Do tej pory przyprawy i zioła dostępne były w torebeczkach, które po otwarciu trzeba było zawijać, zaginać, lub w inny sposób zabezpieczać, by zawartość nie wysypała się a przyprawa nie uległa zwietrzeniu. Niestety nie zawsze się to udawało. Trudno właściwie przechowywać przyprawy ponieważ, tak jak wszystkie produkty naturalne, są one bardzo wrażliwe na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy światło słoneczne. Pod ich wpływem tracą olejki eteryczne, smak i aromat. Przestają być doskonałymi przyprawami.

Na światowych rynkach pojawiły się już opakowania wyposażone w praktyczny system typu: „zamknij/otwórz”, który ułatwia wielokrotne stosowanie przyprawy i daje gwarancję, że zioła pozostaną świeże aż do ostatniej szczypty – nie zwietrzeję i nie stracą nic ze swej jakości. Zamykana torebka „na strunę” zabezpiecza ponadto przed rozsypywaniem się ziół i ułatwia ich przechowywanie. Opakowanie pozwala na praktyczne przechowywanie przypraw w szufladzie, na półce czy innym miejscu w kuchni, przyprawy mogą być wyeksponowane tak, jak na półce w sklepie – z czytelną etykietą. Bez konieczności przetrząsania całej szuflady łatwo można będzie znaleźć właściwy smak.

Na rynku polskim przykładem może być Kamis, który jako pierwszy producent wprowadził na rynek tego typu opakowania w kategorii przypraw jednorodnych i mieszanek przyprawowych.


Nowe opakowania przypraw Kamis z praktycznym system typu: „zamknij/otwórz”

Nowe opakowania przypraw Kamis są superszczelne czyli, mówiąc językiem technologii – mają bardzo wysoką barierowość. Barierowość opakowania to cecha niezbędna dla utrzymania smaku i aromatu przyprawy przez cały okres jej stosowania. Przyprawy i zioła zamknięte w takim opakowaniu są doskonale zabezpieczone przed wietrzeniem oraz utratą smaku i aromatu.

Opakowania Kamis zostały wykonane z wielowarstwowego laminatu, w składzie którego jest m.in. folia aluminiowa, która chroni przed utrata aromatu i zapewnia pełną barierowość dla pary wodnej, promieni UVoraz tlenu. Folia aluminowa dodatkowo wzmocniona została polietylenem, który zabezpiecza opakowanie przed mikropęknięciami oraz zniszczeniem. Nowe opakowanie Kamis są również mocniejsze, sztywniejsze i grubsze, ponieważ do ich produkcji wykorzystano poliester odpowiedzialny za wytrzymałość opakowania. Takie opakowanie daje pełną gwarancję doskonałych jakości przypraw przez cały okres użytkowania.


Źródło: ''

Komentarze

  • Daje rade ten nowy kamis, chociaz jednak pare groszy drozszy...

  • Gratulacje

    Gratuluje pomysłu i zastosowania !!! Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie - sam się ostatnio przekonałem i raz jeszcze gratuluję.

  • a ekologia?

    wszysko super tylko szkoda że nie idziecie z duchem czasów i zamniast stosować nowych"super trwałych" folii pójść w stronę ekologicznych opakowań, które też mogą być trwałe