LANXESS, producent specjalistycznych środków chemicznych, znalazł odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na bezhalogenowe czerwone barwniki do tworzyw sztucznych w postaci barwnika Macrolex Red A – substancji barwiącej o wyjątkowej sile barwienia, będącego doskonałą alternatywą dla popularnych produktów typu Solvent Red 135 (S.R. 135) zawierających halogen.

Macrolex Red A jako alternatywa dla czerwonych barwników zawierających halogen
Macrolex Red A jest rozpuszczalnym barwnikiem organicznym nadającym się do stosowania w wielu amorficznych i półkrystalicznych tworzywach konstrukcyjnych. Podobnie jak inne produkty z rodziny Macrolex, charakteryzuje się wysoką stabilnością termiczną oraz odpornością na działanie światła i warunki pogodowe.

„Wielu naszych klientów z branży spożywczej czy motoryzacyjnej, pragnie wejść na rynek z produktami nie zawierającymi halogenu – wyjaśnia Dominik Risse, szef działu Colorants Marketing w jednostce biznesowej Functional Chemicals firmy LANXESS. – Ale jeśli produkt ma być oznaczony jako bezhalogenowy, należy dobrać nie tylko odpowiedni materiał polimerowy, ale także właściwe dodatki i barwniki. Dla wielu przetwórców tworzyw sztucznych Macrolex Red A staje się coraz bardziej atrakcyjną bezhalogenową alternatywą dla popularnych barwników zawierających halogen, takie jak chlorowcowane perynony typu Solvent Red 135”.

W odróżnieniu od nich Macrolex Red A nie zawiera w swojej strukturze chemicznej halogenów, ale posiada podobny czerwony odcień o żółtawym zabarwieniu, a zatem może stanowić dobry zamiennik barwnika Solvent Red 135 w wielu preparatach barwiących. Macrolex Red A wykazuje również lepszą rozpuszczalność w wielu polimerach w porównaniu do barwnika Solvent Red 135, co sprawia, że przetwarzanie zawierających go tworzyw jest o wiele łatwiejsze, a także zapobiega powstawaniu plamek na produkcie. Ponadto, koncentraty pigmentowe mogą zawierać wyższe stężenie barwnika, co znacznie zwiększa produktywność. Co więcej, siła barwienia barwnika Macrolex Red A jest około 3,5 razy większa niż barwnika Solvent Red 135, zawierającego halogen.

Produkty z rodziny Macrolex firmy LANXESS, dostępne w szerokiej gamie kolorów, spełniają liczne wymogi prawne dotyczące barwników wykorzystywanych do produkcji zabawek dla dzieci i opakowań do żywności. Nadają się do barwienia, między innymi, polistyrenu (PS), poliwęglanu (PC), termopolimeru akrylonitrylowo-butadienowo-styrenowego (ABS), polimetakrylanu metylu (PMMA) oraz politereftalanu etylenu (PET). Zabarwienie może wahać się od przejrzystej warstwy do pełnego pokrycia, w zależności od polimeru i mieszanki barwników.

Jednostka biznesowa Functional Chemicals jest częścią pionu Performance Chemicals, który w roku 2009 osiągnął sprzedaż na poziomie 1.530 mln euro.

Firma LANXESS jest liderem w sprzedaży specjalistycznych środków chemicznych. Wielkość sprzedaży w 2009 roku osiągnęła 5,06 miliarda euro. Obecnie firma posiada około 14.300 pracowników w 23 krajach świata. Firma jest reprezentowana przez 42 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności firmy LANXESS jest opracowywanie, produkcja i sprzedaż tworzyw sztucznych, kauczuków, półproduktów i specjalistycznych środków chemicznych.


Źródło: ''