W roku 2006 już po raz trzeci zorganizowano Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar, którego podstawowym celem jest pobudzanie postępu technicznego w dziedzinie opakowań i zwiększenie konkurencyjności pakowanych wyrobów, jak również otwarcie drogi do uczestnictwa w światowym konkursie opakowań WorldStar.

Jury Konkursu, obradujące w dniu 7 czerwca 2006 wyłoniło laureatów Konkursu, kierując się następującymi kryteriami przy ocenie zgłoszonych wzorów opakowań i materiałów opakowaniowych:

- nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.);
- właściwości decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu;
- walory ekologiczne;
- walory estetyczne i reklamowe;
- walory informacyjne opisu na opakowaniu;
- przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania.
NAGRODY
OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE I GRUPOWE

Słoik szklany do dżemu o nazwie „Łowicz Czeko Dżemi”

Producent: OWENS ILLINOIS Polska S.A. Jarosław;
Użytkownik: AGROS NOVA Sp. z o.o., Warszawa

Opakowanie dla nowego na rynku polskim produktu przeznaczonego dla dzieci – czekolady z dżemem, wyróżnia się oryginalnym, funkcjonalnym kształtem umożliwiającym łatwe chwytanie słoika przez dziecko oraz zapewniającym stabilność opakowania na linii napełniającej oraz na półce sklepowej. Efektowna szata graficzna dostosowana do charakteru produktu, w połączeniu z zaletami termokurczliwej etykiety i zmodernizowanym kształtem słoika, decydują o walorach prezentacyjno-reklamowych. Zalety ekologiczne szkła są powszechnie uznawane.
Opakowanie prezentacyjne z tektury falistej do wieszaków na krawaty

Producent: Zakład Produkcji Opakowań MAX-BOX S.C. Zakład Pracy Chronionej, Warszawa

Rodzina opatentowanych opakowań na wieszaki do krawatów, wykonanych z tektury falistej z mikrofalą, składa się ze stojaka ekspozycyjnego oraz z dwu opakowań jednostkowych. Oryginalny kształt przypominający krawat oraz faktura zewnętrznej warstwy surowej tektury podnoszą walory prezentacyjno-reklamowe.

O walorach ekologicznych decydują: użyty materiał opakowaniowy, szczególnie przydatny do recyklingu oraz formowanie opakowań z wykrojów, bez użycia zszywek i bez klejenia.

Pudełka z przeźroczystej sztywnej folii PET o szerokim zakresie zastosowań

Producent: Zakład Produkcji Opakowań ”TUBUS” P. Trojan, P. Adamski Spółka jawna, Warszawa

+ nagroda specjalna za walory ekologiczne i innowacyjność przyznana przez Wydawcę Pisma „Nowoczesny Magazyn”, Patrona Prasowego Konkursu

Pudełka wykonane są z profili z folii PET, o szczególnie wysokiej przezroczystości, zgrzewanych w ciągłym procesie automatycznym. Profile te mogą być nawinięte w zwój, lub dostarczane w postaci wykrojów. W wyniku zastosowania opatentowanego sposobu zamykania, opakowanie jest jednomateriałowe, wytwarzane przy zminimalizowanym odpadzie produkcyjnym. Efekty ekologiczne wynikają ponadto z zastąpienia folii z PVC, w opakowaniach tego typu, dotychczas wytwarzanych w kraju, znacznie korzystniejszą pod tym względem folią z PET.
OPAKOWANIA TRANSPORTOWE I ZBIORCZE

Paleta szkrzyniowa „SMART”

Producent: Georg UTZ Sp. z o.o., Kąty Wrocławskie;

+ nagroda specjalna za szczególne walory użytkowe przyznana przez Ministra Gospodarki, Patrona Honorowego Konkursu

Paletowa jednostka ładunkowa, składająca się z palety płaskiej z tworzywa sztucznego o znormalizowanych wymiarach oraz z pojemników systemowych „Rako” o różnych gabarytach, dostosowanych do wymiarów palety, wykonanych z polipropylenu. Paleta „SMART” wytrzymuje obciążenia statyczne do 6000 kG. Cykl życia wynosi od 3 do 8 lat. Jest to opakowanie o szerokim zastosowaniu, wysokich walorach logistycznych, ekologicznych i estetycznych, zapewniające dobrą ochronę pakowanych wyrobów.

