Zwiększa się zainteresowanie branży opakowaniowej rewolucyjnym systemem suszenia H-UV, dostępnym w ofercie firmy Komori. Jego innowacyjność polega na połączeniu zalet druku konwencjonalnego i UV. Korzyści płynące z instalacji tego systemu doceniło już wielu producentów opakowań na świecie.

Komori H-UV – optymalne rozwiązanie dla offsetowego druku opakowań
Wysokie wymagania i konkurencja w branży opakowaniowej sprawiają, że niebagatelne znaczenie ma tu wysublimowana grafika opakowania i zwracający uwagę konsumenta projekt – to w dużej mierze decyduje o sukcesie sprzedawanego produktu. Pracownicy działów marketingu zwracają więc szczególną uwagę na wykorzystywane przy produkcji opakowań surowce, maszyny i innowacyjne technologie. „Na te wysokie wymagania doskonałą odpowiedzią są również maszyny Komori, w tym cieszące się coraz większą popularnością te z systemem suszenia H-UV, co potwierdzają ich liczne instalacje na całym świecie” – mówi Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Reprograf, będącej wyłącznym dystrybutorem marki Komori w Polsce.

Offset UV od dawna jest preferowaną techniką stosowaną przy zadrukowywaniu wysokiej klasy materiałów marketingowych. Katalogi luksusowych wyrobów są zazwyczaj produkowane przy użyciu specjalnych farb i lakierów UV, co ma podkreślić ich wyjątkową jakość i wyróżnić je spośród innych. Konwencjonalny druk UV może jednak powodować szereg problemów, na które antidotum stanowi system suszenia Komori H-UV. „Proponowany przez nas system – kontynuuje Tadeusz Figurski – zapewnia nie tylko błyskawiczne suszenie wydruków, krótkie cykle produkcyjne, natychmiastową gotowość do dalszej obróbki, ale także możliwość drukowania na trudnych i nietypowych podłożach. Technologia H-UV eliminuje również prószenie, pozwala na łatwość uszlachetniania, zapewnia odporność mechaniczną oraz połysk wydruków charakterystyczny dla technologii konwencjonalnej. Wyeliminowano tu jednocześnie: wysoki koszt inwestycji, wysokie zużycie energii czy emisję szkodliwych substancji do środowiska. H-UV jest więc rozwiązaniem ekonomicznym, proekologicznym i gwarantującym wysoką jakość końcowego produktu”.

Komori H-UVJest w stanie sprostać również obecnym wymaganiom branży opakowaniowej. Należą do nich m.in: coraz częstsza konieczność posiadania certyfikatu G7 (będącego potwierdzeniem, że maszyna została skalibrowana w oparciu o odpowiednie parametry); wyposażenie urządzenia drukującego w system inspekcji druku (newralgiczne przy zadrukowywaniu relatywnie drogich podłoży jakimi są karton metalizowany, mikrofala czy tworzywa sztuczne); pojawiające się regulacje prawne wymuszające stosowanie funkcji śledzenia produkcji, zwłaszcza w przypadku żywności i leków (unikalne numery opakowań, kody linearne i 2D itd.); kontrola w zakresie migracji farb, lakierów i klejów oraz – w przypadku druku UV – także fotoinicjatorów; wymagane przez Unię Europejską tłoczenie nazw leków w alfabecie Braille’a; coraz częstsze stosowanie sześciu i więcej kolorów, także specjalnych oraz nanoszenie lakieru na specjalne podłoża jako narzędzie marketingowe.

Od pewnego czasu obserwujemy wyraźny wzrost zapotrzebowania na innowacyjną technologię H-UV wśród firm poligraficznych, specjalizujących się w drukowaniu opakowań. Dotyczy to zwłaszcza tych drukarń, które wcześniej stosowały konwencjonalne farby olejowe, a teraz rozszerzyły swoje portfolio o wyroby realizowane w technice offsetowej UV – zauważa Tadeusz Figurski. – Okazuje się, że maszyna Komori H-UV jest tu często preferowaną opcją z uwagi na brak konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca, zajmowanego przez zespoły suszące maszyny konwencjonalnej czy też wyeliminowanie dedykowanych i często kosztownych systemów klimatyzacji i wentylacji, niezbędnych przy klasycznym rozwiązaniu”.

Warto podkreślić, że farby i lakiery o wysokiej czułości, stworzone z myślą o systemie suszenia Komori H-UV, spełniają wysokie kryteria jakościowe branży opakowań. W porównaniu z konwencjonalnymi farbami UV, oferują znacznie szerszy gamut kolorystyczny i zapewniają wyższy połysk. Mamy tu także do czynienia ze znacznie niższym przyrostem punktu niż w przypadku typowych farb UV. Zapewniają znakomite krycie, niską lepkość i wysoki poziom zadrukowywania. Z kolei lakiery H-UV, gdy zestawić je z klasycznym lakierem UV, oferują większy potencjał i wyższą jakość” – dodaje wiceprezes firmy Reprograf.

Standardową konfiguracją oferowaną przez firmę Komori z myślą o drukarniach opakowaniowych jest sześciokolorowa maszyna Lithrone G40 z wieżą lakierującą i systemem suszenia H-UV. Umożliwia ona drukowanie zarówno konwencjonalnymi farbami olejowymi jak też farbami H-UV, a także stosowanie różnego rodzaju uszlachetnień. Elastyczność maszyny pozwala na liczne kombinacje farb i lakierów (konwencjonalnych oraz H-UV), w zależności od wykorzystywanego podłoża i docelowej aplikacji.

Z myślą o grubszych podłożach np. kartonach, powszechnie stosowanych w branży opakowań, firma Komori wprowadziła do swojej oferty wyposażony w system H-UV model Lithrone GX40RP – z systemem druku obustronnego i wieżą lakierującą. Jego największą zaletą jest możliwość drukowania wysokogramaturowych materiałów po obu stronach arkusza w jednym przejściu, bez konieczności jego odwracania (który to proces staje się problematyczny przy grubych podłożach). Maszyna w tej konfiguracji oferuje prędkość maksymalną 16,5 tys. arkuszy/h, maksymalny format arkusza wynosi 750 x 1050 mm, zaś zakres grubości: 0,04-0,5 mm przy opcji niskogramaturowej i 0,2-0,8 przy opcji zadrukowywania kartonów.

Źródło: Poligraficzna Agencja Informacyjna PrintinPoland.com

Komentarze

  • komori

    korzystam z usług http://www.druk.lodz.pl, mają maszynę offsetową Komori i uważam, że opakowania leków całkiem fajne wychodzą, uważam, że technologia offsetowa świetnie się sprawdza na opakowaniach