Od wielu lat KBA pozostaje czołowym dostawcą arkuszowych maszyn offsetowych przeznaczonych dla wysoko zautomatyzowanego sektora produkcji opakowań. Dominująca pozycja firmy nie ogranicza się tylko do segmentu wielkoformatowego: około 50% maszyn B1 z serii Rapida 105 i Rapida 105 Universal, które opuszczają hale zakładów produkcyjnych w Radebeul, zamawiają klienci specjalizujący się w zadrukowywaniu opakowań lub kartonów.

Na sukces KBA na tym rynku składa się kilka czynników: możliwość zadrukowywania w maszynach Rapida różnych podłoży, know-how firmy w zakresie uszlachetniania inline, innowacyjność jej rozwiązań, trwałość produkowanych maszyn, a także oferowanie konfiguracji w pełni dostosowanych do potrzeb klienta. Na zbliżających się targach drupa 2008 firma zaprezentuje kolejne innowacyjne rozwiązania wspomagające produkcję opakowań, m.in. systemy QualliTronic i DensiTronic PDF.

Wśród różnych mediów drukowanych, opakowanie jest produktem szczególnym, gdyż jego wygląd w dużym stopniu decyduje o atrakcyjności wyrobu na półce sklepowej czy w salonie sprzedaży. Dlatego ma ono przyciągać wzrok, być łatwo zauważalne i rozpoznawalne, a przy tym łatwe w wyprodukowaniu. Jak wynika ze statystyk rynkowych, odpowiednim rozwiązaniem przy tego typu produkcji są maszyny z rodziny Rapida, od urządzeń w formacie B1 na wielkoformatowym modelu Rapida 205 skończywszy.

Oryginał pochodzi z Saksonii

Łagodne prowadzenie arkusza i minimalne jego wygięcia to kluczowa kwestia przy zadrukowywaniu wysokogramaturowych kartonów, tektury falistej czy plastiku. Nie przypadkiem koncepcja drukowania na tego typu podłożach powstała w 1965 roku w saksońskim Radebeul k. Drezna. Wówczas stworzone zostały tu podwójne cylindry dociskowe i przekazujące, opracowano też budowę agregatową. Technologia ta pozwala do dziś na zadrukowywanie w maszynach pełno- i wielkoformatowych podłoży o maksymalnej grubości 1,2 mm oraz 1,6-mm mikrofali. Dzięki odpowiednim modyfikacjom maszyny mogą obsługiwać także grubsze podłoża wykorzystywane np. przy produkcji podstawek pod piwo. Projekt stworzony w Saksonii wkrótce zaczęli wdrażać także inni producenci maszyn drukujących, traktując jednak produkcję opakowań jako poboczną część swojej działalności. Natomiast dla zakładów KBA w Radebeul rynek ten od dziesięcioleci pozostaje kluczowy.


"QualliTronic" - Poza inspekcją arkusza w trybie inline, liczne dodatkowe opcje dostępne w ramach systemu KBA QualliTronic obejmują m.in. pomiar i kontrolę kolorów w trakcie pracy maszyny drukującej

Jednak podstawowa koncepcja maszyny to nie wszystko. Należy ją wzbogacić o funkcje umożliwiające wysoką wydajność, pozwalające na zastosowanie różnych opcji wykańczania druków, wykorzystywanie licznych podłoży i oferujące kontrolę jakości produkcji. Tu także KBA ma wiele do zaproponowania.

Wiele twarzy uszlachetniania inline

Maszyny z jedną lub kilkoma wieżami lakierującymi stają się w produkcji opakowań normą. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z lakierem wodnym czy UV, lakierowaniem wybiórczym czy po całości arkusza, wszystkie te opcje są możliwe dzięki zastosowaniu wałków aniloksowych. Firma KBA stworzyła i stale udoskonala nowe technologie w tym zakresie, takie jak produkcja hybrydowa obejmująca drukowanie i uszlachetnianie w jednym przebiegu, dzięki czemu można uzyskać fascynujące efekty składające się z „mieszanki” matu i połysku.

