W ślad za wprowadzeniem pod koniec września przez firmę Stora Enso kartonu Performa Alto, początek października przyniósł kolejny premierowy produkt w ofercie skandynawskiego koncernu. Jest nim karton graficzny Aurocard, oferujący wysoki poziom białości i stabilności, zaś pod względem zginania – jak zapewnia producent – przewyższający wszystkie dostępne na rynku kartony typu FBB.

Karton ma stanowić alternatywę dla użytkowników poszukujących nowych materiałów znajdujących zastosowanie przy produkcji różnych wyrobów poligraficznych, takich jak okładki książek, broszury, katalogi i widokówki.

Aurocard to nazwa bardzo dobrze znana na europejskim rynku poligraficznym. Jego nowy rodzaj jest wytwarzany w należącej do Stora Enso papierni Imatra w Finlandii. Magazynowaniem i cięciem kartonu na arkusze zajmuje się wyspecjalizowane centrum Stora Enso ServiceCentre w Baienfurt w południowych Niemczech. Mówi Pasi Ahokas, wiceprezes Stora Enso Graphical Boards: W centrum tym magazynowane są w zwojach różne gatunki kartonów pochodzące z naszych skandynawskich zakładów produkcyjnych, w tym nowy Aurocard. Centralna lokalizacja, wysoki poziom obsługi oraz wydajne urządzenia do cięcia na arkusze zapewniają szybkie i niezawodne dostawy kartonów do naszych europejskich klientów. Większość z nich jest realizowana właśnie ze pośrednictwem centrum obsługi. Co więcej, w przypadku konieczności sprowadzenia danego kartonu z ich zapasów korzystają także hurtownicy.

Nowa baza surowcowa, lepsze właściwości

Właściwości kartonu Aurocard zostały znacząco poprawione dzięki zmianie jego bazy surowcowej z masy ściernej na masę chemotermomechaniczną (CTMP). Nowy karton Aurocard charakteryzuje się jasną, białą i gładka powierzchnią oraz mocną wielowarstwową strukturą. Dzięki odpowiednim właściwościom w zakresie zginania, jest on zdaniem producenta optymalnym rozwiązaniem przy produkcji wyrobów falcowanych takich jak foldery, katalogi i okładki. Dostępny jest w gramaturach z zakresu 200-350 g/m2. W skład rodziny kartonów oferowanych przez Stora Enso Graphical Board wchodzą ponadto: wybielane kartony siarczanowe Ensocoat i Ensogloss oraz bazujące na masie chemotermomechanicznej kartony Performa 2S i Chromocard.

Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso: www.storaenso.com

Opracowanie merytoryczne informacji (na podstawie materiałów firmy Stora Enso): PAI
Źródło: ''