Znalezienie się ze swym produktem na podium podczas międzynarodowego konkursu International Wine and Spirits Competition (IWSC) w Londynie to szczególne wyróżnienie dla fińskiej rodzinnej gorzelni Lignell & Piispanen. Zwycięstwo jest zasługą najnowszej wódki Gustav Dill i jednocześnie stanowi ono prezent urodzinowy dla firmy, która tuż po zakończeniu konkursu świętowała swoje 165-lecie.

Luksusowe towary wymagają śmiałego opakowania

- „Wiedziałem, że oferujemy wspaniały produkt, ale i tak byliśmy oszołomieni tym wyróżnieniem, które zdążyło już wpłynąć na wzrost sprzedaży - mówi Harri Nylund, dyrektor generalny 165-letniej rodzinnej firmy Lignell & Piispanen. - Wódkę Gustav Dill stworzono też jako jeden ze stu produktów na 100-lecie niepodległości Finlandii. Dlatego jest to również zwycięstwo dla naszego kraju”.

Być może nie jest to pierwsza wódka o smaku kopru, ale trudno wyobrazić sobie, aby ktokolwiek włożył tak wiele wysiłku w wytworzenie podobnego produktu.

- „Nie zastosowaliśmy żadnych magicznych sztuczek; wypróbowaliśmy setki mieszanek, aż znaleźliśmy idealne połączenie świeżego i suszonego kopru oraz nasion - mówi Harri Nylund - Ponadto dysponujemy własną technologią wydobywania aromatów, dzięki czemu w pełni uchwyciliśmy jego smak”.

Prawdziwy zwycięzca potrzebuje wykwintnego opakowania, a wszystko rozpoczyna się od doboru butelki. Za projekt, który miał odzwierciedlać prawdziwy charakter wódki, odpowiadał słynny fiński projektant Jaani Vaahtera. Sam wzór nie miał wpływu na wynik konkursu, ponieważ jurorzy smakują trunki, nie widząc butelki ani opakowania.

- „Butelka prezentowała się wspaniale, lecz nie poświęciliśmy zbyt wiele uwagi jej opakowaniu - mówi Harri Nylund. - Wiedzieliśmy tylko, że chcemy, aby dobrze wyglądało, było wytrzymałe i chroniło zawartość nie tylko przed uszkodzeniem czy rozbiciem, ale także przed podrabianiem i nielegalną produkcją”.

Z prośbą o stworzenie śmiałego i inteligentnego projektu zwrócono się do fińskiej firmy Starcke - eksperta w dziedzinie wyszukiwania ostatecznej formy i ochrony marki. Lignell & Piispanen i Starcke współpracowały po raz pierwszy, a rezultatem było zwycięstwo.

W Starcke za całość procesu – od początku, aż do końca – odpowiadał Ilkka Harju, dyrektor ds. wzornictwa i innowacji. Ponieważ zaprojektowana butelka była bardzo ciężka, pudełko musiało odznaczać się dużą wytrzymałością i niezmiernie wysoką łatwością nadruku. Ilkka Harju wiedział, że uzyskanie zamierzonego rezultatu nie byłoby możliwe przy użyciu tektury do opakowań składanych standardowo używanej dla podobnych zastosowań.

- „Dla klientów najważniejsze są oczywiście wygląd i wrażenie, jakie wywiera na nich opakowanie, ale bez solidnej i wysokiej jakości tektury nie da się tworzyć pięknych pudełek, zwłaszcza gdy stosujemy np. folię do tłoczenia na gorąco czy wytłaczanie - mówi Ilkka Harju. - Dlatego właśnie zwróciliśmy się do firmy Kotkamills, dysponującej nową maszyną do produkcji tektury o specyfice, którą mogliśmy wykorzystać w bardzo wszechstronny sposób”.

Przedstawiciele Starcke, Orapac i Lignell & Piispanen byli pod wrażeniem, gdy po skontaktowaniu się z Kotkamills i przedstawieniu swoich potrzeb firma natychmiast rozpoczęła pracę nad nową jakością tektury, która im sprosta.

W rezultacie powstała wytrzymała tektura do opakowań składanych, o grubości 800 mikrometrów i gramaturze 450 g/m2. Jak twierdzi Ilkka Harju, można opisać ją jako lekkie opakowanie wagi ciężkiej, ponieważ bardzo dobrze chroni butelkę, a jednocześnie waży mniej i charakteryzuje się lepszymi ogólnymi właściwościami, niż lekka tektura falista stanowiąca alternatywne rozwiązanie.

- „Cały proces tworzenia nowego rodzaju tektury trwał zaledwie kilka tygodni, co jest świetnym wynikiem. Znam przypadki, gdzie zajmowało to nawet rok - mówi Ilkka Harju. - Bardzo zaimponowała nam łatwość i wysoka jakość nadruku, innych specjalistycznych procesów i dalszego przetwarzania. Nie napotkaliśmy żadnych problemów, które zazwyczaj pojawiają się w przypadku grubej tektury do opakowań składanych, takich jak pękanie czy pylenie”.

