Produkowana przez LoeschPack automatyczna maszyna do dwuetapowego owijania tabliczek czekolady prezentowana jest w wersji specjalnej do pakowania wyrobów cukierniczych. Z reguły są w niej pakowane czekoladowe tabliczki każdego rodzaju i kształtu: duże, standardowe, małe; płaskie; z dodatkami lub bez, bądź też tabliczki o kształcie specjalnym. Wersja specjalna LTM-Duo posiada rozszerzone możliwości zastosowania: pakowanie spożywczych i niespożywczych artykułów prostokątnych w dwa materiały osłonowe, na przykład karton i folie. PP z paskiem ułatwiającym otwieranie.

Maszyny z serii LTM-Duo charakteryzuje możliwość realizacji opakowań o najróżniejszych kształtach oraz różnorodnych rodzajach zamknięć, stosowanie najróżniejszych materiałów osłonowych, a przede wszystkim wygodna zmiana formatu. Wytwarzają one opakowania hermetyczne lub bardzo szczelne poprzez zgrzewanie lub składanie wewnętrznego materiału owijkowego w kształt litery Z, co zapobiega utracie aromatu i chroni przed szkodliwymi wpływami z zewnątrz. Przyciągające uwagę różnorodne warianty kartonowych „etykiet", wielopaków bądź też opakowań z dodatkami umożliwiają optymalną i zróżnicowaną prezentację towarów na półce sklepowej.


Rys. 1. Maszyna owijająca LTM-Duo w wersji specjalnej do artykułów cukierniczych osiąga wydajność do 160 opakowań/min
Lokem-Duo: minimalny nacisk

Lokem-Duo to automatyczny system pakowania na traye pieczywa z długim terminem ważności, czekolady i wyrobów cukierniczych. Trayloader Lokem został skonstruowany przede wszystkim do bardzo ostrożnej, beznaciskowej obróbki delikatnych produktów (pieczywo o długim terminie przydatności) o nieforemnych kształtach. Podczas opracowywania koncepcji urządzenia szczególną uwagę zwrócono na maksymalną elastyczność odnośnie pakowanych produktów, jak i ich prezentację na tacach. Produkty można umieszczać płasko jeden na drugim, skośnie jeden za drugim lub na stojąco; bez konieczności dużych modyfikacji, przestawienie odbywa się w bardzo krótkim czasie. Prezentowana dwustacyjna wersja Lokem-Duo ma konstrukcję modułową! można ją dopasować w zależności od indywidualnych potrzeb i warunków. Wydajność ładowania w traye wynosi do 800 artykułów na minutę. Na życzenie w maszynie zademonstrowane zostanie ładowanie na stojąco i płaskie.

Flex Picker: Błyskawiczna obróbka bananów

Sercem wysokowydajnej maszyny typu pick-and-place jest Flex-Picker, który ze względu na swoją geometrię równoległą przedstawia rozwiązanie idealne do „szybkich" zastosowań. W połączeniu z wysokowydajnym układem sterującym robotami 54 C plus osiągana jest niezwykła produktywność. W zależności od produktu przy przyspieszeniu 100 m/s2 i maksymalnej prędkości 10 m/s osiągnąć można do 150 cykli pick-and-place na minutę. Odbywa się to przy zachowaniu maksymalnej precyzji powtarzania, także podczas pobierania produktów z szybkobieżnych taśm przenośnikowych.Rys. 2. Trayloader Lokem-Duo do napełniania plastikowych tacek na przykład ciasteczkami w trybie na stojąco i na płasko z wydajnością do 800 artykułów/min
Uzupełnienie systemu o układ sterujący Pick Master umożliwia kierowanie robotami za pomocą systemu obróbki obrazu. Optymalnie rozwiązywane są zadania takie jak rozpoznawanie produktu, śledzenie drogi produktu, kontrola jakości, wysokowydajna synchronizacja kilku przenośników itp.
Dostępny jest szereg komponentów przeznaczonych do najróżniejszych zadań, m.in.: systemy doprowadzania produktu, urządzenia formujące pudełka o najróżniejszych kształtach, podajniki plastikowych wkładek, poduszki, szkło komórkowe i urządzenia do nakładania wieczek oraz maszyny do owijania całościowego. W połączeniu z robotami tworzą one elastyczne, wydajne systemy opakowaniowe.