Opakowanie do transportu elementów montażowych

Producent: conTeyor Poland Sp. z o.o., Czechowice-Dziedzice

Opakowanie wielokrotnego użycia z tworzywa sztucznego (HDPE, LDPE, PP), wyposażone w prostokątne kieszenie z włókien PE i PP do równoczesnego przewozu różnych elementów montażowych. Opakowanie jest składane (możliwość zmniejszenie objętości po opróżnieniu o 80%), funkcjonalne, skutecznie zabezpieczające zawartość, wykonane z materiałów nadających się do recyklingu.

Opakowanie z tektury falistej – wkład do wózków sklepowych

Producent: Goodwell Polska Sp. z o.o., Gryfice

Opakowanie zbiorcze zakupów, dostosowane wymiarami do wózków sklepowych, wykonane jest z tektury falistej 3- lub 5-cio warstwowej i nadaje się do wielokrotnego użycia. Zaletą jego jest niski koszt oraz przydatność do ponownego przetwórstwa. System opakowań „PUT-IN” znacznie usprawnia dokonywanie zakupów jednorazowo dużej ilości towarów, a szczególną rolę pełnić będzie w testowanym obecnie przez duże sieci handlowe takie jak np. TESCO, WALLMART - systemie bezobsługowych kas, które automatycznie odczytują wartość towarów bez ich wypakowywania na taśmę sklepową, dzięki „mikrochipowi” umieszczonemu na każdym towarze znajdującym się w sklepie.

System opakowań „PUT-IN” pozwoli ograniczyć ilość torebek z tworzyw sztucznych stosowanych w hipermarketach do pakowania zakupów i polimerowych odpadów opakowaniowych, nie podlegających biodegradacji.
WYRÓŻNIENIA
OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE I GRUPOWE

Torebki stojące z zamknięciem strunowym do produktów spożywczych

Producent: Coffee Service J.V. Sp. z o.o., Warszawa

Torebki stojące typu DOYPACK z zamknięciem strunowym. Dno w kształcie elipsy i pionowe zgrzewy krawędziowe powodują sztywność i stabilność opakowań. Konstrukcja opakowań pozwala na efektowny zadruk na całej powierzchni, doskonale widoczny na sklepowej półce, co jest szczególnie ważne dla celów marketingowych.

Zastosowanie zamknięcia strunowego podnosi funkcjonalność opakowań. Umożliwia ono wielokrotne szczelne zamykanie i otwieranie. Produkt może być przechowywany w tym samym opakowaniu.

Butelki szklane serii „FLAME” do wód toaletowych i perfum
Producent: Heinz Glas Działdowo Sp. z o.o., Działdowo
Zgłoszone butelki odznaczają się awangardowymi kształtami, wysoką jakością oraz zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, zapewniającymi funkcjonalność i ekonomiczność opakowania.

Butelki można różnorodnie zdobić: matować chemicznie, pokrywać farbą oraz wykonywać na nich nadruk.
Wiaderka blaszane typu „TULIP” do wyrobów chemicznych

Producent: ”OPAKOFARB” Zakład Produkcji Opakowań Sp. z o.o., Włocławek

Korpus i wieczko wykonane są z blachy ocynowanej. Pierścień jest podwójnie zawalcowany do pobocznicy i uszczelniony. Wieczko, wciskane w pierścień, uszczelnione jest uszczelką i zabezpieczone przed wypadnięciem specjalnie ukształtowanym przetłoczeniem.

Kabłąk wykonany jest z drutu stalowego ocynkowanego o średnicy Ø 2,7 mm. Możliwe jest wykonanie wiaderka w wersji do wyrobów wodorozcieńczalnych.
OPAKOWANIE TRANSPORTOWE

Pojemnik międzyoperacyjny z płyty polipropylenowej

Producent: Zakłady Tworzyw Sztucznych NITRON S.A., Krupski MłynPojemnik wielokrotnego użycia (40 krotna rotacja), wykonany z płyty polipropylenowej o konstrukcji zbliżonej do tektury falistej (tzw. płyty TEKPOL) odporny jest na działanie narażeń klimatycznych i łatwy do czyszczenia.