W dzisiejszych czasach proces wymiany lakieru i czyszczenia zespołów lakierujących nie jest już tak czasochłonny jak kiedyś. To samo dotyczy wymiany form czy rakli. Wymiana płyt stosowanych w zespole lakierującym maszyny Rapida – niezależnie od ich formatu – została w pełni zautomatyzowana. KBA była pierwszym producentem, który wprowadził tego typu rozwiązanie. Dzięki temu proces wymiany nie jest już tak czasochłonny, zaś ilość aplikowanego lakieru oraz jakość procesu uszlachetniania można dokładnie kontrolować poprzez zastosowanie różnych wałków aniloks (więcej na ten temat można przeczytać w magazynie KBA Process nr 4, s. 28-31).

W zgodzie ze środowiskiem naturalnym

W roku 2000 wszystkie maszyny Rapida uzyskały pozytywną akredytację pod względem emisji szkodliwych substancji do atmosfery, nieco później otrzymały też tzw. eko-certyfikat uznawany przez wiele instytucji w różnych krajach. Zgoda ze środowiskiem naturalnym dotyczy różnego rodzaju produkcji realizowanej w maszynach Rapida: drukowania na papierze i kartonie, przy użyciu farb konwencjonalnych, hybrydowych i UV, lakierów wodnych i UV. Produkcja bez alkoholu lub z niskim jego wykorzystaniem to także codzienność w wielu drukarniach, nawet tam gdzie mamy do czynienia z niezwykle wymagającymi aplikacjami. Zatem gdy mówimy o proekologicznej produkcji poligraficznej, KBA od dawna jest jej propagatorem, podobnie jak w przypadku uszlachetniania inline.

Sam marketing nie wystarczy

W zakresie uszlachetniania maszyny z rodziny Rapida pozwalają na dużo więcej niż tylko lakierowanie: przy odpowiedniej konfiguracji mogą one służyć do cięcia, perforacji, numerowania i wycinania registrów. Wysokowydajny zespół koronujący Corona zwiększa napięcie powierzchniowe materiałów syntetycznych ułatwiając przyjmowanie przez nie farby, z kolei KBA ColdFoiler służy do tłoczenia folią na zimno. Są one szczególnie przydatne do produktów, w przypadku których lakier metaliczny nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej jakości. Warto również wspomnieć, że to właśnie w Radebeul w listopadzie 2004 roku odbyły się pierwsze w Niemczech, i zapewne również w całej Europie, Dni Otwarte poświęcone zabezpieczeniu marki, podczas których prezentowano możliwości maszyn Rapida. Podobnie jak w przypadku innych technologii, tak i tu konkurenci KBA dołączyli do grona jej dostawców znacznie później. Przy drukowaniu opakowań sam marketing nie jest wystarczający: sukces zależy w dużej mierze od szybkiego rozpoznania i aktywnego dostosowywania się do pojawiających na rynku trendów. KBA od lat pozostaje tu liderem technologicznym.


"Logistyka" - Podniesiona maszyna drukująca wyposażona w zautomatyzowany system wymiany stosu oferuje wysoką wydajność produkcji

Zadrukowywanie grubych, sztywnych podłoży stanowi prawdziwe wyzwanie zarówno dla samej maszyny jak i jej operatora. Tu KBA również służy specjalistyczną pomocą. Zamiast w ręczny nakładak typu non-stop, maszyny Rapida mogą być wyposażone np. w jego automatyczną wersję. W jej skład wchodzą widły, które są umieszczane pod stołem spływowym i automatycznie wkładane pomiędzy stos i paletę. Następnie bieżący stos jest unoszony do góry i następuje jego wymiana na nowy. Cały proces można przeprowadzić bez pośpiechu, nawet przy zadrukowywaniu grubych, wysokogramaturowych podłoży. Co więcej, dostęp do nakładaka jest nadal możliwy ze wszystkich trzech stron.

