W Muzeum Narodowym w Gdańsku odbędzie się dziś wernisaż wystawy Alfonsa Kułakowskiego „… stamtąd i stąd…”

Grupa LOTOS S.A. jest mecenasem wystawy. Patronat honorowy sprawują Lech Wałęsa, były Prezydent RP, Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu RP i Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. Ekspozycję będzie można podziwiać do 15 maja.

Malarstwo Alfonsa Kułakowskiego jest dowodem, że ten wyjątkowy artysta, z wyjątkową historią, mimo wielu nieszczęść nie stracił wrażliwości, talentu, chęci do pracy i wiary w drugiego człowieka.

Artysta swoje dzieciństwo i młodość spędził z rodziną na zesłaniu na Syberii. Po 15 latach uciekł stamtąd do Ałma Aty, gdzie zaczął studiować malarstwo. Został głównym malarzem Fundacji Sztuki i rektorem Szkoły Reklamy w Samarze. Od 1997 roku ponownie zamieszkał w Polsce.
Pierwsza wystawa malarstwa Alfonsa Kułakowskiego odbyła się w 1996 roku w Warszawie, a następne odbyły się m.in. w Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Olsztynie i Brukseli. Prace artysty znajdują się w kolekcjach na całym świecie, m.in. w Japonii, Australii, Korei, Niemczech i Belgii.

Grupa LOTOS od lat aktywnie patronuje wielu ciekawym i wyjątkowym wydarzeniom skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Działalność firmy nierozerwalnie kojarzy się z regionem Pomorza. Firma to największy sponsor wydarzeń i instytucji kulturalnych w tym województwie. Grupa LOTOS to wieloletni sponsor Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, wspiera działalność sopockiego Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej, to teatr kameralny promujący sztukę współczesną, w większości niewystawianą na polskich scenach. W Gdańsku firma angażuje się m.in. w Festiwal Szekspirowski oraz Solidarity of Arts. W ostatnich latach Grupa LOTOS wspiera także jedno z ważniejszych wydarzeń intelektualnych na Pomorzu, jakim jest Gdański Areopag. Spółka była sponsorem wystawy malarstwa Leona Wyczółkowskiego. Koncern aktywnie promuje znaczące lub ciekawe wydarzenia także na południu kraju, gdzie prowadzi swą działalność technologiczną i handlową. Warto tu wymienić LOTOS Jazz Festival, czyli Bielską Zadymkę Jazzową czy krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej. Aktywność Grupy LOTOS, jako mecenasa widoczna jest również podczas organizacji wydarzeń podejmowanych na rzecz lokalnych społeczności Jasła i Czechowic.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl
Źródło: ''