W Małopolsce ruszyła akcja nawołująca do wrzucania puszek do puszkomatów. Za oddane opakowanie po napoju, możesz wygrać nagrody.

Korzystaj z puszkomatów i odbieraj nagordy

Zasada działania puszkomatów jest jest prosta. Wrzucamy puszkę i odbieramy nagrodę. Możliwe do wyboru formy to bon na zakupy w sklepach Carrefour lub złożenie dotacji na cele chartytatywne. Cała akcja przewiduje także różnego typu konkursy i plebiscyty, mające zachęcać do segregacji puszek aluminiowych. Istotną kwestią jest to, że do puszkomatów przyjmowane są aluminiowe puszki w całości, uszkodzone oraz zgniecione, co znacznie upraszcza ich segregację. Jednak puszki przyjmowane do specjalnych urządzeń muszą być aluminiowe, inne opakowania zostaną odrzucane.


W Polsce marnuje się aż 30% puszek aluminiowych, które nie są poddawane recyklingowi. Najgorszym rozwiązaniem nie jest jednak dołączanie puszek do odpadów komunalnych, a wyrzucanie ich jako śmieć do lasu i na trawnik. Recykling aluminiowych puszek oszczędza nie tylko surowce naturalne, ale także energię. W krótkim przeliczeniu jedna puszka umożliwia zaoszczędzenie nawet 95% energii elektrycznej potrzebnej do produkcji puszki z nowego aluminium. Chroniąc środowisko, możesz teraz zgarnąć także nagrody. W województwach małopolskim i śląskim stanęło obecnie 25 puszkomatów.

Dowiedz się więcej