22 czerwca br. w Nowej Soli miejsce miało uroczyste otwarcie nowego zakładu produkcyjnego firmy Karton-Pak. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób: klienci, partnerzy biznesowi, dostawcy pracujących tu rozwiązań technologicznych, główny wykonawca inwestycji, lokalne władze oraz przedstawiciele mediów branżowych.

Kolejna arkuszowa maszyna offsetowa z rodziny KBA Rapida w drukarni Karton-Pak!

Zaproszeni na uroczyste otwarcie goście mieli okazję zwiedzić nowoczesny zakład, którego park sprzętowy obejmuje m.in. wielkoformatową 7-kolorową maszynę arkuszową KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3. To już siódme rozwiązanie z serii KBA Rapida, które trafiło do firmy Karton-Pak, a zarazem jedenasta maszyna wyprodukowana przez zakłady Koenig & Bauer w Radebeul zainstalowana tu w ramach ponad 30-letniej współpracy obu przedsiębiorstw.

Goście przybyli do Nowej Soli zostali powitani przez prezesa zarządu firmy Karton-Pak, Jerzego Saramę, który podziękował wszystkim osobom i firmom zaangażowanym w powstanie nowego zakładu produkcyjnego.

Docelowo na powierzchni 23 tys.  znajdować się będą trzy linie produkcyjne w formacie B0 przetwarzające ok. 45 tys. ton kartonu rocznie. Od niedawna pracuje tu pierwsza z nich, w jej skład wchodzi m.in. uruchomiona w styczniu br. maszyna KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3.

- „W naszym dotychczasowym zakładzie zadrukowaliśmy w ubiegłym roku 28 tys. ton kartonu. Obecnie w obu lokalizacjach jesteśmy w stanie przetworzyć 40 tys. ton tego surowca, zaś docelowy ich potencjał to 70 tys. ton. To stawia nas w jednym rzędzie z potentatami na rynku europejskim, specjalizującymi się w tego rodzaju asortymencie” – podkreśla Jerzy Sarama.

Na rozwój firmy duży wpływ powinna mieć także zawarta niedawno strategiczna umowa o współpracy z dwiema innymi drukarniami opakowań: Norgraft Packaging z Hiszpanii i Acket z Holandii. Powstały sojusz ma przyczynić się do szybszej reakcji na potrzeby klientów z różnych regionów Europy, zwiększenia elastyczności działania oraz zapewnienia bezpieczeństwa realizacji podpisanych kontraktów. 

Obecnie w firmie Karton-Pak pracują cztery linie produkcyjne (po dwie w formatach B0 i B1), a podstawę każdej z nich stanowi maszyna arkuszowa KBA Rapida. Uruchomiona kilka miesięcy temu wielkoformatowa KBA Rapida 145 po raz kolejny zwiększyła potencjał produkcyjny tego dynamicznie rozwijającego się zakładu poligraficznego.

- „Szacujemy, że po otwarciu nowej fabryki wzrósł on o 40% – mówi Jerzy Sarama. – Przenieśliśmy tu większość prac wysokonakładowych, ale minione miesiące przyniosły też szereg nowych zleceń. Automatyzacja zastosowana w tej maszynie, jak również w rozwiązaniach pracujących w działach prepress i postpress pozwoliła na znaczący wzrost wydajności i elastyczności produkcji”.

Nowa maszyna – w porównaniu do wdrożonego w 2012 roku, pierwszego wówczas w Polsce modelu KBA Rapida 145, według prezesa firmy Karton-Pak, stanowi potwierdzenie stałego rozwoju technologicznego Koenig & Bauer:

- „Wybór dostawcy kolejnego rozwiązania w formacie B0 w naszym przypadku był niejako naturalny. Z firmą KBA współpracujemy od ponad 30 lat, jej maszyny stanowią podstawę naszego wyposażenia. Doskonale znają je nasi operatorzy, a dotychczasowe doświadczenia – także w zakresie obsługi posprzedażowej – przemawiają na korzyść tego dostawcy. Kwestią zatem była wyłącznie konfiguracja kolejnej maszyny KBA Rapida, którą musieliśmy dostosować do stale rosnących oczekiwań naszych klientów i potencjału rynkowego”.

KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3 posiada siedem zespołów drukujących, wieżę lakierującą, pakiet High Speed do drukowania podłoży o grubościach z zakresu 0,1-1,2 mm z prędkością maksymalną 17 tys. ark./h oraz potrójny segment przedłużonego wykładania ALV3. W jej bogatym wyposażeniu znajdują się m.in.: sensoryczny system nakładania bez marki bocznej SIS; system w pełni automatycznej zmiany form drukowych FAPC; automatyczny non-stop na samonakładaku i wykładaniu połączony z logistyką stosów (ta ostatnia uwzględnia odwracarkę oraz przekrawacz offline). Całości dopełniają liczne systemy kontrolno-pomiarowe, usprawniające i automatyzujące proces produkcji: QualiTronic Professional, ErgoTronic ColorControl, QualiTronic PSO Match (sterowanie nafarbieniem inline według wartości PSO), ErgoTronic wraz z ImageZoom. Maszyna jest objęta systemem LogoTronic Professional, umożliwiającym obsługę dwóch lokalizacji z jednej bazy danych. 

