Stora Enso poinformowała, że stworzony przez nią proekologiczny karton Performa Dairy 2PE znalazł zastosowanie przy wytwarzaniu opakowań na dania deserowe marki Tnuva – największego producenta mleczarskiego w Izraelu. Opakowania dostarczane są przez firmę Copy Center z Hajfy, która w związku z tym zrealizowała znaczące inwestycje w celu wdrożenia materiałów odnawialnych w ramach codziennej produkcji.

Karton Cupforma Dairy 2PE firmy Stora Enso w opakowaniach deserowych marki Tnuva

Początkowo opakowania te zostały wprowadzone z myślą o marce Yolo (będącej skrótem od hasła „you only live once” (czyli „żyje się tylko raz”), także należącej do koncernu Tnuva i stanowiącej jeden z najpopularniejszych w Izraelu brandów deserowych. Składa się na nią linia puddingów czekoladowych klasy premium.

- „Z myślą o marce Yolo przedstawiciele firmy Tnuva poprosili nas o stworzenie zupełnie nowej koncepcji opakowania, umożliwiającej osiągnięcie pozycji lidera na rynku dań deserowych. Karton jest obecnie uznawany za nowoczesną opcję w kontekście opakowań na produkty mleczne, ma bowiem proekologiczną przewagę nad plastikiem. Wrażenia wzrokowe i dotykowe podczas kontaktu z tym podłożem są w przypadku wielu konsumentów bardzo pozytywne. Zwłaszcza gdy karton posiada dodatkowe, wysublimowane wykończenie np. tłoczenie folią, jak to ma miejsce w przypadku opakowań Yolo. Wprowadzenie nowego rozwiązania na rynek okazało się sukcesem, a efekty z nim związane przekroczyły oczekiwania wszystkich stron zaangażowanych w ten projekt” – mówi Uri Diori, CEO firmy Copy Center.

Od tej pory Tnuva sukcesywnie zwiększała zamówienia na opakowania kartonowe, systematyczne redukując udział tych wykonanych z plastiku. Firma Copy Center z kolei konsekwentnie inwestowała w nowe rozwiązania, zwiększając swój potencjał w zakresie projektowania, produkcji i dodatkowych usług świadczonych klientom. Wszystko po to, by spełnić wysokie wymagania przedsiębiorstw spożywczych względem sprawnej realizacji zleceń, bezpieczeństwa opakowań i ich wysokiej jakości.

- „Wierzymy, że opakowania spożywcze bazujące na kartonie będą dla nas silnym bodźcem wzrostu. Z tego względu zakupiliśmy niedawno linię do ich wytwarzania, wzbogaconą o zaawansowane rozwiązania technologiczne w zakresie drukowania, cięcia i foliowania. Dzięki temu wykonywane tu pojemniki na dania deserowe mogą mieć różne kształty i rozmiary. Ich zastosowanie też jest bardzo różnorodne i uwzględnia m.in. opakowania na lody, produkty zbożowe czy zupy” – kontynuuje Uri Diori.

Jak dodaje CEO firmy Copy Center, karton Cupforma Dairy sprawdza się bardzo dobrze na każdym etapie procesu produkcji opakowania. Uri Diori chwali jego wytrzymałość, możliwość poddania formowaniu i drukowność, dzięki którym wszystkie maszyny pracują w sposób bardzo wydajny. Cupforma Dairy to karton stworzony przez Stora Enso z myślą o opakowaniach typu kubek, przeznaczonych na produkty mleczne. Zdaniem producenta, oferuje on optymalny poziom ochrony znajdującej się w środku zawartości. Zapewnia też odpowiednią świeżość produktu w całym okresie jego przydatności do spożycia.

Z tego samego kartonu wykonane są także pokrywki do opakowań marki Yolo. Tu wybór podłoża Stora Enso podyktowany został możliwością poddania go odpowiedniemu formowaniu w specjalnie zaprojektowanej w tym celu maszynie. Jak dodaje firma, inną cechą wyróżniającą cały projekt opakowania jest jego płaski brzeg. 

Cupforma Dairy to niepowlekany karton typu SBS wykonany z włókien pierwotnych. Jak podaje Stora Enso, cechuje go zaawansowana budowa, uwzględniająca wielowarstwowe włókna. Zdaniem producenta zastosowanie Cupforma Dairy pozwala zoptymalizować smak i świeżość zapakowanej żywności, a także zwiększyć atrakcyjność opakowania w oczach konsumenta poprzez wyróżnienie go na półce sklepowej. W zależności od finalnego zastosowania, jest on dostępny w dwóch wersjach, z różnymi powłokami polietylenowymi: dwustronną 2PE (stosowaną przy produktach mlecznych, takich jak wyroby firmy Tnuva) oraz wierzchnią, uwzględniającą wielowarstwową barierę po wewnętrznej stronie (również wykorzystywaną przy produktach mlecznych, jak też innych wyrobach wymagających przechowywania w niskiej temperaturze, wymagających wysokiej odporności na wilgoć, działanie tlenu i tłuszczu). Opakowania wykonane z kartonu Cupforma Dairy można zadrukowywać w maszynach pracujących w różnych technikach: fleksograficznej, offsetowej oraz cyfrowej. Po ich wykorzystaniu mogą zostać w 100% poddane recyklingowi. Proekologiczne walory kartonu Cupforma Dairy potwierdzają m.in. certyfikaty środowiskowe FSC i PEFC. 

 

Źródło: Stora Enso