Rys. 3. Wysokowydajna maszyna pick-and-place z robotami Delta, typ FlexPicker, do napełniania tacek bananami w polewie czekoladowej. Wydajność: do 150 cykli/min
LRM-G/LTM-K Batoniki raz, kartoniki dwa

Elastyczna linia do pakowania pojedynczego czekoladowych batoników i pakowania zbiorczego w kartonowe etykiety kopertowe pakuje w opakowania pojedyncze, a następnie w wielopaki lub opakowanie specjalne małe tabliczki, batoniki i czekoladki prawie każdego kształtu. Jednocześnie może wytwarzać różnorodne formacje opakowaniowe i pudełka. Nowa maszyna owijająca LRM-G służy do pakowania pojedynczych czekoladowych batoników i małych tabliczek. Artykuły są pakowane do wyboru - w owijkę całościową lub w maszynie LRM-GG w owijkę wewnętrzną i zewnętrzną (owinięcie całościowe) bądź przy zastosowaniu papierowej banderoli. Urządzenie pakuje do 450 artykułów na minutę. Zakres formatu, po prostej wymianie niewielu części formatujących lub po wykonaniu niewielkich operacji nastawczych, umożliwia pakowanie artykułów o najróżniejszych wymiarach. Maszyna owijająca LTM-K pakuje czekoladowe batoniki i tabliczki oraz podobne produkty o kwadratowym kształcie w kartonowe etykiety kopertowe. Maszyna wytwarza zarówno opakowania pojedyncze, jak i zbiorcze. Wydajność do 150 opakowań zbiorczych/min odpowiada wydajności typowych urządzeń do produkcji batoników.


Rys. 4. Wysokowydajna maszyna pick-and-place z robotami Delta, typ FlexPicker, do napełniania tacek bananami w polewie czekoladowej. Wydajność: do 150 cykli/min
W kombinacji zjedna lub kilkoma maszynami owijającymi Loesch LRM do pojedynczych batoników oferowane są kompletne, w pełni zautomatyzowane linie opakowaniowe do kompletnego spektrum zadań. Są one uzupełniane przez systemy załadunkowe, magazyny i maszyny do opakowań kartonowych typu display.

LHW-l/WKM-1: Najpierw sztangi, potem kartony

Nowa maszyna LHW-1 pakuje gumę do żucia w drażetkach w opakowania typu „sztanga" z wydajnością do 400 opakowań na minutę. Pakuje także kartonowe displaye.
Nowoczesna koncepcja maszyny zapewnia wiele interesujących możliwości: realizowane są różne warianty opakowań z jednym lub dwoma materiałami osłonowymi i paskiem do otwierania. Szczelne zgrzewy podłużne i czołowe chronią produkt przed utratą aromatu. Dzięki zastosowaniu specjalnych narzędzi do składania materiału opakowaniowego osiągana jest doskonała jakość opakowania. Sterowane serwosilnikami pakowanie zapewnia maksymalną precyzję w doprowadzaniu etykiet do obszaru, w którym materiał został złożony. Różnorodne urządzenia kontrolne sprawdzają wymiary wstępnie skalibrowanych artykułów. Gwarantuje to bezpieczną i bezawaryjną produkcję.Rys. 5. Maszyny LHW-1 (u góry) i WKM-1 (na dole) - pakująca w sztangi i kartonująca - do pakowania gum do żucia w drażetkach w tzw. sztangi i zbiorczego kartonowania z wydajnością do 400 sztang min. i do 40 kartonów/min
Z kolei maszyna kartonująca WKM-1 została zaprojektowana do pakowania opakowań pierwotnych w postaci rulonów i sztang, opakowań płaskich i w kształcie kostek w typowe kartony ekspozycyjne (displaye) bez wieczka. Maszyna przetwarza jedno- i wieloszeregowe formacje paczek przy zmiennej liczbie warstw. Urządzenie pracuje metodą „wrap-around" i jest wyposażone w system klejenia na gorąco. Przetwarza wszystkie popularne kartony dostarczane w postaci płaskiego użytku. Ta sterowana w pełni mechanicznie maszyna łączy kompaktową konstrukcję z wysoką wydajnością i efektywnością.

Źródło: Packaging Polska 09/05 www.packaging-polska.pl/