Firma Koenig & Bauer była też – podobnie jak w przypadku pierwszej z maszyn w formacie B0 – dostawcą kompleksowego rozwiązania w zakresie logistyki stosów.

- „Projekt dla maszyny KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3, uwzględniający połączenie z magazynem papieru oraz urządzeniami wykrawającymi, jest najnowocześniejszym tego typu rozwiązaniem wdrożonym przez nas w regionie obsługiwanym przez KBA CEE, a zarazem jednym z niewielu tak zaawansowanych technologicznie w całej Europie” – podkreśla Grzegorz Szymczykowski, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu KBA CEE. 

- „Zautomatyzowana logistyka to jeden z kluczowych elementów wpływających na wysoką wydajność całego procesu produkcyjnego – dodaje Jerzy Sarama. – Rozwiązanie zaproponowane przez Koenig & Bauer i wdrożone przed kilkoma laty przy instalowanej wówczas maszynie Rapida 145 sprawdziło się na tyle, że także tym razem skorzystaliśmy z oferty tego producenta. Goście, którzy przybyli do nas na uroczyste otwarcie zakładu, jak też odwiedzający nas klienci z całej Europy, byli pod jego wrażeniem”.

W powitalnym przemówieniu Jerzy Sarama wskazał na jeszcze jeden istotny aspekt działalności firmy Karton-Pak i wdrożonych tu rozwiązań: zgodność z polityką zrównoważonego rozwoju i możliwość ponownego przetworzenia 100% odpadów powstałych w realizowanym procesie produkcyjnym. Zagadnieniu proekologicznej produkcji opakowań kartonowych poświęcona była towarzysząca uroczystości otwarcia konferencja, w ramach której wystąpili przedstawiciele firmy Metsä Group oraz stowarzyszenia Pro Carton. 

Prezes zarządu KBA CEE, Jan Korenc komentuje:

- „Napawa nas dumą fakt, że jesteśmy strategicznym partnerem dla tak ważnego gracza na rynku europejskim, jakim – m.in. dzięki kolejnym inwestycjom sprzętowym – stała się drukarnia Karton-Pak. Siódma maszyna z serii KBA Rapida, a przy tym jedenasta wyprodukowana przez zakłady Koenig & Bauer w Radebeul – to mówi samo za siebie. Warto zaznaczyć, że sprzęt marki KBA pracuje też u dwóch partnerów biznesowych firmy Karton-Pak, z którymi współpracę zaanonsowano podczas czerwcowej uroczystości. Panu Jerzemu Saramie, jak też całej załodze drukarni, życzymy dalszego, dynamicznego rozwoju i sukcesów w pozyskiwaniu kolejnych zadowolonych kontrahentów z całej Europy”. 

 

Dowiedz się więcej o KBA CEE

 

Przy maszynie KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3 od lewej: Grzegorz Szymczykowski (KBA CEE), Jerzy Sarama (Karton-Pak), Jan Korenc (KBA CEE), Joerg Henkel (KBA Sheetfed Solutions) i Waldemar Sulikowski (Karton-Pak)

Przy maszynie KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3 od lewej: Grzegorz Szymczykowski (KBA CEE), Jerzy Sarama (Karton-Pak), Jan Korenc (KBA CEE), Joerg Henkel (KBA Sheetfed Solutions) i Waldemar Sulikowski (Karton-Pak)


KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3 to siódma już maszyna z rodziny KBA Rapida dostarczona do drukarni Karton-Pak

KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3 to siódma już maszyna z rodziny KBA Rapida dostarczona do drukarni Karton-Pak

 

Dostarczony przez KBA system logistyczny widziany z obu stron samonakładaka: dostarczenie palet ze stosem z indukcyjnego wózka transferującego oraz odbiór pustych palet

Dostarczony przez KBA system logistyczny widziany z obu stron samonakładaka: dostarczenie palet ze stosem z indukcyjnego wózka transferującego oraz odbiór pustych palet

 

Automatyczne doprowadzenie palety ze stosem z odwracarki stosu (gdzie następują napowietrzenie, wyrównanie i zmiana palety) do indukcyjnego wózka transferującego

Automatyczne doprowadzenie palety ze stosem z odwracarki stosu (gdzie następują napowietrzenie, wyrównanie i zmiana palety) do indukcyjnego wózka transferującego

 

Wózek z przygotowanym stosem w drodze do maszyny KBA Rapida 145

Wózek z przygotowanym stosem w drodze do maszyny KBA Rapida 145

 

Źródło: KBA CEE