Nowy gatunek tektury, opracowany dla opakowania wódki Gustav Dill, został już zaprezentowany we wrześniu na targach Luxury Packaging w Londynie, a w październiku zostanie on pokazany podczas wystawy Luxe Pack w Monako.

Nowa tektura Aegle White o grubości 800 mikrometrów i gramaturze 450 g/m2 nie trafiła jeszcze do regularnej produkcji, ale jak podaje Yrjö Aho, dyrektor ds. nowych projektów biznesowych w firmie Kotkamills, można postrzegać ją jako materiał koncepcyjny, podobnie jak samochody koncepcyjne prezentowane na targach motoryzacyjnych.

- „Podczas tworzenia tego produktu przekonaliśmy się przede wszystkim, że nasza nowa maszyna do produkcji tektury jest jeszcze bardziej wszechstronna niż przypuszczaliśmy - mówi Yrjö Aho. - Tektura Aegle White o grubości 800 mikrometrów i gramaturze 450 g/m2 to najprawdopodobniej najbardziej wytrzymała i najlżejsza skandynawska tektura do opakowań składanych na rynku”

- „Uważam, że zarówno butelka, jak i opakowanie wyglądają świetnie i wspaniale do siebie pasują - stwierdza Harri Nylund. - Cieszymy się, że produkt jest sprzedawany na całym świecie”.

 

IWSC

Międzynarodowy konkurs International Wine and Spirits Competition (IWSC) zorganizowano po raz pierwszy w 1969 roku i jest to największe tego rodzaju wydarzenie na świecie. W lipcu 2017 r. do konkursu zgłoszono produkty z niemal 90 krajów, a za ich ocenę w ramach tzw. ślepych testów odpowiadało ponad 400 jurorów. Wódce Gustav Dill przyznano nagrodę w kategorii Best Vodka and Tonic. Trunek otrzymał również złoty medal w kategorii najlepszej wódki smakowej.

 

Wódka Gustav Dill

Wódkę nazwano na cześć Gustava Ranina. W 1852 r. założył on w miejscowości Kuopio rodzinną firmę Lignell & Piispanen, a w roku 1859 uruchomił destylarnię.
Data publikacji: listopad 2016.
Uwagi dotyczące nut smakowych (IWSC): bezbarwna, wytrawna, delikatna, wyraźne nuty kopru, lekko pikantna, wyważona.

Recepturę wódki Gustav Dill opracowała twórczyni Heidi Nylund. Za stworzenie butelki odpowiada cieszący się międzynarodowym uznaniem projektant Jaani Vaahtera, natomiast opakowanie zaprojektowała firma Starcke. Specjalnie opracowaną tekturę do opakowań składanych o grubości 800 mikrometrów i gramaturze 450 g/m2 dostarczyła firma Kotkamills. Za druk i przetworzenie odpowiedzialna była fińska firma Orapac, jeden z najnowocześniejszych europejskich producentów opakowań tekturowych.

 

Kotkamills Oy

Kotkamills to odpowiedzialny partner dostarczający odnawialne produkty i usługi na potrzeby procesów klientów za sprawą innowacyjnych rozwiązań z drewna, które samo w sobie jest surowcem odnawialnym.

Latem 2016 r. firma uruchomiła nową maszynę produkującą tektury do opakowań składanych AEGLE™ i kartony na opakowania do żywności ISLA™. Ponadto oferuje możliwość stosowania nadających się do recyklingu podziałek. Wszystkie kartony na opakowania do żywności w pełni nadają się do recyklingu i ponownego przetworzenia na masę włóknistą.

Kluczowe marki firmy to także Absorbex® oraz Imprex®. Są to innowacyjne papiery do laminowania przeznaczone dla producentów laminatów, sklejek i branży budowlanej.

Kotkamills oferuje także ekologiczne, solidne pod względem technicznym i atrakcyjne wizualnie produkty z drewna do zaawansowanych potrzeb stolarskich i budownictwa.

Firma Kotkamills ma dwa zakłady produkcyjne w Finlandii. Znajdują się one w miastach Kotka i Imatra. Większościowym udziałowcem Kotkamills jest fińska spółka inwestująca na prywatnym rynku kapitałowym MB Funds.

 

Dowiedz się wiecej o Kotkamills

 

Starcke

Starcke to fińska firma specjalizująca się w ochronie marek oraz projektowaniu opakowań uwzględniających m.in. kształt, konstrukcję techniczną, wykorzystanie surowców, użyteczność, „inteligentne” właściwości towarzyszące opakowaniu czy wzornictwo.

 

Luksusowe towary wymagają śmiałego opakowania

Fot. Od lewej kierownik produkcji Petteri Myllys i dyrektor generalny Harri Nylund z firmy Lignell & Piispanen
oraz Yrjö Aho, dyrektor ds. nowych projektów biznesowych w firmie Kotkamills

 

Źródło: Kotkamills