W odpowiedzi na rosnące wyzwania rynku, M-real Consumer Packaging przedstawił nowe wydajne typy kartonów dla różnych zastosowań na targach Drupa 2008.

Jako odpowiedzialna firma na rynku, M-real stworzył nową koncepcję podłoża kartonowego w odpowiedzi na wyzwania stawiane przez konsumentów, jak i przemysł drzewny. Z tego powodu M-real stworzył LITE4U, który znacznie podnosi wydajność w całym łańcuchu wartości.

- Nasi klienci, właściciele marek, wytwórcy kartonu i handlowcy usprawniają swoje działania i optymalizują wydajność – mówi Mika Joukio, wiceprezes wykonawczy M-real Consumer Packaging. Właściciele marek pragną zmniejszyć ilość materiału opakowaniowego bez zmniejszenia wydajności. Muszą również znaleźć odpowiedź na rosnącą świadomość społeczną i przepisy prawne dotyczące zrównoważonej gospodarki i bezpieczeństwa.

Jednakże dostawcy kartonu również stają przed wieloma wyzwaniami. – Poszukujemy rozwiązań bezpiecznych i łatwo dostępnych, równocześnie biorąc pod uwagę stałą wysoką jakość naszego kartonu, nie zapominając o zagadnieniach zrównoważonego rozwoju – kontynuuje Joukio. – W tym samym czasie zmagamy się z ostrą inflacją kosztów w wyniku rosnących cen surowców i energii. Te czynniki w połączeniu z trwającym dekadę trendem spadku cen, czynią obecną sytuację jeszcze trudniejszą.

Biorąc pod uwagę te czynniki, idea LITE4U łączy w sobie „Lightweighting” (lekkość) – jest bardziej ekonomiczna, „Innovative” (innowacje) zapewnia rozwój, gwarantuje oszczędność czasu “Time” (czas), dba o środowisko naturalne “Environment” (środowisko naturalne), „4 mills” (4 papiernie) dostępne dla klienta i “Unique” (unikalną) ofertę dla największej korzyści.

Zmniejszanie ciężaru produktów to jeden z obszarów na który M-real kładł największy nacisk przez ostatnie lata. Lżejsze kartony zapewniają takie same właściwości jak cięższe gatunki konwencjonalne o mniejszej gramaturze. Pozwalają na zmniejszenie kosztów i są również korzystne dla środowiska dzięki mniejszemu ciężarowi transportowemu i mniejszej ilości odpadów na końcu cyklu ich życia. Jednym z kamieni węgielnych zmniejszania ciężaru produktów było wykorzystanie pulpy BCTMP (pulpa bielona chemiczno-termomechaniczna), technologia, której prekursorem w branży był M-real. Ponadto M-real zaostrzył swoje standardy tak, że są obecnie najbardziej rygorystyczne w branży, co zapewnia gwarancję utrzymania wysokiej jakości produktu. Podobnie jak zmniejszenie ciężaru produktów, utrzymanie stałej jakości prowadzi do oczywistych oszczędności i umacnia zrównoważony rozwój.

Innowacyjny rozwój w M-real jest nakierowany na jasno określone portfolio - kartonów dla różnych zastosowań z naciskiem zarówno na wygląd jak i właściwości kartonów. Nowa linia kartonów obejmuje obecnie pięć klas – Carta Integra, Carta Elega, Carta Solida, Avanta Prima i Simcote, które wytwarzane są w celu sprostania wielu potrzebom dla różnorodnych zastosowań końcowych. Aby zapewnić właściwą wydajność produkcja podobnych nakładających się klas zostanie wstrzymana. M-real wypracował również zupełnie nową klasę, Carta Elega, która łączy w sobie najlepsze właściwości uprzednich klas Avanta Ultra i Simwhite. Jest ona zaprojektowana specjalnie dla wysokiej jakości opakowań, takich jak opakowania kosmetyków i innych produktów wymagających najwyższej jakości grafiki.

Nowy wachlarz produktów oszczędza również czas. Nie tylko wybór klasy jest łatwiejszy, ale również cykle produkcyjne w papierni są krótsze dzięki zmniejszeniu ilości klas. Pozwala to na przyspieszenie dostaw, poprawia dostępność i czyni zarządzanie zasobami magazynowymi wydajniejszym. Na dodatek usługa Express Board na terenie Europy zostanie usprawniona.

