. Na ulotkach zostały zamieszczone adresy punktów skupu z pasa wybrzeża. Zbieracze puszek będą mogli w tych punktach sprzedać pozbierane puszki oraz nieodpłatnie odebrać specjalne worki na puszki i magnesiki do testowania puszek. Specjalna oferta - w postaci warsztatów ekologicznych - jest kierowana do dzieci przebywających na koloniach letnich. Podczas takich warsztatów zdobywanie wiedzy z zakresu racjonalnej gospodarki odpadami będzie połączone ze zbiórką puszek na plaży oraz świetną zabawą. Za zebrane puszki dzieci otrzymują koszulki oraz inne gadżety. Współpraca z koloniami letnimi sprawdziła się we wcześniejszych latach, kiedy to koloniści zebrali setki kilogramów puszek doskonale się przy tym bawiąc. Zainteresowane warsztatami kolonie mogą się zgłaszać pod bezpłatnym numerem 0800 100 205.

Recykling puszek aluminiowych uzasadniony jest z wielu względów – to nie tylko ochrona środowiska i opłacalność ekonomiczna – to także skuteczna edukacja poprzez bezpośrednie uczestnictwo w dbaniu o otaczające środowisko.

W bieżącym roku w skład Koalicji Czystych Plaż weszły:
Urząd Miasta Sopotu, Urząd Miejski w Jastarni, Urząd Miejski we Władysławowie Urząd Miejski w Łebie, Urząd Miasta Kołobrzeg, Urząd Gminy Rewal, Urząd Gminy Dziwnów, Urząd Miejski w Międzyzdrojach, Urząd Miejski w Świnoujściu, Nadmorski Park Krajobrazowy, Słowiński Park Narodowy, Woliński Park Narodowy.
Na polskim rynku aluminiowe puszki do napojów pojawiły się w dużych ilościach stosunkowo niedawno. Jednak konsumpcja napojów w puszkach w naszym kraju rośnie bardzo szybko i w roku 2002 przekroczyła 2,2 miliarda sztuk. W przeliczeniu na jednego Polaka daje to roczne spożycie na poziomie około 58 sztuk, podczas gdy jeszcze w roku 2001 wynosiło ono około 45 sztuk. W tym samym roku 2001 – przodujący w Europie w zakresie konsumpcji napojów w puszce – przeciętny Anglik spożył ich 126 sztuk, a Amerykanin ponad 400.


Źródło: ''