Kartoniarki - zasada działania, zastosowanie, rodzaje
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maszyn pakujących, które pogrupować można w zależności od rodzaju finalnego opakowania, jaki ma przy jej użyciu powstać. Jedną z popularniejszych maszyn pakujących jest kartoniarka - maszyna, której zadaniem jest pakowanie produktów w kartony. Może ona pracować samodzielnie, bądź też stanowić część całego ciągu produkcyjnego.

KARTONIARKI - ZASADA DZIAŁANIA
Praca kartoniarek polega przede wszystkim na automatycznym formowaniu z płaskiego, wcześniej sklejonego kartonu opakowań - kartoników, a następnie umieszczaniu w nich gotowych produktów, bądź materiałów dodatkowych i ostatecznym zamknięciu całości przy pomocy kleju bądź zatrzasku.
Wkładanie produktu do opakowania może odbywać się ręcznie, przez operatora lub automatycznie za pomocą podajnika. Wszystkie działania odbywają się automatycznie, z bardzo dużą wydajnością i jednocześnie – oszczędnością energii.
KARTONIARKI - ZASTOSOWANIE
Kartoniarka znajduje zastosowanie w różnego rodzaju branżach, m.in. w przemyśle:
- spożywczym
- farmaceutycznym
- chemicznym
- kosmetycznym
KARTONIARKI - RODZAJE
Obecnie wiele firm na rynku oferuje zróżnicowane modele kartoniarek dostosowane do różnych potrzeb oraz specyfiki wielu branż. Szeroki asortyment maszyn kartonujących pozwala na spełnienie oczekiwań klienta w zakresie minimalnych i maksymalnych wymiarów oraz wydajności.
Wszystkie modele dostępne na rynku zostały zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby mogły sprostać wszystkim czynnościom biorącym udział w pakowaniu produktu.
Na rynku wyróżnić można pojedyncze modele - małe kompaktowe kartoniarki do pakowania pojedynczych elementów do kartoników oraz kompletne zintegrowane linie z rozbudowanymi systemami kartonowania produktów w opakowaniu zbiorczym.
Kartoniarka może współpracować z innymi maszynami takimi jak automaty pionowe, odbiorniki czy transportery.
Kartoniarkę można połączyć z maszynami przeznaczonymi do foliowania lub wyposażyć w opcję zautomatyzowanego drukowania kodów oraz dat. Wszystkie czynności odbywają się wówczas automatycznie.
Kartoniarki dzielimy na:
- start-stopowe - charakteryzujące się przerywanym cyklem pracy między poszczególnymi etapami
- kontynuacyjne (ciągłe) - charakteryzujące się ciągłym cyklem pracy bez faz przestoju pomiędzy kolejnymi etapami
![]() |
Kartoniarka start-stopowa Radpak
![]() |
Kartoniarka kontynuacyjna Radpak
W zależności od rodzaju pakowanego produktu producenci oferują kartoniarki z systemem poziomym bądź pionowym. Produkty jednostkowe można pakować przy pomocy kartoniarki poziomej natomiast produkty sypkie lub drobne powinny być pakowane grawitacyjnie za pomocą wagi bezpośrednio do podstawionego kartonika na kartoniarce pionowej.
Komentarze
maszyny
W kwestii wszelkiego rodzaju maszyn do pakowania polecam jako dostawcę firmę Did. Mają ogromny wybór urządzeń do pakowania. Dobre ceny, wysoka jakość. Dostępny także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.