Stosowany jako pojemnik międzyoperacyjny dobrze zabezpiecza przed uszkodzeniem przemieszczane produkty o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach (możliwość użycia dodatkowych zabezpieczeń w postaci przekładek, pokryw, przegród wewnętrznych). Dzięki zastosowaniu listew wzmacniających z tworzywa sztucznego pojemniki mogą być piętrzone w stabilne stosy. Pojemnik po zużyciu nadaje się do ponownego przetwórstwa.
MATERIAŁ OPAKOWANIOWY

Etykieta termokurczliwa typu „sleeve” do butelek szklanych nowej linii produktów marki PYSIO dla dzieci, o nazwie ”PYSIO Banana Bum”. Producent: Agros Nova Sp. z o.o.Projekt i zgłoszenie: CZTERYCZWARTE Sp. z o.o., Warszawa

Estetyka trafiająca w gust dziecięcego konsumenta, atrakcyjność wizualna, kolorystyka odpowiadająca owocom wchodzącym w skład produktu, nowoczesna stylistka korespondująca z formą materiału opakowaniowego – folii termokurczliwej typu: „sleeve”, walory promocyjne.
Jury Konkursu:

Przewodniczący: Stanisław Tkaczyk, Prof. dr hab. inż., Dyrektor COBRO, Prezes KIO

Członkowie:

Jerzy Burski, Projektant, Studio Graficzne S.C.
Bohdan Czerniawski, Doc. dr inż., Główny Specjalista ds. Badawczych, COBRO
Stefan Jakowski, Doc. dr inż., Główny Specjalista ds. Opakowań Transportowych, COBRO
Andrzej Korzeniowski, Prof. dr hab., Rektor Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu
Elżbieta Sieliwanowicz, Mgr inż., Federacja Konsumentów
Jadwiga Szymczak, Prof. dr hab., Uniwersytet Łódzki
Wacław Wasiak, Mgr inż., Dyrektor Biura Krajowej Izby Opakowań
Jolanta Wikalińska, Mgr inż., St. Specjalista, Ministerstwo Gospodarki
Hanna Żakowska, Dr inż., Kierownik Zakładu Ekologii Opakowań, COBRO

Komitet Honorowy Konkursu:

Andrzej Arendarski, Dr, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej
Danuta Chyłek, Mgr inż., Redaktor Naczelna Czasopisma „Przemysł Spożywczy”
Irena Hejduk, Prof. dr hab., Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Krzysztof J. Kurzydłowski, Prof. dr hab., Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Izabela E. Kwiatkowska, Mgr, Redaktor Naczelna Magazynu „PACKAGING POLSKA”
Antoni Miklaszewski, Mgr, Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Przemysłowej, Ministerstwo Gospodarki
Wojciech Pawłowski, Mgr, Przewodniczący Rady Nadzorczej Warta Glass Sp. z o.o. w Poznaniu, Przewodniczący Rady Krajowej Izby Opakowań w Warszawie
Wojciech Ratyński, Dr inż., Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej NOT
Tadeusz Romanowicz, Mgr inż., Redaktor Naczelny Miesięcznika Techniczno-Ekonomicznego „Opakowanie”
Halina Walter, Mgr., Dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie
Bogusław Zalewski, Mgr, Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich
ORGANIZATORZY:


SPONSOR:


PATRONI PRASOWI:


Honorowy Patronat: Minister Gospodarki i Pracy

Źródło: ''

Komentarze

  • Tylko dla młodych

    Witam! Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam ogłoszenie o konkursie, WIELKA SZKODA, ŻE TYLKO DLA MŁODYCH. Mam o parę lat więcej i niestety nie moę wziąc udziału. Zajmuję się projektowaniem perfum i mam ciekawe pomysły. Może ktoś pomyśli o konkursie dla tych o 5 lat starszych niż podana granica do 30 lat.

  • Do projektantki

    W regulaminie konkursu Pakstar nie zauważyłem choćby wzmianki na temat górnej granicy wieku osoby projektującej czy też zgłaszającej dany projekt. Pozdrawiam P.S. Gratulacje dla PUT-IN'ki :)