Razem tworzymy historię”: motto tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie ma swoje odzwierciedlenie również w architekturze wielu stadionów przygotowanych na EURO 2012. Stadiony sprawiają wrażenie lekkości a jednocześnie zapewniają maksimum komfortu.

Szczególne w Polsce w pełni wykorzystano możliwości, jakie w projektowaniu są oferowane przez tworzywa sztuczne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych tworzyw: na przykład poliwęglanowej powłoki elewacyjnej w różnych odcieniach bursztynu w PGE Arena w Gdańsku, czy tworzywowych dachów membranowych na stadionach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, obiekty te stały się nowymi symbolami Polski. Podczas wizyty na Stadionie Narodowym w Warszawie architekci i konstruktorzy zaprezentowali zapierające dech możliwości nowoczesnych materiałów polimerowych, spełniających jednocześnie surowe normy konstrukcyjne wymagane w wielofunkcyjnych arenach.

„Wszystko rozpoczęło się w 1972 r., kiedy w zbudowanym na Igrzyska Olimpijskie w Monachium stadionie zastosowano namiotowy dach z pleksi. Zaprojektowany przez Frei Otto przezroczysty dach, wciąż jest modelowym rozwiązaniem wykorzystywanym przy konstrukcjach wielu współczesnych stadionów” – powiedział Roland Burgard, profesor architektury, były kierownik biura ds. budynków wysokich we Frankfurcie. Pokrycia dachowe współczesnych stadionów tylko nieznacznie przypominają model monachijski; dzięki coraz większemu doświadczeniu w stosowaniu tworzyw w konstrukcjach budowlanych pokrycia dachowe charakteryzują się coraz bardziej skomplikowaną strukturą i wielofunkcyjnością. Do celów zadaszenia Stadionu Narodowego w Warszawie projektanci konstrukcji nośnych z pracowni Schlaich Bergermann und Partner udoskonalili „zasadę koła szprychowego” (Speichenradprinzip).

Nad trybunami dla widzów rozciągają się przezroczyste membrany z tworzywa przepuszczające wystarczającą ilość światła umożliwiającą naturalny wzrost murawy i zapewniającą kibicom doskonałą widoczność nawet przy niekorzystnej pozycji słońca. Natomiast boisko przykrywa dach membranowy, który jest zwijany przy ładnej pogodzie. „Konstrukcje tego typu muszą być jak najlżejsze” - powiedział Knut Goeppert, naczelny inżynier w pracowni Schlaich Bergermann und Partner. „Jednocześnie materiał musi być odporny na silny wiatr i obciążenie śniegiem. Tworzywa spełniają te wymagania, ponadto są materiałem umożliwiającym pokrycie dużych powierzchni przy niskich kosztach a przy tym bardzo eleganckim.”

Spojrzenie na Stadion Narodowy z zewnątrz unaocznia jak tworzywa umożliwiają architektom i konstruktorom obiektów standardowych stworzenie niepowtarzalnych projektów. Z odległości, 55 tysięczny stadion przypomina ogromną czerwono-białą koronę, a przejrzysty połyskujący dach z tworzywa kojarzy się z falami Bałtyku.

Źródło: ''