Kodak – jeden z globalnych liderów w dziedzinie systemów i rozwiązań produkcyjnych, dedykowanych branży druku etykiet i opakowań, po raz kolejny pokazał jak bardzo jest zaangażowany w globalny rozwój techniki fleksograficznej. 25 września br., podczas pierwszego dnia targów Labelexpo Europe 2017, firma – w obecności swych klientów, partnerów biznesowych i przedstawicieli mediów – uroczyście otworzyła nowe centrum technologiczne (Kodak Flexo HUB), zlokalizowane w Zaventem k. Brukseli. Na wspomnianej wystawie promowane były także liczne rozwiązania skierowane na rynek produkcji opakowań i etykiet, m.in. w technologii wąskowstęgowej: system produkcji form drukowych Kodak Flexcel NX (wraz z dedykowanymi mu płytami), rozwiązania z zakresu druku inkjetowego (UltraStream, Prosper 6000, Prosper S) oraz specjalistyczne oprogramowanie workflow (Kodak Prinergy).

Według firmy Kodak, dzięki powstaniu Flexo HUB stworzono unikalny ośrodek branżowy, z jednej strony – demonstrujący wizję amerykańskiego producenta w kontekście realizowanego postępu technologicznego, z drugiej – stymulujący jego dalszą ekspansję na rynku opakowań bazujących na technice fleksograficznej. Będąc interaktywną platformą, Kodak Flexo HUB ma umożliwiać i promować współpracę między firmą Kodak, drukarniami fleksograficznymi, przedsiębiorstwami handlowymi, właścicielami marek, dostawcami rozwiązań technologicznych oraz stowarzyszeniami branżowymi. Poza prezentacją innowacyjnych rozwiązań Kodak dedykowanych fleksografii, kluczową rolą centrum jest eksponowanie projektów opakowań, które zyskały na wartości i wyróżniły się na rynku dzięki zastosowaniu technologii tego amerykańskiego dostawcy.

Rozkład Flexo HUB, przypominający przemysłowy loft, ma stanowić źródło inspiracji i kreatywnych pomysłów, jak również prezentować firmę Kodak jako markę z jednej strony reprezentującą bogate tradycje, z drugiej – silnie zorientowaną na przyszłość. Twórcą projektu ośrodka był mediolański architekt i projektant Francesco Lucchese z firmy Lucchesedesign. Część wykorzystanych tu pomysłów znalazła swoje odzwierciedlenie także w wyglądzie stoiska firmy Kodak podczas targów Labelexpo Europe.

- „Otwierając Flexo HUB finalizujemy kolejną ważną inwestycję, podkreślając tym samym znaczenie techniki fleksograficznej dla naszej firmy. To innowacyjne centrum ma być wsparciem dla branży druku fleksograficznego w kontekście produkcji opakowań i w pełni wyzwolić tkwiący w niej potencjał – powiedział podczas otwarcia Chris Payne, prezes Flexographics Packaging Division i wiceprezes w firmie Kodak. – Nasi obecni i potencjalni klienci oraz partnerzy technologiczni z regionu EAMER mają obecnie do dyspozycji swego rodzaju „przystań”, gdzie – wspólnie z ekspertami z firmy Kodak – mogą pracować nad dalszym rozwojem druku fleksograficznego”.

Uczestnicy wrześniowej uroczystości byli pod dużym wrażeniem możliwości jakie oferuje Kodak Flexo HUB, a także panującej w centrum atmosfery sprzyjającej komunikacji biznesowej.

- „Niezmiernie się cieszę z tego, że Kodak wysyła do rynku tak klarowny sygnał, świadczący o dużym znaczeniu dla tej firmy branży fleksograficznej i jej przyszłości. Niezwykle doceniamy fakt, że stworzyła ona nie tylko miejsce prezentacji swoich aktualnych rozwiązań technologicznych, ale też forum umożliwiające ekspercki dialog pomiędzy wszystkimi stronami zaangażowanymi w proces powstawania opakowań, z naciskiem na ich tworzenie w technice flekso” – powiedział Bernhard Stradner, prezes Niemieckiej Izby Fleksograficznej i dyrektor ds. sprzedaży w firmie Allstein GmbH, produkującej maszyny fleksograficzne. Był on jedną z osób oficjalnie otwierających Flexo HUB. Oprócz niego wstęgę przecinali: Chris Payne i Grant Blewett – dyrektor ds. sprzedaży rozwiązań opakowaniowych w firmie Kodak. 

Goście odwiedzający ośrodek Kodak Flexo HUB mogą m.in. wziąć udział w rozbudowanych prezentacjach systemu Kodak Flexcel NX, uczestniczyć w szkoleniach technicznych czy też zlecić wykonanie form drukowych w oparciu o płyty Kodak Flexcel NX, by następnie poddać je testom w swojej maszynie drukującej. Plany firmy Kodak zakładają też organizowanie tu specjalnych wydarzeń i seminariów, poświęconych różnym zagadnieniom związanym z produkcją opakowań. Warto dodać, że na początku tego roku Kodak otworzył podobne centrum technologiczne w Szanghaju w Chinach. Firma poinformowała też o zbudowaniu – kosztem 15 mln USD – nowej linii wytwarzającej płyty Kodak Flexcel NX w jej amerykańskim zakładzie produkcyjnym w Weatherford w stanie Oklahoma.

 

Kodak Flexo HUB

Kodak Flexo HUB

 

Źródło: Kodak