Szwajcarski producent czekolady Lindt & Sprüngli zapłaci 33 tys. euro grzywny za opakowania swych wyrobów wprowadzające w błąd konsumentów.

Sąd doszedł do wniosku, że pudełka z pralinkami "1001 marzeń bożonarodzeniowych" wprowadzone na rynek w 2000 r. były zbyt duże wobec zawartości: klienci mogli spodziewać się, że jest w nich 30 proc. więcej czekoladek niż w rzeczywistości.

Inne opakowanie, metalowe, zawierające 40 proc. mniej niż wskazywałyby jego rozmiary, uniknęło kary, bo producent wyjaśnił, że ma służyć jako schowek na ciasteczka.
Zgodnie z wytycznymi UE celem zagwarantowania bezpieczeństwa konsumenta oraz uczciwej konkurencji opakowanie i jego oznakowanie nie może wprowadzać konsumenta w błąd w szczególności w odniesieniu do:
• objętości, wielkości opakowania w stosunku do jego zawartości
• natury produktu, cech charakterystycznych, właściwości, składu, jakości, trwałości, pochodzenia, metod wytwarzania
• oznaczenia opakowania nie mogą także przypisywać produktowi cech, których w rzeczywistości nie posiada, lub sugerować, ze produkt posiada jakieś specyficzne cechy, które w rzeczywistości posiadają wszystkie podobne produkty.
Źródło: ''

Komentarze

  • Absurd

    Absurd! Na tej samej zasadzie powinny być skazywane urzędy panstwowe - obywatel zawsze otrzymuje dużo mniej niz się spodziewa przy załatwianiu spraw, tak samo dużo mniej otrzymujemy iż się spodziewamy przy płaceniu podatków. Konsumenci! Nie dajcie ubezwłasnowolnić się urzędom, które stają w waszej obronie. Przed wczoraj pasy bezpieczeństwa, wczoraj foteliki i zestawy głośnomówiące, jutro czekoladki z atestowanym opakowaniem, obowiązkowy schron przeciwatomowy w piwnicy itp. a wszystko na twój koszt!

  • powinni się zabrać jeszcze za czipsy

    Opakowanie dwa razy większe niż potrzeba, i masa jakoś tak spada ze 100 do ostatnio 85 gram.