Środowisko jest troską wszystkich w dzisiejszym świecie. Jako producent kartonów działający zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju M-real wiele uwagi poświęca wydajności energetycznej i zasobom leśnym. Papiernie wprowadziły programy oszczędności energii oraz redukcji emisji CO2 jako cele priorytetowe. M-real w procesie produkcyjnym stosuje drewno pochodzące jedynie z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

4 nowoczesne papiernie: Simpele, Äänekoski, Kyro i Tako służą odbiorcom kartonów M-real. Są one zarządzane jako jedna całość i są w pełni samowystarczalne pod względem włókna drzewnego. Z początkiem roku 2007 papiernia M-real Joutseno BCTMP (pulpa bielona chemiczno-termomechaniczna) została dedykowana dla produkcji pulpy specjalnie wyselekcjonowanej dla papierni produkujących karton M-real.

Unikalna oferta kartonów M-real ułatwia wybór właściwego kartonu dla każdego zastosowania końcowego dzięki jasno zdefiniowanym kategoriom produktów dla różnych zastosowań. Nowa oferta zwiększa dostępność, zapewnia mniejszy ciężar produktów i stałą jakość. Podnosi ona wydajność całego łańcucha wartości i wspiera zrównoważony rozwój.

Pełen wachlarz kartonów M-real produkowanych z włókien pierwotnych, dostępny na całym świecie poprzez sieć logistyczną i sprzedaży M-real, zawiera:

Carta Integra - W pełni powlekany bielony karton (BCTMP) z powleczonym rewersem. Zalecany do użycia pod grafikę i do wysokiej jakości opakowań. Dostępny w gramaturach 170-330 g/m2.

Carta Elega - W pełni powlekany karton do składania (GC1). Zalecany do opakowań produktów kosmetycznych i innych wysokiej jakości opakowań i pod grafikę. Dostępny w gramaturach 200-380 g/m2.

Carta Solida - W pełni powlekany bielony karton (BCTMP) z białym rewersem. Zalecany do użycia pod grafikę i do wysokiej jakości opakowań. Dostępny w gramaturach 185-320 g/m2.

Avanta Prima - W pełni powlekany karton do składania (GC2). Zalecany do opakowań produktów medycznych, toaletowych i artykułów konsumpcyjnych trwałego użytkowania. Dostępny w gramaturach 200-360 g/m2.

Simcote - W pełni powlekany karton do składania (GC2). Zalecany do opakowań żywności, produktów medycznych i artykułów konsumpcyjnych trwałego użytkowania. Idealny dla domu. Dostępny w gramaturach 205-340 g/m2.

M-real jest jednym z wiodących europejskich producentów kartonu i papieru. Jego klientami są przetwórcy, właściciele marek, wydawcy, drukarnie, handlowcy i dostawcy artykułów biurowych. M-real wspomaga biznes klienta dostarczając kartony o doskonałych właściwościach i wysokiej jakości papier na opakowania, papier firmowy i na materiały reklamowe. Wraz z klientami i partnerami, M-real tworzy produkty i usługi spełniające wysokie wymagania użytkowników końcowych. Produkowany przez firmę karton stosowany jest przede wszystkim na opakowania produktów kosmetycznych, medycznych, papierosów, markowej żywności i artykułów konsumpcyjnych trwałego użytkowania, jak również pod grafikę. Papier stosowany jest do druku czasopism, katalogów, książek o sztuce, broszur, jako papier listowy i do zastosowań biurowych. Głównymi obszarami produkcji M-real są opakowania konsumenckie, papier graficzny i papier biurowy. Siedziba główna M-real znajduje się w Finlandii. W roku 2007 sprzedaż produktów firmy osiągnęła wartość 4,4 miliardów EUR. Firma zatrudnia ponad 9 000pracowników. M-real jest częścią Grupy Metsäliitto i jest notowany na giełdzie OMX Nordic Exchange Helsinki. Metsäliitto jest ósmą co do wielkości grupą przemysłu drzewnego z roczną wartością sprzedaży rzędu 8 miliardów EUR. Więcej infromacji: www.m-real.com
Źródło: ''