Szósta edycja konferencji odbyła się pod hasłem "Odzysk i recykling odpadów opakowaniowych w Polsce – aspekty prawne, ekonomiczne i organizacyjne". W konferencji wzięło udział ponad 100 osób.

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach, firm zajmujących się gospodarką odpadami, urzędów marszałkowskich oraz uczelni wyższych. Podczas konferencji poruszone zostały najistotniejsze tematy związane z ochroną środowiska. Kwestie gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce są tak ważne, ze względu na to, że opakowania stanowią 1/3 masy odpadów komunalnych.

 

Gościem specjalnym wydarzenia była Yuko Fukai z International Cooperation Office for Waste Management, Clean Authority of TOKYO (CAT 23). Podczas swojego wystąpienia omówiła ona funkcjonowanie "Modelu tokijskiego" oraz pokazała, jak istotna jest dla Japończyków ochrona środowiska i właściwe postępowanie z odpadami. - Japońskie doświadczenie w dbałości o środowisko i zarządzanie odpadami sięga czasu samurajów. Już wtedy wypracowano pierwsze skuteczne rozwiązania. W dzisiejszych czasach mamy bardzo precyzyjne procedury dotyczące recyklingu i wiele restrykcyjnych uregulowań prawnych, łącznie z karą więzienia za ich nie przestrzeganie. Recykling to temat bardzo istotny w japońskiej gospodarce i ochronie środowiska. - wyjaśniła Yuko Fukai.

 

 

W organizacji szóstej edycji Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Opakowania pomogły firmy DSS Recykling Sp. z o.o. – złoty sponsor konferencji oraz BIOKOMPO Sp. z o.o. Sp. K. – partner konferencji. Za oprawę artystyczną odpowiada Nashi Art, zespół „Chamski i przyjaciele” oraz Tomasz Podsiadło. Konferencja podzielona została na trzy główne segmenty:

  • aspekty ekonomiczne odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce,
  • aspekty organizacyjne odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce,
  • aspekty prawne odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce.

 

Bloki tematyczne kończyły się debatą uczestników z prelegentami.  Ponadto podczas konferencji prowadzone były także rozmowy interdyscyplinarne, które miały na celu budowę społeczności zrównoważonego łańcucha dostaw kontrahentów spółki Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S. A. Prezentowanie swoich usług było ciekawym elementem biznesowym podczas wydarzenia. Szósta edycja konferencji standardowo zakończyła się Galą IV edycji Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2015. Podczas konkursu nagrodzeni zostali:

w kategorii EKO-HIT PRODUKT

I miejsceREUSE Iwona Bazylak za Reuse Box
II miejsceCrosswood za materiał RESYSTA
III miejsce BIOKOMPO Sp. z o.o. Sp. K. za urządzenie Turboseparator
WyróżnienieRAJAPACK Sp. z o.o. za linię ekologicznych opakowań

w kategorii EKO-HIT USŁUGA

I miejsce Mavi Organic Sp. z o.o. za sklep Nagie z natury
II miejsceH & M HENNES & MAURITZ Sp. z o.o. za akcję ekologiczną Garment Recykling
III miejsceCarlsberg Polska Sp. z o.o. za kampanię ekologiczną „Weź mnie w obroty”

 

 

Sprawdź podsumowanie konkursu

 

Drugi dzień konferencji przeniósł wydarzenie do jednego z dwóch zakładów - Lumileds Poland S.A. w Pabianicach, działającego w dziedzinie systemów oświetleniowych lub Dell Products (Poland) Sp. z o.o. w Łodzi – dostawcy rozwiązań z branży IT. Ze względu na liczną grupę uczestników odbędzie się kolejna edycja wydarzenia.

Dowiedz się więcej na temat konferencji