Buteleczki z lekarstwami nie zawsze muszą być produkowane z monotonnego, białego polipropylenu lub brązowego szkła - pomyślano w przedsiębiorstwach Milliken i Rexam. W związku z tym obie firmy zabrały się do opracowania alternatywnych kolorów i wzorów graficznych.


Rexam Pharma i Milliken Chemical (specjalizujący się w produkcji transparentnego polipropylenu) współpracują w ramach wspólnego projektu stworzenia innowacyjnych, przezroczystych pojemników na leki sprzedawane bez recepty (tabletki, kapsułki, drażetki itp). Oprócz dostaw barwnego koncentratu ClearTint, Milliken był także odpowiedzialny za wsparcie techniczne w zakresie dopasowywania odcieni kolorystycznych i dozowania środków barwnych podczas produkcji pilotażowej nowych pojemników. Know-how z tej dziedziny został uzupełniony długoletnim doświadczeniem Rexamu w formowaniu wtryskowym pojemników farmaceutycznych i medyczno-technicznych, do których oprócz konwencjonalnych pojemników na leki, krople do oczu i spraye do nosa zaliczają się także pompki, zawory i systemy dozujące.

Przezroczyste pojemniki na tabletki i inne leki są nowatorskim pomysłem, tym bardziej, jeśli uwzględnić, że rynek farmaceutyczny jest raczej konserwatywny.

Be Different

Milliken i Rexam chcą wspólnie wypowiedzieć walkę klasycznym pojemnikom na leki, które wszyscy znamy. Do tej pory opakowania te były formowane wtryskowo z nieprzezroczystego polietylenu, który oprócz klinicznie białego i "czystego" wyglądu posiadał wymagane właściwości barierowe wobec wilgoci i promieniowania UV. Nowy pojemnik, który ma podjąć rywalizację z klasykiem, składa się ze zmodyfikowanego przezroczystego polipropylenu imitującego szkło. Rexam wykorzystał tu opatentowaną technologię barwników ClearTint Millikena, aby zabarwić transparentny pojemnik i zachować odporność na promieniowanie UV w zgodzie z amerykańskimi przepisami dotyczącymi lekarstw. W kombinacji z transparentnym polipropylenem, ClearTint łączy zalety barwników z zaletami pigmentów jednocześnie niwelując ich problemy. Barwniki zapewniają transparentne zabarwienie, mają jednak skłonność do ekstrakcji i migracji. Pigmenty wprawdzie nie migrują, jednak potencjalnie mogą spowodować zmętnienie, nierównomierne kurczenie się, deformację, zmiany jakości oraz zwiększone zużycie maszyn i narzędzi. ClearTint w połączeniu ze zmodyfikowanym polipropylenem już dzisiaj znajduje zastosowanie przy produkcji najróżniejszych opakowań w transparentnych odcieniach barwnych. Zaliczają się do nich m.in. opakowania na produkty spożywcze, napoje, kosmetyki i farmaceutyki. "Przezroczyste pojemniki na tabletki i inne leki są nowatorskim pomysłem" - mówi Marc Hänel, kierownik działu sprzedaży i marketingu w Rexam Pharma. "Tym bardziej, jeśli uwzględnić, że rynek farmaceutyczny jest raczej konserwatywny". Dzięki nowym opakowaniom konsument widzi na pierwszy rzut oka ile tabletek pozostało jeszcze w pojemniku i zdąży w porę odnowić zapas. Z kolei producentowi zabarwienie umożliwia docelowe różnicowanie produktu za pomocą koloru, które jest już stosowane dla łatwiejszej identyfikacji w przypadku opakowań na leki wymagających recepty.
Przyszłość zapowiada się kolorowo

"Wspólnie z Millikenem opracowujemy wzory w dwóch transparentnych odcieniach zieleni i czerwieni, aby przetestować potencjał farb ClearTint. W razie potrzeby spektrum odcieni można oczywiście rozszerzyć" - mówi Hänel. "Branża już teraz wykazuje znaczne zainteresowanie, które powinno jeszcze wzrosnąć wraz z intensyfikacją promocji tej koncepcji". Rexam jest przekonany, że zabarwiane pojemniki odniosą sukces, zwłaszcza po wprowadzeniu na rynek nowych leków sprzedawanych bez recepty. "Procedury zatwierdzania dla obydwu - lekarstw i pojemników - trwają względnie długo. Dlatego jest mało prawdopodobne, że producenci przestawią się ze starych opakowań na nowe. Jednak w przypadku nowych leków nasza koncepcja zapewnia bezpośrednią promocję sprzedaży i przyjazne konsumentowi różnicowanie produktu" - podsumowuje Hänel.

www.clearpp.com

Artykuł pochodzi z czasopisma Packaging Polska nr 09/04

Komentarze

  • to nic nowego

    Takie pojemniki to nic nowego ! Nasza firma już ma takie w sprzedaży!