Dużą zaletą automatycznego systemu wykładania typu non-stop-rollo jest stabilizacja pracy i zminimalizowanie liczby zatrzymań. Wysuwające się rolki przechwytują spływające arkusze umożliwiając maszyniście odebranie zadrukowanego stosu i zmianę palety, bez zatrzymania maszyny. Oba ww. automatyczne moduły ujawniają swój prawdziwy potencjał, gdy stosuje się je w połączeniu z zautomatyzowanym systemem obsługi stosu. Różne elementy logistyczne mogą zostać połączone za pomocą dostosowanego do potrzeb klienta, specyficznego rozwiązania, obejmującego bezpaletowy system transportu i systemy logistyczne w części związanej z nakładaniem i wykładaniem nawet kilku maszyn drukujących.

Nowości na targach drupa 2008

Jednym z nowych rozwiązań prezentowanych przez KBA na targach drupa będzie PileTronic RFID, pierwszy element monitorowanego za pomocą technologii RFID systemu obsługi zadrukowywanych podłoży, pozwalający na wykrywanie i identyfikację numerów palet w systemach nakładania i wykładania. Urządzenie do zapisu i odczytu zainstalowane w nakładaku pozwala na odczytywanie numeru identyfikacyjnego zapisanego w specjalnym chipie palety, a następnie przesyła go za pośrednictwem modułu LogoTronic Professional do systemu MIS/PPS, gdzie ma miejsce wycena, planowanie dostawy i logistyka. KBA PileTronic RFID może być też stosowany do zlokalizowania wszystkich palet w hali produkcyjnej.

Przy drukowaniu opakowań niezwykle ważne jest, by ich druk nie był w żaden sposób zniekształcony przez rozbieżności kolorystyczne, złe pasowanie, niewłaściwe tonowanie, dublowanie czy zanieczyszczenia. Jakość musi być na najwyższym poziomie. Dlatego niezbędne jest monitorowanie i kontrola jakości produkcji, a także tworzenie odpowiedniej dokumentacji całego procesu. Temu służy stworzony przez firmę KBA system inline kontroli arkusza QualliTronic.

Dzięki systemowi QualliTronic, pierwotnie stworzonemu z myślą o maszynach do drukowania papierów wartościowych, możliwa jest inspekcja arkuszy podczas całego procesu produkcji. Na targach drupa KBA zaprezentuje dwie nowe istotne funkcje tego systemu. Pierwsza z nich to system pomiaru i kontroli gęstości optycznej w trybie inline, tj. podczas pracy maszyny. System skanuje punkty pomiaru znajdujące się na każdym z arkuszy, zapisuje różnice w gęstości optycznej, a następnie automatycznie je koryguje. Dla większej wygody operatora, aktualne parametry gęstości są w czasie rzeczywistym wyświetlane na konsoli, eliminując konieczność wyjmowania arkusza kontrolnego z produkowanego nakładu. Podczas całego procesu generowany jest protokół dotyczący jakości wykonanego zlecenia, zawierający wszystkie pomiary; jest on dostępny jako wydruk i stanowi potwierdzenie jakości w całym procesie produkcji.

Inżynierowie KBA pracują wciąż nad nowymi rozwiązaniami w zakresie wykrywania i usuwania błędnych arkuszy. Część z nich zostanie zaprezentowana na targach drupa.

Kolejną nową funkcją jest DensiTronic PDF, moduł wbudowany w system DensiTronic. Skanuje on cały arkusz porównując go z zaakceptowanym przez klienta oryginalnym plikiem PDF.

Dziesięciolecia bliskiej i owocnej współpracy z międzynarodowymi firmami opakowaniowymi spowodowały, że KBA jest niekwestionowanym liderem na rynku offsetowych maszyn arkuszowych dedykowanych dla tego segmentu produkcji. W najbliższych latach firma zaprezentuje kolejne innowacyjne rozwiązania umożliwiające dalszą poprawę jakości i wydajności oraz tworzenie nowych aplikacji, m.in. w zakresie ochrony marki, która to kwestia staje się coraz ważniejsza dla całej branży. KBA także w kolejnych dekadach zamierza być w pełni zaangażowanym i kompetentnym partnerem dla firm opakowaniowych z całego świata.

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy KBA: www.kba-polska.pl

Opracowanie merytoryczne informacji (na podstawie materiałów firmy KBA): PAI
Źródło: ''